00:53 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Eesti uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
9533

Propastop järeldas similarweb.com andmetele tuginedes, et Sputnik Eesti on küll külastatav portaal, kuid projekt ise on siiski läbi kukkunud

TALLINN, 15. juuni — Sputnik. Kaitseliidu haldusalasse kuuluv Propastop uuris similarweb.com keskkonna andmetele tuginedes Eesti venekeelsete infoportaalide külastatavust ja jõudis kummalisele järeldusele.

Propastop positsioneerib end sõltumatu blogina, mis ei tee propagandat, vaid "tegeleb Eesti-vastase propaganda paljastamisega". Nii avaldas Propastop selle aasta veebruaris musta nimekirja kahekümne kaheksast „ekspertide" arvates Eesti infovabadust ohustavast võrguväljaandest. 

Arusaamatuks jääb, millistele kriteeriumidele Propastop seejuures tugines, kuigi tegelikult tunnistab ka väljaanne ise, et töötab anonüümsel režiimil. Paljude internetikasutajate arvates on võrguväljaanne similarweb.com iseenesest igati usaldusväärne teabeallikas. Samas, Propastopi „ekspertide" kommentaarid, mis jagasid Eesti väljaanded propaganda- ja muudeks väljaanneteks, on hoopis teisest ooperist. 

Mis portaali Sputnik puutub, siis similarweb andmetel on alles vähem kui kaks aastat reklaamiinvesteeringute toeta infoblokaadi tingimustes meediaturul tegutsenud portaal osutunud maikuus külastatavamaks kui avalik-õiguslik rus.err. Propastop aga järeldab, et Sputnik Eesti on siiski läbi kukkunud.

Sõltumatusest

Nagu teatas portaalile Sputnik Eesti Venemaa strateegiliste uuringute instituudi juhtivanalüütik Igor Nikolaitšuk, ei tegele täna väljaannete erinevate riikide meediaruumis positsioneerimise statistiliste uuringutega ükski sõltumatu organisatsioon. 

Sellised organisatsioonid kuuluvad kas mingitele struktuuridele, või täidavad konkreetset tellimust ja saavad selle eest raha.

„See on üdiselt kallis lõbu ja sõltumatud ajakirjanikud seda põlveotsas teha ei saa," märkis ta.

Kaitsepolitsei hoone Tallinnas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Objektiivseid uuringuid tuleb tema sõnul küll ette, kuid vaid siis, kui tellija eesmärk pole kasutada andmeid propagandatöö eesmärgil, siis, kui neid vajatakse millekski konkreetseks, näiteks turupositsioonide kindlustamiseks, kui on vaja teha midagi reaalset.

„Antud juhul, kui vaadata uuringu eesmärke, on need 100% propagandistlikud. Väljaanne on mugandanud uuringu tulemused oma järelduseks, et Venemaa väljaanded, mille tegevus on suunatud Eesti elanikkonnale, on Kremli, täpsemalt aga Putini hirmus propagandamasin. See on üsna hästi läbiuuritud fenomen," märkis ta.

Eesti meedia on Nikolaitšuki sõnul praegu info-propagandasõjas Venemaaga. "Sellega ongi seletavad sellised analüüsid ja Sputniku suukorvistamine, kellel on raske konkureerida kohalike väljaannetega, vaatamata sellele, et ta pakub isegi täiesti eksklusiivset informatsiooni. Välismaistel väljaannetel on alati vähem tarbijaid, kui omamaistel. Nii kord massikommunikatsioon juba toimib ja seepärast ei tasu nendest numbritest kaugeleulatuvaid järeldusi teha," leiab ekspert.

Teema:
Meedialahingud (290)
Tagid:
infoblokaad, meedialahingud, meedia, propaganda, Propastop, Kaitseliit, Sputnik Eesti, Igor Nikolaitšuk, Eesti

Peamised teemad