21:45 23. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Eesti uudised
lühendatud link
10221

Tartu lähedal leitud nõukogude sõjaväelaste ja ühe saksa sõduri säilmed maetakse ümber Eestis, sest dokumentideta on langenute omaste leidmine võimatu

TALLINN, 25. oktoober – Sputnik. Neljapäeval, 19. oktoobril tulid tee-ehituse käigus Tartu lähedal Maramaal päevavalgele üheksa inimese säilmed. Viies kirstus olid kaheksa punaväelase ja ühe sakse sõjaväelase säilmed. 

Kohe, kui ajakirjanduses ilmusid teated leitud vennashaua kohta, sõitis mittetulundusühingu Monuments.ee juht Stanislav Grober sündmuskohale. Ta rääkis portaalile Sputnik Eesti, et säilmed olid kirstudesse asetatud peadega vastassuundades.

Poolakad nõuavad venelastelt ja sakslastelt triljoneid. Mida saada loodetakse? >>

Nende peal olid mõned padrunikestad ja telefonijuhe. Grober loodab, et säilmed toimetatakse peagi edasiseks säilitamiseks Maardusse. Praegu on Maardu kalmistu ainuke, kuhu saab matta surnukehi, mille omakseid pole kindlaks tehtud.

Maramaal leitute omaste leidmine pole võimalik, sest langenutel ei olnud mingeid dokumente. Ekspertidel õnnestus leida vaid osaliselt säilinud säärsaapad ja õlakute tugevdused. Vormiriietuse jäänuste järgi on võimatu tuvastada isegi nende väeliigi kuuluvust.

Teadmata kadunud

Stanislav Grober märkis, et siinkandis jäi teadmata kadunuks umbes viis sõjaväelast 533 ja 741 polgust.

Organisatsiooni "Natsismita Eesti" juht Andrei Zarenkov tegi oma Facebooki kontol avalduse, et see leid on järjekordne meeldetuletus vajadusest säilitada mälestus Teise Maailmasõja sündmustest.

Kui unustada sõda, kuidas siis üldse elada >>

"Väljaspool kalmistuid on maetud veel tuhandeid langenuid, vaidlused tragöödia põhjuste üle ei taha vaibuda, mõnede arvates tuleb sõja ajalugu ümber kirjutada. Terve mõistus nõuab meie põlvkonnalt 20. sajandi kõige suuremale tragöödiale punkti panemist. Tuleb vääriliselt matta kõik langenud ja anda rahu langenute hingedele. Aeg nõuab tungivalt mitte ainut nende kaugete aegade matmispaikade ja langenute registri koostamist, vaid ka Teise maailmasõja matmispaikade kohta kõigi asjassepuutuvate riikide valitsuste poolt rahvusvahelise lepingu sõlmimist," kirjutab  Zarenkov.

Käesoleval ajal jätkavad sõjaväe matmispaikade eksperdid Tartu lähedalt avastatud säilmete ekspertiisi.

Venemaa Föderatsiooni saatkond kinnitas portaalile Sputnik Eesti, et säilmete matmise küsimust hoitakse kontrolli all. Koostööd tehakse sõjaajalooklubiga Front line ja koduloo-otsinguklubiga "Kamerad".

Tagid:
ehitustööd, leid, säilmed, sõjaväelased, ühishaud, Teine maailmasõda, Stanislav Grober, Maardu, Maramaa, Tartumaa

Peamised teemad