01:17 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0991
  • RUB78.1096
Eesti uudised
lühendatud link
3710

1. juulist jõustuvad töölepingu seaduse muudatused ning Tööinspektsioonilt ei pea enam taotlema eraldi luba alla 15-aastase töölevõtmiseks

TALLINN, 21. juuni — Sputnik. Tööandja peab küsima lapsevanema nõusolekut ning sisestama andmed töötamise registrisse kümme päeva enne lapse tööleasumist, teatab Tööinspektsioon.

Laste töötamisel ei ole takistust, kui järgitakse seadust ning hoitakse laste tervist ja ohutust, illustratiivne foto
© Фото : Ирина Барсегян

7-14-aastase lapse kohta tuleb töötamise registrisse kande tegemisel sisestada märkuste lahtrisse andmed alaealise seadusliku esindaja nõusoleku, alaealise töötingimuste (sh töö tegemise koha ja töökohustuste) ning koolikohustuse kohta. Mõistlik on lisada juurde ka tööandja kontaktisik, kellega inspektor saaks vajadusel ühendust võtta. See muudab menetluse sujuvamaks.

Töötamise registrit haldab Maksu-ja Tolliamet, kes edastab andmed registreeritud alaealise kohta Tööinspektsioonile. Tööinspektor kontrollib kümne tööpäeva jooksul, et tegemist poleks keelatud tööga ning alaealise töötingimused oleksid kooskõlas seaduse nõuetega.

Inspektor võib tööandja esindajaga ühendust võtta ning küsida täiendavat informatsiooni. Kui kümme tööpäeva möödub ning inspektor pole ühendust võtnud ega keelduvat otsust teatavaks teinud, saab eeldada, et inspektor on nõusoleku andnud ja lapse võib tööle lubada.

Kui alla 15-aastane asub tööle enne 1. juulit, on selleks jätkuvalt vaja Tööinspektsiooni luba. Juulini kehtiv taotluse vorm on kättesaadav inspektsiooni kodulehel. Samast leiate ka täpsema selgituse alaealise tööle võtmiseks vajaliku nõusoleku taotlemise korra kohta.

Tööinspektsioonile on esitatud 135 taotlust alla 15-aastaste noorte tööle võtmiseks. Sel aastal on taotluse esitanud 10 ettevõtet enam kui 2016. aastal samal ajal. Inspektsioon on juba andnud nõusoleku 1508 lapse tööle lubamiseks.

Töölepingu seadus seab laste töötamisele piirid. Tööandja võib 13-14-aastase alaealisega või 15-16-aastase koolikohustusliku alaealisega sõlmida töölepingu ja lubada teda tööle, kus töökohustused on lihtsad ega nõua suurt kehalist või vaimset pingutust (kerge töö). 7-12-aastasel alaealisel on lubatud teha kerget tööd kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse alal.

Seaduse järgi tohivad näiteks 7-12-aastased lapsed töötada ainult kuni kaks tundi päevas ja 12 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul õppeveerandi kestel väljaspool kooliaega ning kuni kolm tundi päevas ja 15 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul koolivaheajal.

Samal teemal

Ossinovski soovib soodustada 7–16-aastaste tööle palkamist
Ligi 30 000 Eesti noort ei õpi, osale koolitustel ega tööta
Kes on see noor, kes ei tööta ega õpi?
Tagid:
tööandja, alaealised, luba, lapsed, MTA, Tööinspektsioon, Eesti

Peamised teemad