05:03 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Eesti uudised
lühendatud link
5210

Eesti ja teiste Euroopa riikide järel on võikriis haaranud ka Prantsusmaad, selle toote hinnad on peaaegu kõikjal lakke hüpanud – kriisi tekke peasüüdlasteks on arvatud juustutootjad

TALLINN, 26. oktoober — Sputnik, Aleksei Toom. Prantsusmaa on sattunud samasse olukorda koorevõi "kadumise" osas, nagu seda pisut varem elas üle Eesti. Ja samaviisi, nagu meie kaasmaalased, põrkusid prantslased selle menuka toiduaine hindade järsu tõusuga. Tõsi küll, Prantsusmaal on või hind ka pärast kallinemist ligi viis korda odavam kui Eestis.

Väärib täpsustamist, et koorevõi hind kerkis Prantsusmaal umbes 172% võrra tänu juba suvel täheldatud kääridele nõudluse ja pakkumise vahel, kuid seda ainult hulgihindade osas. Praegu on või kilohind prantsuse tavatarbijale 6,9 eurot, ligi aasta tagasi maksis see vaid 2,5 eurot. Kuid kauplustes on või kallinenud kõigest 7% võrra, nagu märgivad Prantsusmaa väljaanded ja eeskätt Ouest France. Prantsusmaal kehtivate eeskirjade järgi määratakse piimatoodete kokkuostuhinnad kord aastas, veebruarikuus, ja aasta jooksul "üles hüpata" need ei saa.

Eesti toit väärib maailmas tutvustamist>>

Puuvili on aastaga kallinenud 16,8%
© Sputnik / Александр Кряжев

Nii et käesoleval ajal, nii kummaliselt kui see ka ei kõlaks, on või hulgihinnad jaehindadest pisut kõrgemad, mis loomulikult ei vasta kaubandusvõrgu huvidele. Prantsusmaa piimatööstus keelitab jaekaubandust sisseostuhindu tõstma, kuid too ei kiirusta eriti järeleandmistega.

"Võitööstuse jaoks piima nappimise tõttu ei ole meil võimalik teile seda toodet pakkuda," – sedasorti teadaandeid võib praegu kohata Prantsusmaa supermarketites. Rabades esmalt hulgimüüjaid, on võidefitsiit nüüdseks tabanud ka lõpptarbijaid.

Tootjad annavad eelistuse juustudele

Erinevalt eestimaalastest vitsutavad prantslased märksa rohkem saiatooteid (ennekõike croissante) ja teisi toidukaupu, mille valmistamiseks läheb vaja suuremas koguses võid. Seetõttu mõjub ka kriis nende puhul rängemini kui Eesti elanike puhul. Kuid Pariis ei kiirusta rahvast ja ajakirjanikke süüdistama alusetute kuulduste levitamises.

Eesti ametnikud kipuvad kriisis süüdistama ostjaid endid, kes on sattunud põhjendamatusse paanikasse.

Piimasektori jätkusuutlikkuse tagab piima Eestis väärindamine>>

Eksperdid ei anna selget vastust küsimusele, mispärast erinevates ja üksteisest vägagi kaugel asuvates Euroopa riikides on nõudlus või järele sedavõrd kiiresti kasvanud, et tootjad pole suutnud sellega sammu pidada. Näib, et nad ei ole üldse reageerinud tasakaalu paigastminekule nõudluse ja pakkumise vahel. Euroopa tootjad paiskavad käesoleval aastal turgudele piimatooteid, kaasa arvatud võid umbes miljon tonni rohkem kui nad müüsid 2016. aastal, ütles portaalile Euractiv Euroopa Komisjoni anonüümne ametnik.

Brüssel on juba korduvalt kommenteerinud ja selgitanud koorevõi ajutise defitsiidi põhjuseid ning tulemusena selle aasta jooksul 150%-list kallinemist mõnedes EL-i riikides. Euroopa Komisjoni vaatevinklist on kriis tekkinud juustusõprade süül.

"Võiga seotud olukord tuleneb piimarasva pärast tekkinud konkurentsist," ütles ajakirjanikele Euroopa Komisjoni põllumajandusameti töötaja. "Suuremalt jaolt läheb piimarasv juustude tootmiseks, mille suhtes nõudlus on oluliselt kasvanud, ning kasum selle tooterühma müügist on suurem kui või müügitulu."

Spetsialisti öeldust järeldub, et äsjane "võikriis" Eestis oli mingitele salapärastele juustutootjatele suurema koguse piimarasva müümise tagajärjeks. Salapärastele, kuivõrd märgatavat juustutoodangu väljastamise ega müügi kasvu ei ole Eestis kusagil täheldada.

Tagid:
piim, juust, või, tarbija, Prantsusmaa

Peamised teemad