11:00 26. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0840
  • RUB70.7943
Eesti uudised
lühendatud link
2021

Esmaspäeval teevad Eesti kohal harjutuslende Ämari lennubaasis teenivad Belgia õhuväe piloodid hävituslennukitel F-16

TALLINN, 11. september — Sputnik. Lennukid lendavad üle Eesti madallennu aladel ning mitte madalamal kui 152 meetrit (500 jalga) ja eelistatavalt asustatud punktidest eemal, teatas Kaitseväe peastaap.

NATO liikmesriigid eraldavad õhuväe õppuste ja harjutuste, sealhulgas madallendude, läbiviimiseks kindlad osad oma õhuruumist. Ka Eesti, Läti ja Leedu on eraldanud oma õhuruumis piirkonnad madallendude sooritamiseks. Madallende sooritatakse kokkuleppel lennuameti ja Lennuliiklusteeninduse aktsiaseltsiga.

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004, mil Balti riigid said NATO liikmeks. Balti riikide õhuturve moodustab osa NATO targa kaitse kontseptsioonist, mille eesmärk on säästa alliansi liikmesriikide ressursse, panustades erinevatesse võimekustesse ühiselt.

Belgia hävitajad asusid Ämarist valvama Balti riikide õhuruumi

5. septembril andsid Ämari lennubaasis peetud tseremoonial Hispaania õhuväelased Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi turvamise üle Belgia õhuväelastele, kelle kasutuses on hävitajad F-16.

"Aktiivne õhuturve on asendamatu osa NATO nähtavast kohalolust ja heidutusest alliansi idapiiril," ütles kaitseministeeriumi kaitsepoliitika asekantsler Kristjan Prikk, kelle sõnul tuli viimase rotatsiooni hävitajatel sooritada häire korras 32 väljalendu. "See viitab keerulisele julgeolekuolukorrale, kus me elame ja on tõestuseks, et vajame liitlaste jätkuvat toetust Balti riikide õhuruumi turvamisel."

Eesti õhuväe ülem kolonel Riivo Valge andis Hispaania õhuväelastele üle Balti õhuturbemissiooni medalid ja tänas neid Eesti ja teiste Balti riikide õhuruumi turvamise eest. Samuti tervitas ta Belgia õhuväelasi, kellel seisab ees neljakuune teenistus Eestis.

Ämaris baseeruv Belgia lennusalk on moodustatud Belgia õhuväe 10. ja 2. taktikalise lennuüksuse koosseisu baasil. Belgia üksus oli Ämaris ka 2016. aasta jaanuari algusest aprilli lõpuni.

USA päritoluga mitmefunktsionaalne hävitaja F-16 Fighting Falcon on ühemootoriline kerge lahingulennuk, mida saab kasutada hävitajana õhuruumi kaitseks, ründelennukina maapealsete ja merel olevate objektide hävitamiseks ning luureülesannete täitmiseks.

Õhuväe lennubaas tähistab 98. aastapäeva >>

Tagid:
F-16, madallend, piloodid, hävituslennuk, õhuruum, kaitsevägi, NATO, Belgia, Ämari, Eesti

Peamised teemad