11:02 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Eesti uudised
lühendatud link
2600

Valitsus võttis vastu seaduseelnõu mille järgi suurendatakse kohalike omavalitsuste tulumaksulaekumist

TALLINN, 8. september — Sputnik. Seadusemuudatusega saavad omavalitsused järgneval neljal eelarveaastal täiendavalt ligi 109 miljonit eurot lisatulu, teatas Rahandusministeerium.

"Olen pidevalt öelnud, et haldusreform pole pelgalt omavalitsuste piiride ümberjoonistamine, vaid see loob raami suurema otsustusõiguse ning seejuures ka rohkemate ülesannete täitmiseks. Juba juulis tegime valitsuses otsuse, et suurendame omavalitsuste tulubaasi ning nüüd on üks osa sellest ka seaduseks saamas," ütles riigihalduse minister Jaak Aab.

"Muudatus tähendab omavalitsustele järgneval neljal aastal enam kui sada miljonit eurot lisatulu, millega saab tõsta erinevate kohalike teenuste kättesaadavust ja kvaliteeti. Iga kohalik omavalitsus saab ise otsustada, kuhu lisavahendid suunatakse," lisas minister.

Tulumaksu seaduse muutmise eelnõuga suurendatakse füüsilise isiku tulumaksu laekumisest kohalikele omavalitsustele ülekantava osa määrasid. Kui praegu laekub kohalikele omavalitsustele 11,6 protsenti füüsiliste isikute brutotulust (välja arvatud vara müük ja pensionitulu), siis 2018. aastal laekub nendele 11,84 protsenti (21 miljonit eurot enam), 2019. aastal 11,88 protsenti (26 miljonit eurot enam) ning 2020. aastast alates 11,91 protsenti (30 miljonit eurot enam ja 2021. aastal 32 miljonit enam). 2020. aasta jaotus jääb kehtima ka edaspidi.

Aas: väiksemad omavalitsused võidavad >>

Tulumaksu suurendamine on osa paketist, millega riik on kavandanud tõsta kohalike omavalitsuste finantsvõimekust. Lisaks tulumaksu suurendamisele on valitsus varasemalt otsustatud suurendada ka tasandusfondi nelja aasta jooksul 80 miljoni euro võrra.

Läbiviidava haldusreformi tulemusel muutub oluliselt Eesti kohaliku omavalitsustasandi haldusstruktuur: 213 omavalitsusüksuse asemel saab Eestis olema alla saja omavalitsusüksuse.

Ratas: valitsus liigub riigireformiga kindlalt edasi >>

Tagid:
seaduseeelnõu, lisatulu, haldusreform, omavalitsus, rahandusministeerium, Jaak Aab, Eesti

Peamised teemad