23:18 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Eesti uudised
lühendatud link
5010

Keskkonnaameti Harku, Narva‐Jõesuu ja Tõravere kiirgusseirejaamade õhufiltrite analüüsimisel tuvastati väikeses koguses radioaktiivset isotoopi ruteenium‐106. Mõõdetud kogused on väga madalad, mõõdetavad vaid laboritingimustes ega kujuta ohtu inimese tervisele ja keskkonnale

TALLINN, 13. oktoober — Sputnik. 26. septembril-3. oktoobril ja 1.-8 oktoobril 2017 kogutud proovidest tuvastati ruteeniumit vastavalt 10,1 ja 180 mikrobekerelli** kuupmeetris (μBq/m³). Tõravere õhufiltrist leiti 2.-9. oktoobril 214 μBq/m³ ruteeniumit ning Narva-Jõesuu õhufiltrist 3-10. oktoobril 111 μBq/m³ ruteeniumit.

Keskkonnaamet ei seosta õhust leitud ruteeniumit ühegi Eestis asuva ettevõtte ega kiirgustegevusega.

Keskkonnaamet ei luba Harku järve äärsetel kinnistutel lageraiet
© Sputnik / Светлана Бурцева

Tehisliku radioisotoobi õhku sattumist uurib ka Rahvusvaheline Aatomienergiaagentuur (IAEA) ning selleks on palutud liikmesriikidel jagada laboratooriumites mõõdetud tulemusi. Enamus Euroopa riike on teatanud, et tuvastasid nimetatud ajavahemiku õhuproovides ruteeniumit. Aine päritolu on tänase seisuga veel teadmata.

Atmosfääriosakeste ja aerosoolide radioaktiivsuse seiret viiakse Eestis läbi Harku, Narva-Jõesuu ja Tõravere filterjaamades. Filtreid vahetatakse tavaliselt kord nädalas ja seejärel analüüsitakse gamma-spektromeetriliselt Keskkonnaameti kiirgusosakonna laboris.

Lisaks filterjaamadele on õhu kiirgusseires kasutusel ka automaatsed seirejaamad, mis jäävad küll oma tundlikkuselt alla filterjaamadele, kuid annavad tulemusi praktiliselt reaalajas ja on olulised võimaliku piiriülese radioloogilise mõju avastamisel sündmuste korral naaber- ja lähiriikides.

* Ruteenium-106 on radioaktiivse isotoobina tavapäraselt kasutuses meditsiinis. Ruteenium-106 poolestusaeg on 373,6 päeva.

** Bekerell on aktiivsuse mõõtühik. 1 bekerell on 1 aatomituuma lagunemine sekundis.

Tagid:
atmosfäär, radioaktiivne, ruteenium, Keskkonnaamet

Peamised teemad