01:59 08. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Eesti uudised
lühendatud link
3910

Riigikogu esimehe Eiki Nestori kohtumisel Leedu presidendi Dalia Grybauskaitėga oli kõneaineks Eestis 12 aastat toimunud e-valimised, mis põhinevad turvalist tuvastussüsteemi võimaldaval kohustuslikul ID-kaardil

TALLINN, 6. juuni — Sputnik. „Meie inimesed usaldavad oma riiki ja kasutavad IT-lahendusi. Kui meil olnuks olulisi turvaauke, siis oleks neid juba ammu kasutatud mitte ainult valimiste, vaid ka panganduse ja riigi andmekogude põhjalaskmiseks," ütles Nestor, vahendab Riigikogu pressiteenistus.

„Suhtlus riigi ja inimese vahel on kolinud internetti: 96 protsenti tuludeklaratsioone esitatakse elektrooniliselt ja 30,5 protsenti hääletab e-valimistel internetis," lisas Nestor.

Grybauskaitė sõnul on Leedus küll paljud teenused internetipõhised, kuid Leedu ei ole veel valmis e-valimiste juurutamiseks. 

Kohtumisel arutati ka Balti riikide koostööd Balti Assamblees ning Rail Balticu raudteeühenduse arendust.

Kohtumisel osalesid veel Leedu välisminister Linas Linkevičius, energiaminister Žygimantas Vaičiūnas ja riigikaitse aseminister Edvinas Kerza. Riigikogust osalesid väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson, Balti Assamblee president ja kultuurikomisjoni esimees Aadu Must ning Eesti-Leedu parlamendirühma esimees Aivar Sõerd.

Eesti eesistumise üks peamisi prioriteete on digitaalne Euroopa. Eesti eksperdid ja ettevõtted on valmis kõigile huvilistele jagama teadmust ja kogemusi e-teenuste valdkonnas.

Küberruum on riigikaitses sama oluline kui maa, õhk ja meri, rõhutas president Kersti Kaljulaid reedel Tallinnas asuvat NATO Küberkaitsekoostöö Keskust külastades.

Tallinnas asuv NATO Küberkaitsekoostöö Keskus on NATO akrediteeritud rahvusvaheline oivakeskus, mõttekoda ja väljaõppeasutus. 2008. aastal loodud keskus on kasvanud oluliseks küberkaitse valdkonna teadmiste allikaks NATO ja liikmesriikide jaoks.

Tagid:
inimesed, riik, internet, e-valimised, Riigikogu, Dalia Grybauskaitė, Eiki Nestor, Leedu, Eesti

Peamised teemad