22:19 02. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB79.4434
Eesti uudised
lühendatud link
4531

Maaeluminister Tarmo Tamm vastas Riigikogu liikmete 4. mail esitatud arupärimisele kakskeelsuse kohta ministeeriumi ametlikus teavituskampaanias (nr 361)

TALLINN, 5. juuni — Sputnik. Arupärijad Henn Põlluaas, Martin Helme, Mart Helme, Uno Kaskpeit, Jaak Madison, Raivo Põldaru ja Arno Sild viitasid asjaolule, et seoses aprilli lõpus toimunud kalasadamate päevaga saatis Maaeluministeerium laiali venekeelseid pressiteateid. Arupärijad soovisid teada, miks Maaeluministeerium kui Eesti Vabariigi valitsusasutus, kus ametlik asjaajamiskeel on eesti keel, saadab eesti meediale ja avalikkusele välja venekeelseid pressiteateid, vahendab Riigikogu pressiteenistus.

Tamm selgitas, et Eesti riigiasutuste ametlik asjaajamiskeel on eesti keel. Ka pressiteated saadetakse välja enamasti eesti keeles ja kui selleks on vajadust, siis ka inglise või vene keeles.

„Riigiasutuse info peab jõudma võimalikult tõhusalt riigis elavate inimesteni. See on igasuguse riigipoolse teavitustegevuse mõte," ütles Tamm. Ta märkis, et seepärast on paljude riigiasutuste veebilehed kolmes keeles, näiteks Riigikogu, Vabariigi Valitsus, ministeeriumid, Maksuamet jt.

Ka pressiteateid teevad riigiasutustest näiteks Riigikogu, Vabariigi Valitsus, ministeeriumid vastavalt vajadusele kolmes keeles, ja nii juba aastaid. Ka kõikidel suurematel Eesti meediagruppidel on oma venekeelsed toimetused ja väljaanded, näiteks olgu siinkohal toodud Postimees, Rus.Postimees.ee, Delfi Rus.Delfi.ee ja Rahvusringhäälingu telekanal ETV+, mida teatavasti rahastatakse maksumaksjate raha eest ja mis on avalik vene kanal.

Tamme sõnul peab Maaeluministeerium lugu kõikidest ajakirjanikest ega arva, et nende eesti keele oskus on napp. Pressiteate tegemine inglise või vene keeles aitab vajaduse korral kaasa informatsiooni kiiremale levikule. Ta selgitas, et Maaeluministeerium ei aja varjatud kakskeelsuse poliitikat.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon esitas arupärimise maaeluminister Tarmo Tammele, et juhtida tähelepanu riigikeele rollile riigiasutuste avalikus kommunikatsioonis, vahendas Sputnik Eesti mai alguses.

Arupärimise üle andnud Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni aseesimehe Henn Põlluaasa sõnul on arupärimine ajendatud 26. aprilli Õhtulehe artiklist, mille väitel maaeluministeerium saatis aprillis toimunud Eesti kalasadamate päeva puhul laiali venekeelseid pressiteateid ja kutseid.

Kultuuriminister Indrek Saar
© Sputnik / Вадим Анцупов

Riigikogu infotunnis vastas kultuuriminister Indrek Saar Krista Aru esitatud küsimusele Eesti diasporaa ja kultuuripoliitika ning Mart Helme esitatud küsimusele laulupeol vene keele kohta, vahendas ka Sputnik Eesti mai lõpus.

Helme viitas Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvarti tehtud ettepanekule, et laulupeol võiksid hakata kõlama ka venekeelsed laulud. Küsija soovis teada ministri isiklikku ja Kultuuriministeeriumi ametlikku seisukohta selles küsimuses.

Saar väljendas nii enda kui Kultuuriministeeriumi seisukohta, mis tema sõnul kattuvad. „Ma arvan, et minister ei saa ja mina selles rollis ka kindlasti ei taha kirjutada laulupeole ette, milline peab olema nende repertuaar, nii nagu ma ei tee seda ka teiste institutsioonide puhul, kes Kultuuriministeeriumi haldusalas töötavad," ütles Saar.

Tagid:
arupärimine, pressiteade, vene keel, kakskeelsus, Riigikogu, Maaeluministeerium, Tarmo Tamm, Eesti

Peamised teemad