15:19 26. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0840
  • RUB70.7943
Eesti uudised
lühendatud link
3830

Esmaspäeval vastab peaminister Vabaerakonna saadikute arupärimisele haldusreformi manipulatsioonide kohta, mille eesmärk on olnud võimuerakondadele anda parem positsioon

TALLINN, 12. juuni — Sputnik. Vabaerakonna saadikud on sel poolaastal esitanud peaministrile, riigihalduse ministrile ja õiguskantslerile kokku 12 arupärimist ebamõistlike ja probleemsete valdade liitumiste kohta Eesti eri paigus. Nüüd peaministrile esitatud küsimuste puhul võeti kokku ja üldistati erinevaid mudeleid, põhjendas Vabaerakonna saadikurühma esimees Andres Herkel.

Haldusreform ohustab ühiskonna sidusust ja julgeolekut Ida-Virumaal, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

„Silmatorkavalt palju rakendatakse väga erinevate olukordade puhul sundliitmist ilmse eesmärgiga moodustada omavalitsused sellistes piirides, et võimuerakonnad saaksid valimistel endale soodsa positsiooni," ütles Herkel. Vabaerakonna esindajad on kohtunud kümnete omavalitsusjuhtidega kõikjal üle Eesti, kes on toimuvat niiviisi tõlgendanud, lisas ta. 

Vabaerakonna arupärimises on eristatud seitse erinevat skeemi, kuidas omavalitsused on ise püüdnud vabatahtliku ühinemise käigus kõiki vajalikke kriteeriume täita, kuid ikkagi on valitsus rakendamas sundliitmist

„Pole vahet, kas omavalitsus täidab kõiki kriteeriume või ei täida neist ainult ühte, valitsus asub ikka käsi väänama. Eriti drastiline on Alutaguse ühineva valla sundliitmine Ida-Virumaa teiste valdadega olukorras, kus Alutaguse täidab territooriumi suurusest tulenevat erandi nõuet. Mulle meenutab see 5000 elaniku nõude absolutiseerimine NLKP aegset dogmaatikat," ütles Herkel.

Peaminister Ratas ja riigihalduse minister Korb Setomaal
© Foto : Jürgen Randma (Riigikantselei)

Vabaerakonna liikmed ootavad peaministrilt vastust, kuidas kavatseb Vabariigi Valitsus menetleda omavalitsuste sisukaid vastulauseid, kuidas seletatakse vastuollu minekut rahvaküsitluse tulemustega, kuidas tullakse toime erinevate kohtuvaidlustega, mis jäävad kohalike valimiste eelsesse aega, ning, mis asjaoludel on koalitsiooni osapooled kokku leppinud, et haldusreformi seadust ei muudeta isegi juhul, kui see on ilmselgelt vigane ning toob kaasa halbu tagajärgi.

Kunagise justiitsministri Paul Varuli juhitud meeskonnal valmis kolmenädalase töö tulemusena ligi 50-leheküljeline analüüs, milles leitakse, et liigne põhiseaduse riive ei kaasne mitte ainult 5000 elaniku alampiiri ja valdade sundliitmisega, vaid ka ebavõrdsete ühinemistoetuste maksmise ja kiirustamisest tekkinud liialt lühikeste tähtaegadega.

Tagid:
arupärimine, saadikud, haldusreform, koalitsioon, Vabaerakond, Andres Herkel, Eesti

Peamised teemad