02:45 21. Juuli 2018
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB74.0532
Kodulinde tohib taas õues pidada, illustratiivne foto

Kodulinde tohib taas õues pidada

© Sputnik / Владимир Вяткин
Eesti uudised
lühendatud link
710

Kuna lindude gripp pole siiani Eestisse jõudnud ning Eesti Maaülikooli ornitoloogide hinnangul on lindude ränne selleks kevadeks lõppenud, otsustas Veterinaar- ja Toiduamet tühistada lindude väljaspidamise keelu

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. Lindude väljaspidamise keeld kehtis 1. aprillist kuni mai lõpuni. Hoolimata lindude gripi ohu vähenemisest soovitab Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) siiski võimalusel jätkata lindude pidamist sisetingimustes, tagamaks nende parem kaitse, seisab VTA kodulehel.

Vaatamata lindude väljas pidamise keelu lõppemisele saab iga farmiomanik oma linde kaitsta järgides kõiki loomatauditõrje seadusest tulenevaid bioohutusmeetmeid, näiteks tuleb piirata kõrvaliste isikute pääs lindlasse. Väga oluline on korrapäraselt teha näriliste ja putukate tõrjet.

Linnukasvataja peab olema kindel, et kõik, mis lindlasse sisse viiakse, olgu selleks sööt, allapanu või muu materjal, poleks haigustekitajaga kokku puutunud. Lindlasse sisenedes peaks kindlasti olema võimalus desinfitseerida desomatil jalanõud ning seal kasutatavaid jalanõusid ja üleriideid ei tohiks samaaegselt kasutada ja kanda mujal.

Täna peetakse Eestis kodulinde ligikaudu 3000 majapidamises. Suuri, üle tuhande linnuga munakanafarme on neist 33 ja üle tuhande linnuga broilerifarme 75, seega peetakse enamikku kodulindudest väikestes majapidamistes. 

Õiend

Lindude gripp on levinud suures osas Euroopast, sealhulgas ka meie naabrite juures Soomes ja Rootsis. Lähiriikidest on lindude grippi sel aastal diagnoositud veel Leedu ja Venemaa Kaliningradi oblasti lindudel.

Prantsusmaal hävitati ligi miljon parti ja hane
© Sputnik / Александр Кондратюк

Lindude gripp on väga nakkav ning ägedalt kulgev lindude viirushaigus, mida iseloomustab harja, lokutite ja näopiirkonna turse, isutus, uimasus ja munatoodangu langus kuni selle täieliku kadumiseni. Lindude suremus võib küündida kuni 100%-ni.

Inimestele lindude gripp ohtlik ei ole, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju linnupidajatele. Iga linnupidaja peab järgima kehtestatud bioohutuse alaseid nõudeid, et oma linde gripi eest kaitsta.

Lindude grippi puudutav teave on koondatud veebilehele www.linnugripp.ee

Tagid:
väljaspidamine, linnud, linnufarm, keeld, linnugripp, VTA, Eesti

Peamised teemad