22:58 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1819
  • RUB90.2935
Eesti uudised
lühendatud link
KOV volikogu valimised 2017 (127)
4610

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) on kohalike omavalitsuste volikogude valimiste päeval kõikjal Eestis väljas täiendavate jõududega ja on valmis rikkumistele kiirelt reageerima

TALLINN, 14. oktoober — Sputnik. "Kõikjal Eestis on pühapäeval väljas suurem arv korrakaitsjad ning valimistega seotud rikkumised on sel päeval suurema tähelepanu all," lausus Põhja prefekt Kristian Jaani ja andis teada, et igast rikkumisest tuleb teavitada häirekeskust numbril 112, sest kõik valijad peavad saama teha oma valiku mõjutamatult, vahendab ERR.

"Tallinnas on mitmes valimisjaoskonnas kohal abipolitseinikud ning patrullid liiguvad vabadel hetkedel valimisjaoskondade läheduses. Oleme valmis koheselt rikkumistele reageerima," lisas Jaani.

Valimispäeval oma e-häält muuta ei saa >>

Valimispäevale eelnevast ööst kuni valimisjaoskondade sulgemiseni tagavad patrullid valimisjaoskondade ja nende vahetus läheduses avalikku korda. Üle Eesti on väljas lisapatrullid, kes on valmis reageerima just valimistega seotud teadetele ja rikkumistele.

Korrakaitsjad jälgivad, et valimispäeval ei toimuks aktiivset agitatsioon ega levitataks välireklaami.

Vaata, kus asub sinu valimisjaoskond

Valimispäeval saab kella 9-20 hääletada oma valimisjaoskonnas või erijuhtudel kodus. Kokku on avatud 87 valimisjaoskonda, oma jaoskonna aadressi saab vaadata valijakaardilt. Valimisjaoskonnas hääletades tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument, edastab Pealinn.

Oma kodukoha valimisjaoskonna asupaiga leiab kaardilt, mis asub SIIN!

Kolmapäeval lõppenud eelhääletamisel osales 27,8% valijatest >>

Kodus hääletamine

Kui inimene ei saa tervise, eakuse vm mõjuva põhjuse tõttu jaoskonnas hääletada, võib oma linnaosavalitsusele või jaoskonnakomisjonile saata kuni valimispäeval kella 14-ni kirjaliku taotluse hääletamiseks kodus. Taotluse võib saata oma jaoskonna komisjonile posti või e-posti teel. Kodus hääletamise taotlusel peab olema märgitud valija nimi, isikukood, aadress, telefoninumber ja kodus hääletamise põhjus.

Kodus hääletamist võib taotleda ka telefonitsi, helistades valimispäeval kella 9-14 oma jaoskonna komisjoni.

Kui aadressiks on märgitud vaid linnaosa

Kui rahvastikuregistris on aadressiks märgitud vaid linnaosa, saab hääletada ainult valimispäeval oma linnaosa ühes jaoskonnas. Haaberstis on selline jaoskond nr 6, mis asub linnaosavalitsuses (Ehitajate tee 109a), kesklinnas nr 16 linnavalitsuse hoones (Vabaduse väljak 7), Kristiines nr 21 Kristiine keskuses (Endla 45), Lasnamäel nr 30 linnaosavalitsuses (Pallasti 54), Mustamäel nr 54 Magistrali keskuses (Sõpruse pst 201/203), Nõmmel nr 62 Nõmme kultuurikeskuses (Turu plats 2), Pirital nr 75 Pirita vaba aja keskuses (Merivälja tee 3) ja Põhja-Tallinnas nr 85 linnaosavalitsuses (Niine 2).

Valijakaart pidi olema käes 30. septembriks

Valijale peab olema hiljemalt 15 päeva enne valimisi saadetud postkasti või e-posti aadressile valijakaart. Valijakaart on mõeldud vaid teavitamiseks ja seda ei ole vaja valimisjaoskonda kaasa võtta. Valijakaardil on andmed hääletamise aja ja koha kohta ning jaoskonnakomisjoni telefoninumber. Valijakaardi kättesaamine kinnitab, et isik on kantud valijate nimekirja.

Kui keegi ei saanud 30. septembriks valijakaarti või valijakaardil andmetes on vigu, tuleb pöörduda avaldusega oma linnaosa valitsusse selgituse saamiseks või vigade parandamiseks.

Toom: kuueteistaastaselt on liiga vara valida ja valituks saada >>

Paljud Tallinna valimisjaoskonnad asuvad uues paigas

Kesklinnas kaob Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuametis (Narva mnt 11d) paiknenud jaoskond, selle jaoskonna valijad jagunevad Tallinna ülikoolis (Narva mnt 25) ja 21. koolis (Raua 5) paiknevate jaoskondade vahel.

Paekaare gümnaasiumis (Punane 17) asunud jaoskond asub nüüd hoopis Lasnamäe gümnaasiumis (Pae 59). Linnamäe Vene lütseumis (Linnamäe tee 10) asunud valimisjaoskond viiakse üle Linnamäe Maximasse (Linnamäe tee 57).

32. keskkoolis (Kiili 10) asunud jaoskond viiakse üle Mustamäe keskusesse (Tammsaare tee 104a). Mustamäe polikliinikus paiknenud jaoskond viiakse linnavolikogu valimisteks Mustamäe gümnaasiumisse (Keskuse 18) ning Akadeemia tee 34 munitsipaalmajas asunud jaoskonna valijad jagatakse tehnikaülikoolis (Ehitajate tee 5) ja Mustamäe gümnaasiumis (Keskuse 18) asuvate jaoskondade vahel.

Pääsküla gümnaasiumis (Vikerkaare 10) asunud jaoskond asub Nõmme ujulas (Vabaduse pst 156).

Pirita vaba aja keskuses (Merivälja tee 3) asunud jaoskonna valijad saavad hääletada linnaosavalitsuses (Kloostri tee 6) ning endises Pirita linnaosa valitsuse hoones (Merivälja tee 24) hääletanud valijad saavad hääletada Padriku lasteaias (Padriku tee 10).

Poliithiiglaste viimane võimalus >>

Stroomi keskuses (Tuulemaa 20) asuvale jaoskonnale liidetakse Ehte humanitaargümnaasiumi Ranniku hoones (Kari 13) asunud jaoskonna valijad. Endise Tallinna transpordikooli (Tehnika 18) remondi tõttu viiakse sealne jaoskond ajutiselt üle tee Ülle kauplusesse (Tehnika 15).

Seitsme päeva jooksul toimunud eelhääletamisest ja elektroonilisest hääletamisest võttis osa 27,8% valijatest.

Kohaliku omavalitsuse volikogu valivad 79 omavalitsust. Kokku kandideerib 11 804 inimest.

Teema:
KOV volikogu valimised 2017 (127)
Tagid:
poliitika, ühiskond, valimised, PPA, politsei, Eesti

Peamised teemad