19:44 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Eesti uudised
lühendatud link
2410

1. septembril tähistab 98. aastapäeva õhuväe lennubaas, millele pandi alus Vabadussõja esimestel päevadel kui Eesti õhuväelased võtsid üle varem Vene ja Saksa vägede poolt kasutatud Lasnamäe lennuvälja

TALLINN, 1. september — Sputnik. "Tänapäeval Ämaris paiknev lennubaas on seesama lennubaas, mis sündis Vabadussõja lahingute käigus. Meid ja meie eelkäijaid ühendavad isamaa ja ühised ideaalid," ütles lennubaasi ülem kolonelleitnant Ülar Lõhmus. "Nii nagu kunagi olid Lasnamäe lennubaasi õhuväelased oma ülesannetele pühendunud professionaalid, nii on seda ka tänapäeval Ämari õhuväelased."

Lennubaasi peamisteks ülesanneteks on võtta vastu liitlaste lennuvahendeid nii rahu-, kriisi- kui ka sõjaajal, toetada siin tegutsevat NATO õhuturbe lennusalka ning korraldada kogu Kaitseväe lennundustegevust. Nende ülesannete täitmiseks on lennubaasil olemas moodne tehnika ning väljaarendatud struktuur.

Ämaris paikneva lennubaasi koosseisu kuuluvad baasi operatsioonide keskus, lennugrupp, lennuväljagrupp, õhuväe toetusgrupp, õhuväe väljaõppekeskus ning baasikaitse operatsioonide keskus.

1919. aastal alguse saanud ja lennubaasi funktsioone täitnud allüksus kandis esialgu erinevaid nimesid ning sai iseseisvaks üksuseks alles 1930. aastal. Kuna oli raske määratleda, millal täpselt lennubaas Lasnamäele tekkis, siis otsustati 1931. aastal kaitseministri käskkirjaga lennubaasi asutamise päevaks 1. september 1919.

Teisipäeval külastas Ämari lennubaasi Ühendkuningriigi relvajõudude minister, kes kohtus Eestis asuvate briti kuningliku õhuväe pilootidega:

Peamised teemad