09:51 19. Jaanuar 2018
Tallinn-3°C
Kuula otse
Kaitseminister Jüri Luik külastas täna Ämari lennubaasi ja seal asuvat õhuseiredivisjoni

Kaitseminister kohtus Hispaania õhuväelastega

© Foto: Kaitseväe Peastaap / Ardi Hallismaa
Eesti uudised
lühendatud link
2510

Kaitseminister Jüri Luik külastas täna Ämari lennubaasi ja seal asuvat õhuseiredivisjoni ning kohtus Ämaris hetkel Balti õhuturbemissioonil teenivate Hispaania õhuväelastega

TALLINN, 28. juuni — Sputnik. "NATO teab ja tunneb Eesti õhuväelasi kui eeskujuliku väljaõppega oma ala vaieldamatuid professionaale. Seepärast on Eesti edastatav õhuseirepilt oluline osa NATO õhupildist ja Ämari lennubaas NATO lennukite kindel tugipunkt Läänemere kaldal," ütles Jüri Luik, teatas kaitseväe peastaap.

"NATO liitlaste pühendumus Eesti õhuturbe tagamisele alates meie NATO liikmelisuse esimestest päevast on ilmekas näide kollektiivkaitse toimimisest."

Ämari lennubaasi põhiülesanneteks on võtta vastu liitlaste lennuvahendeid, olla baasiks NATO õhuturbe lennusalgale ning korraldada Kaitseväe lennundustegevust. Õhuseiredivisjoni põhiülesanneteks on tagada radarpostide töö, edastada õhuseireinformatsiooni ning NATO integreeritud õhu- ja raketikaitse süsteemi osana kontrollida Eesti õhuruumi.

Kaitseminister külastas ka Ämari lennubaasi territooriumil paiknevat toetuse väejuhatuse logistikapataljoni. Logistikapataljoni põhiülesanneteks on erialase väljaõppe korraldamine, logistiliste reservüksuste ettevalmistamine ning KV teiste üksuste logistiline toetamine.

Новый министр обороны Эстонии встретился с испанскими летчиками
© Foto: Kaitseväe Peastaap / Ardi Hallismaa
Kaitseminister Jüri Luik külastas Ämari lennubaasi

Ämaris baseeruv Hispaania lennusalk kuulub Zaragoza lennubaasis paiknevasse Hispaania õhuväe 15. üksuse koosseisu. Hävitajad F-18 Hornet on Ämari lennubaasis valves ööpäevaringselt ning sooritavad vajadusel tuvastuslende ja teevad regulaarselt treeninglende. 

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. 2012. aasta Chicago tippkohtumise raames pikendas Põhja-Atlandi Nõukogu Balti riikide õhuturbe missiooni määramata ajaks.

Hispaania üksuse kahemootoriline mitmefunktsiooniline lahingulennuk F-18 Hornet loodi algselt Ameerika Ühendriikide mereväele ja merejalaväele, olles võimeline paiknema lennukikandjal. Lisaks ameeriklastele kasutavad F-18 tüüpi hävitajaid veel Soome, Hispaania, Šveitsi, Kanada ning Austraalia. F-18 võib täita nii hävitaja, ründelennuki, vaatlus- ning luurelennuki ülesandeid.

Lennukil on 20 mm kuueraudne M61A1 kiirlaskekahur, mis suudab minutis teha kuni 6000 lasku. Lisaks kuuluvad hävitaja relvastusse erinevad reaktiivmürsud, juhitavad raketid ning pommid.

Samal teemal

Saksa õhuväe lennukid harjutavad taas Eesti õhuruumis
Julgeolekukeskkonda ei mõjuta pelgalt tankid ja lennukid
Liitlaste lennukid harjutavad Eesti õhuruumis
Liitlaste lennukid harjutavad Eesti õhuruumis madallende
NATO lennukid harjutavad taas Eesti õhuruumis
NATO lennukid harjutavad Eesti kohal madallende
Eesti ja liitlaste lennukid lendavad üle nelja Eesti linna
Tagid:
õhuväelased, õhuseiredivisjon, visiit, lennubaas, kaitsevägi, NATO, Jüri Luik, Hispaania, Ämari

Peamised teemad