19:17 30. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1708
  • RUB91.7763
Eesti uudised
lühendatud link
4410

4. oktoobril riigikogu konverentsisaalis tomub traditsiooniline teaduspoliitika konverents sarjast "Teadus kui Eesti arengumootor". Seekord keskendub arutelu teaduse ja riigijuhtimise ühisosa suurendamisele

TALLINN, 4. oktoober — Sputnik. Minister Mailis Reps rõhutas teaduspoliitika konverentsi avades, et ühiskonna ees seisvate väljakutsete lahendamine nõuab erinevate poliitikavaldkondade, teadlaste ja ettevõtjate koostöö, seisab Haridus- ja teadusministeeriumi kodulehel.

Teaduse mõju sõltub haritud inimestest >>

Minister lisas, et teaduse ühiskondlik mõju sõltub paljuski sellest, kui targalt uuringuid tellitakse ja tulemusi rakendatakse. "Teadussaavutuste rakendamisega kaasnev tulu ei sõltu ainult arenduse headusest või praktilisusest, vaja on arvestada ka majandusliku mõjuga, mis tekib kahjude ja mõttetute kulude ärahoidmisest," ütles minister.

"Mitmetele globaalsetele väljakutsetele, mis ka Eestit mõjutavad – näiteks kliima ja keskkond, toit, tervis, energia – tuleb lahendusi otsida rahvusvahelises koostöös," sõnas Reps ja lisas Euroopa näitel, et teadusesse investeerimine tasub ära. "Aastatel 1995-2007 pärines kaks kolmandikku Euroopa riikide majanduskasvust teadus- ja arendustegevusest ning innovatsioonist."

Eesti teadlasi saadab edu >>

Haridus- ja teadusministeerium käivitas eelmisel aastal valdkondliku teadus- ja arendustegevuse tugevdamise programmi (RITA), et suurendada riigi rolli teaduse strateegilisel suunamisel, prioriteetide määramisel ning uurimistöö suunamisel ühiskonna väljakutsete lahendamisele.

RITA programmist toetatakse riigi vajadustest lähtuvate sotsiaalmajanduslike eesmärkidega rakendusuuringuid, mis on paika pandud erinevate ministeeriumide koostöös. Samuti toetatakse teadusnõunike ametikohtade loomist, teadusnõunikud on praegu ametis kaheksas ministeeriumis.

Eesti tahab lihtsustada EL teaduse rahastamise süsteemi, illustratiivne foto
© Sputnik / Григорий Сысоев

"Selleks, et riik saaks toimida teadusuuringute targa tellijana, on vaja ka avalikus sektoris kõrgelt haritud tippspetsialiste," ütles Reps. "Loodame, et teadusnõunike töö aitab tõsta ministeeriumite võimekust teadusuuringute tellijana ning parandada ministeeriumite vahelist koostööd. Teaduse rahastamise eesmärki 1% SKP-st ei suuda Haridus- ja teadusministeerium üksi saavutada — selleks on vaja ka teiste ministeeriumite oluliselt suuremat panust."

Eesti õpilased panustavad teadusesse >>

Haridus- ja teadusministeerium kutsub üles tunnustama ettevõtlikke õppureid ning silmapaistvaid ettevõtlusõppe edendajaid, õpetajaid ja mentoreid, vahendas Sputnik Eesti. Kandidaate parimate tunnustamiseks saab esitada viies kategoorias kuni 10. oktoobrini ettevõtlusõppe programmi veebilehel.

Tagid:
teaduspoliitika, teadus, haridus, konverents, Haridus- ja teadusministeerium, Mailis Reps, Tallinn

Peamised teemad