05:52 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Eesti uudised
lühendatud link
KOV volikogu valimised 2017 (127)
18 0 0

Vabariigi Valimiskomisjon arutas kohaliku omavalitsuse volikogude valimise järgselt laekunud kaebusi

TALLINN, 25. oktoober — Sputnik. Kaks kaebust (Käde Kalamehe kaebus Tori valla valimiskomisjoni osas ning Virgo Kruve kaebus elektroonilise häälte lugemise puuduste kohta) jättis VVK rahuldamata. Kuus kaebust jättis VVK läbi vaatamata, kuna kaebajate subjektiivseid õigusi ei olnud rikutud või kaebetähtajad olid möödas, seisab VVK veebilehel.

Täpsustatud andmetel hääletas 53,3% valijatest >>

Taavi Rõivas kaotas skandaali tõttu valimispäeval 600 häält
© Sputnik / Вадим Анцупов

Hea valimistava valvuri Andrei Liimetsa sõnul oli valimispäev rikkumiskaebuste osas üks aktiivsemaid kogu valmiskampaaniast, vahendas Sputnik Eesti

"Kõige süütumad kaebused puudutasid erinevaid reklaame. Nii veebis leiduvat makstud reklaami kui ka välispindadel asuvaid reklaame, mis lähevad ühemõtteliselt välireklaami keelu alla," ütles Liimets. Tema sõnul palusid valimiste valvurid kaebajatel pöörduda selliste kaebustega otse politsei poole.

Valimispäeval on väljas suurem arv korrakaitsjad >>

"Tõsisematest rikkumistest jõudis meieni hulk viiteid häälte otsese või kaudse ostmise kohta. Kahjuks on pea kõiki neist keeruline tõestada, paljud asjaosalised ei taha või julge oma nime ja näoga tunnistada, ega ka häälte ostjatest kandidaate nimeliselt välja tuua," nentis ta.

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) oli kohalike omavalitsuste volikogude valimiste päeval kõikjal Eestis väljas täiendavate jõududega ja oli valmis rikkumistele kiirelt reageerima.

Valimispäevale eelnevast ööst kuni valimisjaoskondade sulgemiseni tagasid patrullid valimisjaoskondade ja nende vahetus läheduses avalikku korda. Üle Eesti oli väljas lisapatrullid, kes olid valmis reageerima just valimistega seotud teadetele ja rikkumistele.

Korrakaitsjad jälgisid, et valimispäeval ei toimuks aktiivset agitatsioon ega levitataks välireklaami.

Keskerakonna linnapeakandidaat Taavi Aas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kohtla-Järvel häälte ostmise tõttu alustati kriminaalmenetlust >>

Politsei sai enne valimispäeva teate, et Kohtla-Järvel liigub jalgrattaga mees, kes väidetavalt ostab hääli. Patrulli peatumismärguandele mees ei reageerinud ja patrull oli sunnitud kasutama ratturi peatamiseks jõudu.

Politsei on kogunud piisavalt infot, et alustada kriminaalmenetlust. Kandidaat, kelle kasuks väidetavalt hääli osteti, eitas enda seotust sellega. Video põhjal selgus, et hääli osteti viie euro eest kandidaat Ülle Lepassaarele.

15. oktoobril toimusid kohaliku omavalitsuse volikogude valimised. Esmakordselt Eesti valimistel oli hääletusõiguslikud ka 16-17-aastased isikud. Valmistel valiti 79 omavalitsusüksuse volikogu liikmeid. Kokku oli valitavates volikogudes 1729 kohta. Kandidaate oli 11 804. Valimisaktiivsus oli 53,4 %. Kõige kõrgem aktiivsus oli Jõgeva maakonnas — 59,3 %.

Teema:
KOV volikogu valimised 2017 (127)
Tagid:
poliitika, rikkumine, kaebus, valimised, VVK, Eesti

Peamised teemad