14:40 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
2710

Esmaspäeval algab Tallinnas Euroopa Regioonide Komitee Keskkonna, Kliimamuutuste ja Energeetika Komisjoni (ENVE) väljasõidukoosolek ja konverents „Puhta energia meetmed linnade ja piirkondade keskkonnahoidlikuks muutmiseks: energialiit ja piirkondlik kestlik areng“.

TALLINN, 3. juuli — Sputnik. Konverentsi ja komitee koosoleku korraldavad ühiselt ENVE komisjon ja Tallinna linn koostöös Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise meeskonnaga. Tegemist on eesistujariigi Eesti esimese üritusega, mis toimub Kultuurikatlas, vahendas Raepress.

Tegevlinnapea Taavi Aasa sõnul on Tallinna jaoks väga oluline võõrustada nii soliidset ja Tallinna pürgimustele vastavat kvoorumit. Tallinnas pööratakse suurt rõhku säästlike liikumisviiside arendamisele. Aasa sõnul pole näiteid vaja kaugelt otsida — ühistranspordi radade loomine, linnatranspordi veeremi uuendamine ja otse loomulikult tasuta ühistranspordi võimaldamine linnaelanikele.

Tegevlinnapea lisas veel, et säärase soliidse üleeuroopalise keskkonna- ja energeetikaalase seltskonna võõrustamine ja Eesti pealinna edusammude tutvustamine energiamajanduse loodushoiu ja säästliku majandamise eelistamise vallas toob loodetavasti kaasa sellele, et ükskord ja mitte väga kauges tulevikus, saab Tallinnast Euroopa roheline pealinn. Aasa sõnul näitas tänavune Rohelist Pealinna selgitav konkurss ja viie nominendi hulka jõudmine, et eesmärk ei tohiks olla enam väga kaugel.

Konverentsi ettekandjate hulgas on Euroopa, riigi, piirkondliku ja kohaliku valitsustasandi-, samuti akadeemiliste ringkondade, valitsusväliste organisatsioonide ja muude sidusrühmade esindajad. Konverentsile on oodata ligi 150 külalist erinevatest Euroopa linnadest ja regioonidest.

Euroopa Liidu Regioonide Komitee Keskkonna, kliimamuutuste ja energeetika komisjoni pädevusse kuuluvad muu hulgas järgmised valdkonnad: energia (ELi energialiidu poliitikameetmed, taastuvenergia, energiatõhusus, üleeuroopalised võrgud energiasektoris, innovaatilise, vähese CO2-heitega tehnoloogia poliitikameetmed, energiaturu aspektid); kliimamuutuste leevendamine ja nendega kohanemine ning keskkond.

Komisjoni lähiaja prioriteedid on kohalike ja piirkondlike omavalitsuste rolli suurendamine Euroopa Liidu energialiidu poliitikameetmetes. Samuti kohalik ja piirkondlik tegevus pärast Pariis 21 kliimakokkuleppe vastuvõtmist, ringmajanduse edendamine ja Euroopa linnapeade pakti laiendamine kliima- ja energiaalastes meetmete rakendamisel. Arvestades aga maailmas tekkinud olukorda, peab Euroopa Liit kõikide oma mehhanismide kaudu kujundama suundi järgmise põlvkonna rohelisema Euroopa jaoks.

Täna on märksõnadeks taastuvenergia kasutamine, kliimamuutustega võitlemine. Euroopa Liidu eesmärgiks on aidata ka vähem jõukaid riike nende meetmete juurutamisel.

Ürituse teisel päeval, 4. juulil, mil toimub ENVE väljasõidukoosolek, tuleb teiste oluliste raportite seas arutlusele ka komitee Eesti liikme Andres Jaadla ettekanne Euroopa kosmosestrateegiast. Arvamuses tuuakse esile, et kosmosetehnoloogia ei ole midagi müstilist ja kättesaamatut ka linnade ja regioonide tasandil, vaid see on vabalt rakendatav inimeste igapäevategevuste hõlbustamiseks. Heaks näiteks on kasvõi täna igas majapidamises olevad akutööriistad, mis on algselt arendatud kosmosemissioonidel kasutamiseks. Kogu tänapäeva digivaldkonna areng on suuresti seotud arendustega kosmosetehnoloogia valdkonnas.

Ka siin on Tallinn heaks eeskujuks Euroopa teistele linnadele ja regioonidele. Nimel avatakse novembris Tallinna linna finantsilisel toetusel Eesti Euroopa eesistumise raames Tallinnas esmakordselt toimuval Euroopa kosmosenädalal start-up inkubaator kosmosevaldkonna ettevõtetele.

Kliima- ja energeetika komisjoni konverentsi korraldaja õiguste saamine ei tulnud eelmisel aastal Tallinnale sugugi lihtsalt. Konkurents komisjoni siseselt oli tihe. Tallinn võitis 18.oktoobril 2016.a. Rootsis Borases toimunud ENVE komisjoni koosolekul üsna tasavägiseks kujunenud hääletusel Horvaatia pealinna Zagrebit ja seda vaid mõnekümne häälega.

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
eesistumine, EL Nõukogu, Kultuurikattel, Eesti, EL

Peamised teemad