06:27 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
2710

Euroopa teadusministrid arutasid 25. juulil Tallinnas toimunud kohtumisel, kuidas suurendada Euroopa teaduse ja innovatsiooni mõju ja väärtust

TALLINN, 25. juuli — Sputnik. Ministrid nentisid, et investeeringuid teadusuuringutesse ja innovatsiooni on Euroopa konkurentsivõime eelduseks ning rõhutasid, et teaduse mõju sõltub eelkõige haritud ja pädevatest inimestes, teatas Haridus- ja teadusministeerium.

Esmaspäeval algab Tallinnas Kultuurikatlas Euroopa Liidu teadusministrite kahepäevane kohtumine
© Sputnik / Денис Грабусов

Ministrid arutavad teaduse ja innovatsiooni mõju >>

Kohtumist juhtinud haridus- ja teadusminister Mailis Reps ütles, et arutledes teaduse ja innovatsiooni tuleviku üle, tuleb rääkida ka eelarvest, mis peegeldab poliitilisi prioriteete.

"Kui tahame olla maailmas konkurentsivõimelised, ei saa endistviisi jätkata. Euroopa teaduse ja innovatsiooni valdkonna eelarve peab kasvama ja selle saavutamiseks tuleb meil inimestele, ettevõtetele ja oma kolleegidele eelarveläbirääkimistel selgemalt näidata tippteaduse positiivset mõju majandusele ja ühiskonnale," ütles minister Reps.

Euroopa Liidu teaduspoliitika tulevikku analüüsinud kõrgetasemelise ekspertgrupi juht Pascal Lamy andis valminud raporti tulemuste põhjal ülevaate teaduse mõju suurendamiseks vajalikest sammudest.

Teaduskoostöö vajab rahastust ja lihtsamat süsteemi >>

Soome Akadeemia president professor Heikki Mannila rääkis mõju hindamisest riiklikul tasandil. Ministrite arutelu keskendus küsimustele, kuidas saavutada teadusinvesteeringute kasv ning kuidas tuleks muuta järgmise perioodi teadusprogrammi, et tagada selle suurem mõju.

Euroopa Komisjoni teadusvoliniku Carlos Moedase sõnul on aeg muuta Euroopa teadus ja innovatsioon inspireerivaks ja tuua see inimestele lähemale.

"Oleme keskendunud uurimis- ja innovatsiooniprotsessile, kuid peaksime pöörama rohkem tähelepanu inimestele – innovaatoritele. Peaksime inimesi rohkem kaasa haarama ideedesse ja missioonidesse, mida nad mõistavad, millega ennast suhestavad ja mille üle nad uhkust tunnevad," ütles volinik Moedas.

Muudatused Tallinna liikluskorralduses 24.–25. juulil >>

Teaduse mõju ja väärtus on peamiseks teemaks ka Eesti eesistumise teaduskonverentsil "European Research Excellence – Impact and Value for Society", mis toimub 12. oktoobril 2017 Tallinnas. Konverentsil esitletakse Tallinna üleskutset, kus tuuakse välja sammud peamiste valdkondlike sidusrühmade ühiseks liikumiseks Euroopa teaduse suurema mõju ja ühiskondliku väärtuse suunas.

Eesti eesistumise eesmärgiks teadusvaldkonnas on saavutada aasta lõpuks liikmesriikide kokkulepe nõukogu järeldustes Horisont 2020 vahehindamise ja järgmise perioodi raamprogrammi suuniste kohta.

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
innovatsioon, teadus, mõju, ministrid, rahastus, eesistumine, kultuurikatel, Haridus- ja teadusministeerium, Mailis Reps, Tallinn

Peamised teemad