21:57 23. Veebruar 2020
Kuula otse
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
Eesti uudised
lühendatud link
Kataloonia referendum (43)
31 0 0

Katalaanid on iseseisvuse küsimuses sügavalt lõhenenud ning ehkki enamik katalaane on pooldanud iseseisvusreferendumi korraldamist, jäid paljud Hispaania koosseisu jäämist toetavad katalaanid hääletuselt eemale, sest Hispaania põhiseaduskohus oli selle ebaseaduslikuks kuulutanud

TALLINN, 11. oktoober — Sputnik. Hispaania peaminister Mariano Rajoy ütles kolmapäeval telekaamerate ees tehtud avalduses, et valitsus otsustas küsida Kataloonia regiooni valitsuselt ametlikult, kas teisipäevane regioonivalitsuse presidendi Carles Puigdemonti kõne ja sellele järgnenud allkirjastamine oli iseseisvuse väljakuulutamine või mitte.

Küsitlus

Kas Kataloonia iseseisvus kuulutatakse välja?
 • Muidugi, Kataloonia juht Carles Puigdemont lubas ju selge sõnaga
  32.1% (9)
 • Ei, teised riigid ei tunnustaks Kataloonia iseseisvust
  3.6% (1)
 • Vaevalt küll, asi jääb venima ja vajub siis hoopis ära
  25.0% (7)
 • Igatahes mitte esmaspäeval, võibolla kunagi hiljem
  35.7% (10)
 • Mul ükskõik, mul on tähtsamaid muresid
  3.6% (1)
Hääleta: 28

Rajoy sõnul sõltuvad sellest ametlikust vastusest ka Hispaania valitsuse järgnevad sammud ja võimalikud meetmed, sealhulgas ka põhiseaduse 155. artikli kasutamine, mis tähendab otsevalitsemise kehtestamist Kataloonia regiooni üle, vahendab ERR.

Hispaania peaminister süüdistas Puigdemonti ka selles, et viimane soovis teisipäeva õhtul teadlikult ebaselge sõnumi saata.

Ebaseaduslik iseseisvus>>

Hispaania valitsus kogunes kolmapäeva hommikul Kataloonia iseseisvuspüüdlustega seoses erakorralisele istungile.

Hispaania opositsiooni suurima erakonna Sotsialistliku Töölispartei juht Pedro Sánchez teatas kolmapäeval samuti, et Kataloonia juhid peavad täpsustama, kas nad kuulutasid iseseisvuse välja või mitte.

Tema sõnul vajavad seda selgust nii Kataloonia kui ka ülejäänud Hispaania.

Barcelonas avaldasid tuhanded inimesed meelt Kataloonia iseseisvumise vastu>>

Euroopa Liit manitses kolmapäeval Kataloonia kriisis Hispaania põhiseadust austama.

"Komisjon jälgib Hispaania olukorda tähelepanelikult ja kordab varasemat üleskutset austada Hispaania põhiseaduslikku korda," ütles Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis.

Politico nimetab ekspresident Toomas Hendrik Ilvest Kataloonia kriisi ühe võimaliku vahendajana
© Евгений Ашихмин

Kataloonia liider Carles Puigdemont allkirjastas teisipäeva õhtul Hispaania autonoomse piirkonna "peatatud" iseseisvusdeklaratsiooni.

Kataloonia referendum>>

Kolmapäeval ütles Kataloonia valitsuse pressiesindaja, et iseseisvusdeklaratsiooni allkirjastamine oli üksnes "sümboolne akt".

Hispaanial on võimalus rakendada põhiseaduse artiklit 155, mis lubab keskvalitsusel võtta osaline või täielik kontrolli mõne oma 17 regiooni üle, kui need ei täida seaduses sätestatud kohustusi.

Teema:
Kataloonia referendum (43)
Tagid:
iseseisvus, referendum, Rajoy, Carles Puigdemont, peaminister, Kataloonia, Hispaania

Peamised teemad