06:59 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Eesti uudised
lühendatud link
KOV volikogu valimised 2017 (127)
23 0 0

Kolmapäeval, 16. augustil algab kandidaatide ja valimisliitude registreerimiseks esitamine oktoobris toimuvateks kohaliku omavalitsuse volikogude valimisteks

TALLINN, 16. august — Sputnik. Kandidaate saab registreerimiseks esitada 21 päeva jooksul, seega kuni 5. septembri kella 18-ni. Valimisliitude registreerimiseks esitamine lõpeb viis päeva varem, 31. augustil. Valimisliite ja kandidaate registreerivad valla ja linna valimiskomisjonid, teatav Vabariigi Valimiskomisjon.

"Kõigis 79-s Eesti omavalitsuses oodatakse tänasest registreerimiseks esitamise avaldusi. Seega saame öelda, et valimistoimingud on alanud," sõnas riigi valimisteenistuse juht Priit Vinkel.

Kandideerimisõigus on hääleõiguslikul Eesti kodanikul ja Euroopa Liidu kodanikul, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht on 1. augusti seisuga omavalitsuses, kus ta soovib kandideerida.

Valimiskomisjon: katsed korraldada paralleelvalimisi pole õigusriigile kohased >>

Käesoleva aasta kohalikel valimistel on üheksa omavalitsust, kus on mitu ringkonda.

"Meie käest on palju küsitud, mida kandideerimisavalduse esitamisel silmas pidada, kui vallas või linnas on näiteks kaks ringkonda. Kandideerida saab vaid ühes ringkonnas, kuid see ei pea olema tingimata ringkond, kus on registri alusel kandidaadi alaline elukoht," sõnas Vinkel.

Samuti tuleb meeles pidada, et valimisliit peab sõlmima seltsingulepingu, mis reguleerib liikmete omavahelisi suhteid. Lepingu näidis on saadaval valimiste veebilehel www.valimised.ee.

"Seltsingulepingus midagi uut ei ole, see oli vajalik juba ka eelmiste, 2013. aasta valimiste eel. Kuid vajadusel jagavad selle kohta lisainfot valla- ja linnasekretärid," selgitas Vinkel.

Tallinna valija valib 79-liikmelist volikogu

Tallinna linna valimiskomisjon alustab samuti täna linnavolikogu valimistel osaleda soovivate valimisliitude ja erakondade ning üksikkandidaatide kandideerimisdokumentide vastuvõttu.

Linna valimiskomisjon tuletab meelde, et Tallinna Linnavolikogusse on õigus kandideerida igal hääleõiguslikul Eesti ja Euroopa Liidu kodanikul, kes on 10. septembriks 2017 saanud 18-aastaseks ja kelle püsiv elukoht rahvastikuregistri andmetel asub käesoleva valimisaasta 1. augusti seisuga Tallinna linnas.

Edgar Savisaar
© Фото : Альберт Труувяэрт

Tallinna valija valib 79-liikmelist volikogu kaheksas valimisringkonnas: valimisringkond nr 1 – Haabersti linnaosa; valimisringkond nr 2 – Kesklinna linnaosa; valimisringkond nr 3 – Kristiine linnaosa; valimisringkond nr 4 – Lasnamäe linnaosa; valimisringkond nr 5 – Mustamäe linnaosa; valimisringkond nr 6 – Nõmme linnaosa; valimisringkond nr 7 – Pirita linnaosa; valimisringkond nr 8 – Põhja-Tallinna linnaosa. Oma kandidatuuri saab üles seada ainult ühes valimisringkonnas, kandideerides valimisliidu või erakonna nimekirjas või üksikkandidaadina.

Kandideerimisdokumendid ja valimisliidu registreerimise dokumendid tuleb toimetada Tallinna linna valimiskomisjonile elektroonselt val@tallinnlv.ee või paberil aadressil Vabaduse väljak 7 (tuba 415).

Valimiskomisjon on avatud tööpäevadel kella 9–12 ja 13–16. Kandidaatide registreerimiseks esitamise viimasel päeval, 5. septembril on valimiskomisjon avatud kella 9–12 ja 13–18.

Hääleõiguslik isik saab valida üksnes üles seatud kandidaatide vahel

Valijate nimekirjad koostab siseministeerium 15. septembriks. Pärast seda elukoha aadressi andmetes tehtud muudatusi arvesse ei võeta. Hääleõiguslik isik saab valida üksnes oma elukohajärgses valimisringkonnas üles seatud kandidaatide vahel.

Kohaliku omavalitsuse volikogude valimiste eelhääletamine ja elektrooniline hääletamine algab 5. oktoobril, valimispäev on 15. oktoobril.

Lisateave Vabariigi Valimiskomisjoni veebilehel www.vvk.ee

Teema:
KOV volikogu valimised 2017 (127)
Tagid:
valimised, valimisliit, VVK, valija, kandidaat

Peamised teemad