12:28 20. Oktoober 2019
Kuula otse
 • USD1.1144
 • RUB71.3066
Jõhvis küpseb kalmistuskandaal

Jõhvis küpseb kalmistuskandaal

© Sputnik / Евгений Ашихмин
Eesti uudised
lühendatud link
11241

Üle poolesaja Jõhvis elava eestlase nõuab linnavalitsuselt, et keelataks venelaste matmine kohalikul kalmistul eestlaste haudade kõrvale, ja slaavlaste kalmude jaoks omaette maatüki eraldamist

TALLINN, 16. juuni — Sputnik. Pöördumise autorid osutavad EL-i ja UNESCO poliitilistele seisukohtadele kultuuripärandiks olevate objektide säilitamisest, milleks rahulolematute meelest on ka Jõhvi kalmistu, teatab väljaanne Rossiiskaja Gazeta

Jõhvi kalmistule on maetud eestlasi, venelasi, tatarlasi, armeenlasi ja teisi
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Oma kirjas osutavad aktivistid erinevustele vene ja eesti kalmude kujundusviisis, mis pidavat mõjuma kahjustavalt ajalooliste hauakivide üldilmele. Venelaste kadunukesi soovitavad algatuse autorid matta üksnes kõrvalasuvale mahajäetud kalmistu alale.

Pöördumisele kohalike võimude poole on alla kirjutanud kõigest 60 inimest — tühine käputäis enam kui 12 000 elanikuga linnast. Ent teema sattus otsekohe meediasse ja tekitas tormilise arutelu sotsiaalvõrgustikes.

Küsitlus

Kas inimene tuleks pärast tema surma matta sõltuvalt tema
 • rahvusest
  4.5% (2)
 • usutunnistusest
  6.8% (3)
 • sünnikohast
  0.0% (0)
 • surma kohast
  0.0% (0)
 • elukohast
  0.0% (0)
 • soovist
  54.6% (24)
 • lähedaste soovist
  18.2% (8)
 • Kõik surnud tuleks matta nende vahel vahet tegemata
  15.9% (7)
Hääleta: 2

Venekeelsed Facebooki kasutajad ei varja oma nördimust. Kasutaja Svetlana Kruus näiteks nendib irooniaga, et petitsiooni autorid ei ole läbi mõelnud ülimalt tähtsat küsimust: kuhu matta need, kes on poolenisti eestlased. "Kas luua omaette maariba eestlaste ja mitte-eestlaste kalmistuosa vahele?" küsib ta retooriliselt. 

Natalja Goldin ironiseerib: kui need 60 petitsioonile alla kirjutanud inimest oleksid teadnud, et mitte-eesti elanikud saavad eesti paradiisi, oleks see pöördumine saadetud jumalale.

Sergei Melnikov aga — endine päästja, kes vallandati teenistusest alandavate kommentaaride pärast eesti sõjaväelaste aadressil — märgib: "Nad kardavad isegi surnud venelasi."

Jõhvi vallavanema abi Vadim Ivlijevi sõnul on linna kalmistu juba ammuilma paljurahvuseline ja mitmekultuuriline ning vaevalt küll oleks juriidiliselt võimalik ühe maatüki staatust muuta. Ainus, millega ametnikud nõustuvad, on see, et Jõhvi kalmistu vajab täiendavat hooldust.

Nagu Ivlijev nentis, on kõnealune pöördumine praegu kohaliku administratsiooni päevakorras. Ametnikud kavatsevad skandaalse algatuse autoritega vestelda. Eesti statistika andmetel elas Jõhvis 2014. aastal 12 355 inimest, kellest enamik (53%) olid venelased, eestlased moodustavad 33% elanikkonnast.

Tagid:
kalmistu, venelased, eestlased, aktivist, kultuuripärand, skandaal, linnavalitsus, UNESCO, Jõhvi

Peamised teemad