04:27 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Eesti uudised
lühendatud link
18 0 0

Esmaspäeva hilisõhtul algas Irbe väinas 30. augustini kestev rahvusvahelise miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit operatsioonifaas, mille käigus otsitakse maailmasõdadest vette jäänud lõhkekehasid

TALLINN, 23. august — Sputnik. Eesti mereväest osaleb operatsioonil kokku ligi 100 teenistujat laevastiku tuukrigrupist, miinijahtijatelt Admiral Cowan ja Sakala ning staabi- ja toetuslaevalt Wambola.

NATO 1. alalisest miinitõrjegruppi kuuluvate laevade hulgas läks Open Spiritil esimese lõhkekeha avastamise au Eesti mereväe miinijahtijale Sakala, teatas kaitseväe pressiteenistus.

"Leidsime lõhkekeha sonarikontaktiga, mida aitasid tuvastada miinituukrid ning allveerobot Seafox. Tegemist oli torpeedoga, mis lebas 30 meetri sügavusel veepõhjas," ütles miinijahtija Sakala komandör kaptenmajor Annes Babenko.

Sakala uueks komandöriks kaptenmajor Annes Babenko
Kaitseväe Peastaap / rms Karl Alfred Baumeister

Tänavu ligi 700 osalejaga Open Spiritil on kokku 15 laeva ning tuukrimeeskonnad Balti riikidest, Norrast, Poolast, Belgiast, Ühendkuningriigist, Kanadast, Prantsusmaalt ja Saksamaalt. Teiste seas on operatsioonil ka NATO 1. alalise miinitõrjegrupi ja miinitõrjeeskaadri BALTRON-i laevad ning partnerid Rootsist Läänemere lõhkekehade ohutusnõukogust (Baltic Ordnance Safety Board), kes aitavad lõhkekehasid laevadelt saadud info ja piltide põhjal identifitseerida.

Miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit peamiseks eesmärgiks on muuta mereteed ohutumaks nii tsiviil- kui ka sõjalaevastikule. Operatsiooni käigus puhastatakse mereteid ajaloolistest lõhkekehadest ning parendatakse üksuste vahelist koostööd. Valdavalt otsitakse miine Irbe väinas. Täpsemad miinijahtimise alad on määratletud vastavalt ajalooliste miiniväljade kaartidele.

Open Spirit on Balti riikide merevägede poolt korraldatav miinitõrjeoperatsioon, mis sai alguse 1995. aastal. Igal aastal toimub operatsioon erinevas Balti riigis. Järgmisel aastal toimub Open Spirit Eestis.

Tagid:
miinijahtija, Open Spiritil, Admiral Cowan, Sakala

Peamised teemad