11:19 12. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1075
  • RUB70.3925
Jüri Ratas avas konverentsi

Ratas: me saame samal ajal olla eestlased ja eurooplased

© CC BY 2.0 / EU2017EE Estonian Presidency
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
25 0 0

Peaminister Ratase hinnangul hoiavad Euroopa Liitu tugevasti koos küll ühised põhiväärtused, aga samas austatakse ka üksteise erinevusi

TALLINN, 9. oktoober — Sputnik. Peaminister Jüri Ratas avas täna konverentsi "Rahvusriigid või liikmesriigid? Uued nägemused Euroopa Liidust".

"Kas me näeme Euroopa Liidu tulevikku rahvusriikide ühenduse või tihedamalt lõimunud liikmesriikide liiduna? Ajal, mil Euroopas tõstab üha rohkem pead rahvuslus, millega kaasneb ka Euroopa Liidu vastasus, populism ja äärmuslus, on see küsimus aina olulisem. Igal juhul ei tohiks eestlaseks ja eurooplaseks olemist teineteisele vastandada," märkis peaminister, avades konverentsi, vahendab valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Peaministri sõnul on Prantsusmaa president Emmanuel Macronil õigus, et Euroopa seisab praegu silmitsi kahe suure muutusega, milleks on digiühiskonna kujunemine ja kliimamuutused.

"Nii nagu kliimamuutustegi puhul peame kiiresti tegutsema ka digitaliseerimises. Euroopa saab maailmas esirinnas olla vaid juhul, kui oleme ise digiteemades juht, mitte muutustega kohaneja. 29. septembril Tallinnas toimunud esimene digitaalvaldkonna tippkohtumine kinnitas, et selles küsimuses valitseb Euroopa Liidu juhtide seas üksmeel," ütles Ratas.

Eesti — Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja>>

Peaminister Ratase hinnangul hoiavad Euroopa Liitu tugevasti koos küll ühised põhiväärtused, aga samas austatakse ka üksteise erinevusi.

"Küsimus on eelkõige selles, kuidas leida tasakaal uue ja traditsioonilise, riskantse ja turvalise, majanduskasvu ja keskkonnahoiu, suure ja väikse, Põhja ja Lõuna, Ida ja Lääne vahel," leidis Ratas.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron
© AFP 2019 / ERIC FEFERBERG

Konverents "Rahvusriigid või liikmesriigid? Uued nägemused Euroopa Liidust" tõi kokku juhtivad teadlased, mõttekodade liikmed, poliitikakujundajad ja ajakirjanikud, et arutada, milliseks võiks praegusel keerukal ajal kujuneda Euroopa tulevik. Osalejad vaagivad, kas käes on aina tihedamalt seotud Euroopa Liidu lõpp, kas Euroopa elab populismi üle, kas majandus hoiab veel Euroopat koos ning mis saab Euroopa Liidu suhetest Ühendkuningriigi, Türgi ja Ukrainaga.

Euroopa vajab julgeid ideid>>

Konverentsi peaesinejad on endine Itaalia peaminister ja Itaalia konstitutsioonikohtu kohtunik Giuliano Amato ning Robert Schumani nimelise süvauuringute keskuse direktor ja professor ning Firenze Euroopa Ülikooli Instituudi ülemaailmse juhtimise programmi direktor Brigid Laffan. Konverentsi juhib Tallinna Ülikooli professor Marek Tamm.

Teema:
Eesti - Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja (145)
Tagid:
Euroopa Liit, Emmanuel Macron, Jüri Ratas

Peamised teemad