05:40 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Eesti uudised
lühendatud link
11020

Ljudmilla Andronova sõnul tahtis ta niiviisi väljendada oma toetust Edgar Savisaarele, keda ta nimetab Tallinna parimaks linnapeaks ja soovib talle kohtuprotsessis võitu

TALLINN, 13. juuni — Sputnik. Arvukas hulk meediakanalite esindajaid, kes olid kohtuistungi alguseks kognenud eile kohtusaali kajastama õigusemõistmist Keskerakonna esimehe ning Tallinna endise linnapea, 67-aastase poliitiku Edgar Savisaare üle, märkas kohtualuse pihus roosikimpu. Need lilled kinkis talle vahetult kohtuistungi algust tallinlanna Ljudmilla Andronova, kes oli nõus selgitama oma tegu portaalile Sputnik Eesti.

Vene suursaatkonnas toimus pidulik vastuvõtt
© Sputnik / Вадим Анцупов

Ljudmilla sõnul ei esinda ta mitte ühtegi ühiskondlikku organisatsiooni, vaid tuli omal algtusel, tegemist on tänuavaldusega lihtsalt tallinlanannalt, Raadiku elamurajooni elanikult, kelle elujärg tema enda sõnul Edgar Savisaare linnapeaks olles tublisti paranes.

„Ma leian, et linnapea on meie elamurajooni jaoks palju ära teinud. Meil rajati uus laste mänguväljak, paljud elatanud inimesed saavad linnalt rahalist toetust, mida nad nimetavadki „Savisaare pensioniks" (Savisaare ajal kehtestas Eesti pealinna linnavalitsus ühekordsed toetused pensionäridest linnakodanikele — toim.), mina ise sain linnapealt munitsipaalkorteri," loetleb ta.

Andronova on veendunud, et iga tallinlane võib jutustada oma loo sellest, kuidas tema kodulinnaosa, tänav ja linn paremaks muutus. Kui tahab meenutada.

Üheksa roosi Raadiku elanikult

Ljudmilla Andronova väitis portaalile Sputnik Eesti, et ta ulatas Savisaarele üheksa roosiõit, mis said ostetud Raadiku elanike kogutud raha eest. Tema sõnul tähistavad need roosid toetust endisele linnapeale. 

„Ma leian, et teda süüdistatakse alusetult, seetõttu olen ma kindel, et tõde jääb lõppude lõpuks tema poolele," lausub ta. Tema sõnul on Edgar Savisaar kohanud Ljudmillat varemgi erinevatel, sealhulgas Keskerakonna poolt korraldatud kodanikualgatuslikel pikettidel ja meeleavaldustel, nii et roosikimp teda ei üllatanud.

Vene suursaatkonnas toimus pidulik vastuvõtt
© Sputnik / Вадим Анцупов

„Pea vastu, Edgar!" võivad sotsiaalvõrgustikes paljud kirjutada

„Sotsiaalvõrgustikes kirjutavad kõik: „Pea vastu, Edgar!", aga et isiklikult toetama tulla — seda ei ole. Vaat seda oli tõeliselt kurb tõdeda," ütleb Ljudmilla. Sellegipoolest rõõmustas ta selle üle, et Savisaar pidas esimese istungipäeva hästi vastu ja lahkus sealt iseseisvalt.

„Tore oli näha, et ta peab vastu. Ta on haige, invaliid, kuid istus mehiselt ära kõik need esimese kohtuistungi 40 minutit."

Naine kavatseb ka edaspidi istungitele kohale tulla, et kohtualusele oma poolehoidu väljendada.

Viimaste aastate kõige kõmulisem kohtumenetlus

Harju Maakohtus algas esmaspäeval aasta kõige kõlajõulisem kohtuprotsess: menetletakse kriminaalasja valitsevale Keskerakonna endisele esimehele ning endisele Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele esitatud korruptsioonisüüdistuse alusel. 

Riigiprokuratuur süüdistab Savisaart Tallinna eelarvevahendite kasutamises enda ja Keskerakonna huvides ehk omastamises suures ulatuses, ametiisikuna ja grupis, samuti neljas altkäemaksu võtmise episoodis, rahapesus ning Keskerakonnale suures ulatuses keelatud annetuse vastu võtmises. Keskerakond on süüdistuse saanud juriidilise isikuna.

Täna algab Edgar Savisaare protsess
© Sputnik / Вадим Анцупов

Savisaarele altkäemaksu andmises on süüdistuse saanud ärimehed Aivar Tuulberg (55), Alexander Kofkin (76), Hillar Teder (54) ja Vello Kunman (65).

See, et Savisaarel tuleb kohtu ette astuda, sai lõplikult selgeks juuni alguseks, kui kohtuarstlik ekspertiis leidis, et ametist tagandatud Tallinna linnapea on vaatamata oma kehvale tervisele siiski suuteline kohtuprotsessil osalema.

Savisaarel on diagnoositud mitu haigust, millest tervistumine ei ole tänase arstiteaduse taseme juures võimalik: veresoonte aterosklerootiline kahjustus, südame isheemiatõbi, läbipõetud südamelihase infarkt, südamepuudulikkus, raske kõrgvererõhktõbi, diabeet, amputeeritud alajäse.

Tagid:
roosid, kohtuprotsess, linnapea, toetus, Harju maakohus, kohus, Edgar Savisaar, Tallinn

Peamised teemad