09:22 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Eesti uudised
lühendatud link
4110

Kolmapäeval toodi Stenbocki majast Kadriorgu Eesti tähtsaim pitsat, riigipitsat, teatas president Kersti Kaljulaid

TALLINN, 19. juuli — Sputnik. Eesti Vabariigi riigipitsat ongi hoiul riigisekretäri juures Stenbocki majas ning tuuakse Kadriorgu eriliste dokumentide kinnitamiseks, kirjutas president sotsiaalmeedias.

Eesti Vabariigi riigipitsat kehtestati riigivapi seadusega 1925. aastal. Praegune, II riigipitsat valmistati 1993. aastal Soomes, seisab postituses. 

Riigi tähtsaim pitsat

Riigipitser kehtestati 19. juunil 1925 riigivapi seadusega. 70 millimeetrise läbimõõduga pitseris on suure riigivapi kujutis, ülal kaarena tekst EESTI VABARIIK.

Pitseriga kinnitatakse saadikute nimetamise ja ärakutsumise kirjad, konsulite patendid, konventsioonide ratifitseerimiskirjad ja välislepingud. Riigipitseriga pitseeritakse ka saadikute volikirjade ja tagasikutsumiskirjade ümbrikud.

Riigipitsati hoidja on riigisekretär ja pitsati kasutamist protokollitakse.

I riigipitsat

10. novembril 1925 pöördus riigisekretär Karl Terras Londoni Eesti saatkonna poole, paludes valmistada firma Waterlow & Sons Limited juures riigipitsat. Ta selgitas, et riigipitsati reljeef olgu normaalne, matriits karastatud terasest ja patriits vasest. Pressi tüübiks oli valitud Waterlow & Sons kataloogis C29 näidatud figuur nr 23. 10. veebruaril 1926 teatas saatkond, et riigipitsat on valmis. Peagi saabus see Eestisse ning 1926. aastast alates on sellega kinnitatud kõige olulisemaid välisriikidele läkitatud dokumente. 

Tallinnas kuulutati välja Eesti Vabariik >>

Riigipitsati tavapärane kasutamine jätkus kuni Eesti okupeerimiseni. Siis peideti riigipitsat Kadrioru administratiivhoone pööningule, kuhu see jäi kuni ülesleidmiseni. Seejärel varjati riigipitsati pressvorme Peeter Peipsi kodus kuni okupatsiooni lõppemiseni. I riigipitsati pressvormid tagastati Eesti Vabariigi 90. sünniaastal riigisekretärile. Ajalooline riigipitsat paikneb Stenbocki maja riigipitsati saalis.

II riigipitsat 
EV100 juubelipidustused said avapaugu
Sputnik / Sergey Melkonov

Iseseisvuse taastamisel võeti vastu uus riigivapi seadus, mis taastas 1925. aasta seaduse eeskujul riigipitseri. Kuna okupatsioonieelse riigipitsati saatus oli teadmata ja riigivappi oli korrastatud, valmistati Soomes uus riigipitsat. Seadus määras riigipitsati hoidjaks riigisekretäri. Vabariigi President sellega ei nõustunud ja pöördus Riigikohtusse ettepanekuga tunnistada riigivapi seadus põhiseadusega vastuolus olevaks. Riigikohus jättis presidendi taotluse rahuldamata ja andis õiguse seadusandjale.

Ratas: tähistame koos EV100 juubeli algust >>

1993. aastast on II riigipitsat hoiul riigisekretäri juures. Riigisekretär käib riigipitsatiga Kadriorus kinnitamas suursaadikute nimetamise volikirju ning suursaadikute tagasikutsumise, konventsioonide ja välislepingute ratifitseerimise või denonsseerimise kirju.

Allikas: Riigikantselei

Tagid:
riigipitsat, Stenbocki maja, Kersti Kaljulaid, Kadriorg, Tallinn

Peamised teemad