22:27 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Eesti uudised
lühendatud link
5110

1. novembril jõustusid karistusseadustiku jt seaduste muudatused, millega karmistatakse nende õigusrikkujate karistusi, kes korduvalt juhivad autot joobes

TALLINN, 3. november — Sputnik. "Joobes sõidukijuhtimine on Eestis üks levinumaid süütegusid," ütles justiitsminister Urmas Reinsalu. "Kui me tahame purjus juhtide hulka vähendada, tuleb võimalikku rikkujat mõjutada nii, et ta kartusest tagajärje ees loobuks kuriteo toimepanemisest. See tähendab, et kui senised karistused pole olnud mõjusad, tuleb neid korrigeerida," lisas Reinsalu. "Eesmärk on selge: vähendada korduvalt rooli istuvate joobes juhtide hulka."

Roolijoodikuid ootab ees šokivangistus, illustratiivne foto
© Sputnik / Konstantin Chalabov

Valvsad kodanikud aitavad purjus juhte tabada >>

Karmimate karistuste alla kuulub joobes sõidukijuhile korduva rikkumise eest juhtimisõigusest kindel ilmajäämine ning selle kestus hakkab selgemalt olenema süüteo raskusest. Kui inimene juhib sõidukit kriminaalses joobes mitmendat korda, jääb ta juhtimisõigusest igal juhul ilma vähemalt kolmeks kuuks, teatab Justiitsministeerium.

Seadusemuudatus näeb ette karmimad karistused ka neile, kes põhjustavad joobes olles raske liiklusõnnetuse. Sel juhul määratakse rikkujale igal juhul lühiajaline ehk šokivangistus. Rikkujat saab kriminaalkorras karistada ka nendel juhtudel, kus juht tarbib pärast raske liiklusõnnetuse põhjustamist alkoholi või põgeneb sündmuskohalt.

Sõidukijuhtide teadlikkus alkoholi toime kohta on madal >>

Näiteks saab teda sellisel juhul karistada kuni viieaastase vangistusega. Lisakaristusena on võimalik kohaldada ka juhtimisõiguse äravõtmist.

Muudatuste eesmärk on lisaks liiklejate vastutustunde suurendamisele pöörata senisest rohkem tähelepanu ka joobes sõidukijuhi kaassõitjatele. "Selleks et muuta joobes juhi kaassõitjate väärtushinnanguid ühiskonna üldise heaolu nimel, aga eelkõige nende endi elu ja tervise huvides, mõjutatakse liikluskasvatuse kaudu nende suhtumist," selgitas Reinsalu.

Seaduseelnõu: suurem sissetulek — suurem trahv >>

Koolituste, massimeedia, liiklusohutuskampaaniate ja muu taolise vahendusel püütakse liiklejates kujundada ja süvendada tauniv hoiak joobeseisundis juhtimise ning samuti ka sellises seisundis oleva sõidukijuhi juhitavas sõidukis sõitmise suhtes.

Peamised teemad