07:26 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Eesti uudised
lühendatud link
6120

Muudatused jõustuvad 14. septembril 2018 ja puudutavad teatud tüüpi poolautomaatsete- ja ümberehitatud tulirelvade keelamist, osasid relvaomanikke mõjutab muudatus juba täna

TALLINN, 3. juuli — Sputnik. Siseministeeriumi korrakaitse- ja kriminaalpoliitika osakonnajuhataja Veiko Kommusaare sõnul on ministeerium ühes partneritega alustanud relvaseaduse muudatuste välja töötamist, et direktiiv Eesti seadustesse üle võtta. 

"Välja töötatavad nõuded ei piira liigselt seaduslikul teel omandatud ja regulatsioone järgivaid relvaomanikke ega mõjuta riigikaitse eesmärkide saavutamist ega avaliku korra tagamist. Täpsemad üksikasjad paneme paika töö käigus selle aasta sügisel. Kindlasti arvestame sellega, et relvalubade taotlemine oleks inimestele võimalikult mugav ega põhjustaks teenindustes liigset ülekoormust," ütles Kommusaar. 

Juba praegu puudutavad muudatused neid inimesi, kes on peale 13. juunit 2017 soetanud kokkupandava kabaga poolautomaatse tulirelva või poolautomaatseks ümber ehitatud tulirelva, sest nemad peavad relvad 14. septembriks 2018 ära andma. Seega soovitame inimestel neid tulirelvasid enam mitte soetada.

Kokkupandava kabaga poolautomaatsed tulirelvad on liigitatud teistest ohtlikemaks, sest neid on võimalik lihtsasti varjatult kanda rahvarohketes kohtades, neil on suurem tulejõud ja need võimaldavad korraga lasta hulga padruneid üle 20-padrunilisest salvest.

Ühtlasi on praegu ilma vastava loata keelatud omada automaattulirelvi. Peale muudatuste jõustumist on keelatud ka poolautomaatseteks ümber ehitatud automaattulirelvad ja lubatust suurema padrunite arvuga salvega tulirelvad ehk nn A-klassi tulirelvad. 

Kopli liinid
© Sputnik / Вадим Анцупов

Hetkel ei piirata tulirelvi ja salvi sinna mahtuvate padrunite järgi. Näiteks mahutab tavalise poolautomaatse vintpüssi salv 20 padrunit. Peale muudatusi ei tohi ilma A-klassi loata enam kasutada suuremat kui 10-padrunilist salve.

Inimesed, kes on relvasoetamisloa alusel omandanud poolautomaatse tulirelva, saavad muudatuste jõustumisel taotleda A-klassi tulirelvade käitlemiseks loa. Ka need, kellele on hiljemalt 14. septembril 2018 antud kollektsioneerimisluba või kes on selleks ajaks vähemalt ühe aasta praktiseerinud täpsuslaskmist mõnes laskeklubis ning osalenud võistlustel, võivad loa taotleda.

Riigil on erandkorras võimalik anda luba A-klassi tulirelvade omamiseks näiteks riigikaitse või elutähtsa taristu tarbeks, aga ka kaitseliitlastele ja reservväelastele. 

Üks muudatus puudutab ka relvade märgistamist. Nimelt peab iga liikmesriik alates direktiivi jõustumisest tulirelvasid ühtsete reeglite alusel märgistama hakkama. Nii on edaspidi lihtsam tuvastada tulirelvade päritolu, mida on näiteks kasutatud kuritegelikel eesmärkidel. Ühtlasi tekib liikmesriikide relvamüüjatel ja vahendajatel kohustus registreerida kõik tulirelvadega tehtud tehingud elektroonilises andmebaasis.

Relvaseaduse muudatuste välja töötamisse on lisaks siseministeeriumile kaasatud ka politsei- ja piirivalveamet, siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus, laskurklubid, laskespordi ja —jahi organisatsioonid, kollektsionäärid ja teised ministeeriumid.

Relvalubasid on Eestis hetkel üle 27 000. Hinnanguliselt puudutavad tulirelvadirektiivi alusel tehtud muudatused kuni 5000 relvaomanikku, kes omavad poolautomaatseid tulirelvasid.

Lähemalt saab lugeda Euroopa Nõukogu lehelt.

Pühapäeva ennelõunal toimus Tallinnas Koplis tulistamine, mille käigus sai viga kaks turvatöötajat, kes on raskes seisus haiglas, vahendas Sputnik Eesti eile.

Tagid:
relvaseadus, valdus, tulirelv, omandamine, muudatus, Veiko Kommusaar, Eesti, EL

Peamised teemad