10:51 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Eesti uudised
lühendatud link
Parvlaeva Estonia hukkumine (10)
18850

Reisiparvlaeva „Estonia“ 1994. aasta hukkumise asjaolude uurimise uuendamine ei annaks uusi tulemusi – ametlik uurimiskomisjon jõudis tõele kõige lähemale

TALLINN, 28. september — Sputnik. Sputnik Eesti ekspert nõukogude sõjaväeluure (GRU) kõrgem ohvitser-analüütik erus Villem Rooda arvates ei ole reisiparvlaeva "Estonia" põhjuste uurimise uuendamiseks vajadust, sest peamised vastused on juba saadud ja nendega on rahvusliku uurimiskomisjoni aruandes võimalik tutvuda.

Kogu lugupidamise juures hukkunud inimeste vastu ja mõistes nende lähedaste valu, tuleb tunnistada, et ametliku uurimiskomisjoni järeldused on tõele ilmselt hoopis lähemal kui mitteametlike uurijate konspiratsiooniteooriad.

Laeva huku põhjused said olla vaid tehnilist laadi ja mingil määral seotud ka inimliku eksitusega.

Villem Rooda sõnul uurisid tema endised kolleegid praamlaevaga toimunud tragöödiat sellest seisukohast, kas seda oleks saanud põhjustada tahtlikult. Arvestati parvlaeva konstruktsiooni iseärasusi, ilmastikutingimusi, uppumiskiirust ja tuldi järeldusele, et seda ei oleks kuidagi tahtlikult teha saanud. Polnud ei laeva uputada võinud plahvatust ega kokkupõrget teise laevaga.

Ekspert on veendunud, et sellise uurimise viisid läbi kõikide selle piirkonna riikide ja maailma suurriikide eriteenistused, kes olid katastroofi mastaapi arvestades suisa kohustatud seda tegema, välistamaks terrorismiversiooni või puutumust eriteenistuste, terroriorganisatsioonide või kriminaalsete rühmitustega. Kui eksperdid oleks leidnud nendele versioonidele kinnitust leidnud olnuks seda varjata olnud võimatu.

On mõistetav, et hukkunute lähedased ei rahuldu ametliku uurimise tulemustega kasvõi juba sellepärast, et alguses tundus uurimine kõigile kuidagi "ebaselge", liiga paljusid tragöödia detaile varjati või üritati varjata. Kuid, nagu arvab Villem Rooda, ei ole selle põhjuseks mitte vandenõu, vaid ilmselt soovimatus avaldada tehnilisi ja organisatsioonilisi laadi vigu ja puudusi.

Teema:
Parvlaeva Estonia hukkumine (10)
Tagid:
uurimiskomisjon, laev, praam, Estonia, Villem Rooda

Peamised teemad