20:24 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Eesti uudised
lühendatud link
103560

Jäljekütid avastasid üheksa hukkunud Punaarmee võitleja põrmud, ühe võitleja medal „Vapruse eest" võimaldab tuvastada tema isiku ja ilmselt ka hukkumise asjaolud

TALLINN, 18. juuni — Sputnik. 11. juunil leidsid sõja-ajaloo huviliste ühenduse Front Line liikmed koos kolleegidega Eesti sõja-ajaloo klubist Vaivaras Ida-Virumaal üheksa 1944. aastal Eesti vabastamisel Saksa fašistlikest okupantidest langenud punaväelase säilmed.

Front Line esindajad teatasid leiust Facebooki kontol ja märkisid, et leidsid langenute autasud: kaks medalit „Vapruse eest" ja viis medalit „Leningradi kaitsmise eest". See lubab arvata, et tegemist oli kogenud sõjameestega, kes olid osalenud Leningradi kaitselahingutes alates linna ümberpiiramisest kuni blokaadi läbimurdmiseni. Sellele viitavad ka kaardiväe märgid. 

Ühel punaväelase juurest leiti rinnamärk „Eeskujulik miinipildur", mille alusel võib arvata, et tegemist võib olla miinipildujameeskonnaga. Täpsemat teavet hukkunud punaväelaste kohta loodetakse saada pärast andmete tuvastamist medalite numbri järgi. Oma edasiste tegevuste kohta märkisid uuringurühma liikmed, et sündmused võivad edasi areneda kaht arengustsenaariumit mööda. Kui võitlejad jäävadki tundmatuteks, siis maetakse nad vennashauda kõigi auavaldustega ja kirikutavade kohaselt.

Kui õnnestub tuvastada kasvõi ühe võitleja nimi üheksast, siis võtab Front Line kontakti teiste ühiskondlike organisatsioonide ja hukkunu sugulastega, et nad saaksid hukkunu põrmu tema kodumaale viia ja matta vastavalt tema lähedaste soovile. „Enamasti sugulased tulevad põrmule järele," märkisid ajaloouurijad.

Oleme 99% veendunud, et nimi tehakse kindlaks

Nagu teatas portaalile Sputnik Eesti sõja-ajalooühingu Front Line juht Andrei Lazurin, võib täna üsna veendunult öelda, et koguni kahe medaliga „Vapruse eest" autasustatud langenud kangelase nimi tehakse kindlaks — vastav autasude numbritele tuginev päring on Venemaa kaitseministeeriumi keskarhiivile juba saadetud.

„Olen 99% kindel, et selle sõjamehe nimi tehakse kindlaks autasudel selgelt eristatavate numbrite järgi. Otsustades tema kõrval leitud kauguste mõõteriista järgi oli ta arvestaja," ütles ajaloohuviline. Lazurin kinnitas, et tegemist ei ole ühishauaga, pigem hukkusid kõik sama plahvatuse läbi, viibides väikeses kaevikus või augus.

Hukkunud seltsimehed olid ilmselt arvestaja julgestajad. Leiti ka nimeline katelok ja lusikas, mille abil loodab Lazurin arhiivide abil taastada toimunud sündmustiku ja selgitada välja, kes olid teised hukkunud sõjamehed.

Front Line jätkab otsinguid niikaua, kuni ilmaolud seda võimaldavad
© Фото : Front Line
Front Line jätkab otsinguid niikaua, kuni ilmaolud seda võimaldavad

Lazurini sõnul saab sellest sõjakangelasest juba kolmas punaväelane, kelle isik õnnestus ühendusel Front Line tuvastada tänavu. Saavutusi on ette näidata ka teistel otsinguühendustel. Front Line jätkab otsinguid Teise maailmasõja lahingupaikades niikaua, kuni „rohi pole veel peale kasvanud" ja ilmaolud seda võimaldavad, teatas ta portaalile Sputnik Eesti.

Sõja kauge kaja Eesti metsades

See pole Ida-Virumaa metsadest kaugeltki esimene sedalaadi leid. 8. juunil leidsid Ida-Virumaal tegutseva ühenduse Otsing ja Tallinna klubi Front Line liikmed ning andsid Venemaa Narva peakonsulaadile üle urni sideväelase Sergei Bobrikovi põrmuga. Tema säilmed leiti möödunud aastal Sirgala lähistelt.

Ühenduse Otsing juht Sergei Sedunov selgitas, et sõduri nimi õnnestus kindlaks teha kaevikust leitud medalite „Vapruse eest" ja „Leningradi kaitsmise eest" järgi.

„Ida-Virumaa metsades on veel tuhandete langenud sõjaväelaste säilmeid," ütles Sedunov, lisades, et matmata säilmete otsinguid jätkatakse.

1944. aastal toimusid Kirde-Eesti verised lahingud — Balti operatsiooni käigus langes sadu tuhandeid nõukogude sõjaväelasi.

Tagid:
sõdur, medal, säilmed, ajalugu, Teine maailmasõda, Punaarmee, Front Line, Vaivara, Ida-Virumaa

Peamised teemad