09:16 10. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Eesti uudised
lühendatud link
KOV volikogu valimised 2017 (127)
4634

Vabariigi Valimiskomisjoni (VVK) tänasel koosolekul kuulati eksperte ning otsustati, et e-hääletamine toimub kohalikel valimistel seadusepäraselt ja plaanikohaselt

TALLINN, 6. september — Sputnik. Eile andis Riigi Infosüsteemide Amet (RIA) avalikkusele teada ID-kaardi võimalikust turvariskist, mis puudutab alates 2014. aasta oktoobrist välja antud kaarte. Vabariigi Valimiskomisjon pidi seetõttu seadusest tulenevalt otsustama, kas e-hääletamise läbiviimine on turvaline, teatas komisjon. 

"Peamine argument e-hääletamisega seaduse järgi edasi minna on fakt, et ühtegi reaalset turvaauku leitud ei ole, kogu ID-kaardi kiipi puudutav on hüpoteetiline," sõnas Vabariigi Valimiskomisjoni esimees Meelis Eerik. "Teiseks meie otsuse aluseks on RIA kinnitus, et ID-kaart on Eesti Vabariigis turvaline ja kasutatav kõikides e-teenustes. Me ei saa ülejäänud riigist irduda," sõnas Eerik.

ID-kaardi kiibis peitub teoreetiline turvarisk, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Koosolekul andsid seisust ülevaate RIA peadirektor Taimar Peterkop, peaanalüütik Liisa Past ja arendus- ja uurimistegevuse osakonna juhataja Kaur Virunurm.

"Samas tahan rõhutada, et midagi ei ole kivisse raiutud: kui lähinädalatel tuleb lisainfot või reaalse ohu kohta uut teadmist, saab Vabariigi Valimiskomisjon koguneda ja uue otsuse teha," lisas Eerik.

E-valitsus ja e-riik: liidriroll läheb üha kallimaks >>

Rahvusvaheline teadlaste grupp informeeris möödunud neljapäeval RIA-t, et nad avastasid turvariski, mis mõjutab Eestis pärast 2014. aasta oktoobrit välja antud ID-kaarte, vahendas Sputnik Eesti eile.

Eesti eksperdid nõustuvad seejuures, et teoreetiline risk on olemas, kuid see puudutab vaid osa käibelolevaid ID-kaarte. Siiski on nende arv väga suur — 750 000 kaarti, mis on välja antud pärast 2014. aasta 16. oktoobrit.

FT: Eesti paljukiidetud ID-kaardid said häbistava löögi

Välisajakirjanduses ei ole teisipäeval avalikustatud Eesti ID-kaardi probleemid laialdast kajastamist leidnud, kuid Financial Times avaldas artikli, kus teatas, et Eesti paljukiidetud ID-kaardid said turvariski tõttu häbistava löögi. Väljaanne teatab, et ilmnenud turvarisk õõnestab kõike alates e-hääletusest kuni veebipanganduseni.

"Vaid 1,3 miljoni elanikuga Balti riik rõhutas, et puuduvad tõendid häkkimisest ID-kaardi süsteemi, mida nad on nimetanud maailma kõige arenenumaks," märkis ajaleht.

Peaminister Jüri Ratas teatas reedel, et Eesti on alustanud oma e-teenuste täielikku ülevaatust. IT-spetsialistid leiavad, et vajadus selleks on küpsenud juba ammu.

Eestil on kõrgtehnoloogilise riigi kuvand, kuid infotehnoloogia valdkonna spetsialistide hinnangul teavad need, kes reitinguid jälgivad, et see ei ole päris tõene ja on peaministriga sama meelt selles, et digilahendused on meie riigis praegu ideaalist kaugel.

"Ma ei saa öelda, et meil miski väga kehvasti töötab, kuid Eesti mure on selles, et kõik teenused on loodud kaua aega tagasi. Kui me täna nullist alustaksime, siis teeksime muidugi kõik teisiti. Kahekümne aastaga on tehnoloogilised lahendused kaugele edasi sammunud ja näiteks ID-kaart ei näeks välja nii, nagu praegu, kuna praegu leidub muid lahendusi," lausus portaali Sputnik Eesti ajakirjanikule IT-valdkonna ettevõtja Andrei Korobeinik.

Kohaliku omavalitsuse volikogude valimiste eelhääletamine ja e-hääletamine algab 5. oktoobril, valimispäev on 15. oktoobril.

Teema:
KOV volikogu valimised 2017 (127)
Tagid:
turvarisk, e-hääletamine, valimised, ID-kaart, valimiskomisjon, Eesti

Peamised teemad