10:31 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Eesti uudised
lühendatud link
6540

Poliitik Märt Sults teatas portaalile Sputnik Eesti, et kuigi muinsuskaitseamet on alustanud Linnahalli välisseinte maalingu kohta kriminaalmenetlust, ei ole selles faktis kuriteokoosseisu

TALLINN, 22. november – Sputnik, Deniss Pastuhhov. Sultsi sõnul "ei ole keegi linnahalli lõhkunud ega kahjustanud", rikutud pole ei dolomiiti ega tsementi ja hoone seinte pesemine tuli lõpetada hoopis teisel põhjusel.

Linnahalli grafiti osas algatas prokuratuur kriminaalmenetluse >>

"Olen erialalt keemik ja minu teadmised võimaldasid välja valida väga kvaliteetsed värvid, millel on välistöödele, sealhulgas supergraafikale rahvusvaheline sertifikaat. Need on professionaalsed värvid ja neid on võimalik maha pesta seinu kahjustamata: kunsti võib kõikidele näidata ja siis maha pesta," rääkis Märt Sults.

Seinamaalingu eesmärk oli varjata Linnahalli ebasündsad seinad lähedalasuvas Kultuurikatlas toimuvate Eesti EL eesistumise üritustest osavõtjate silmade eest.

Tema sõnul on PRDS Eesti OÜ-l, mis Linnahalli seinad värvitöödeks ette valmistas, piisavalt vahendeid, et kõik maha pesta. Selleks peab aga muinsuskaitseamet tagama piisava järelevalve hoone üle. Esialgu pole kultuuriobjekti üle mingit järelevalve teostamist märgata. Viimane muinsuskaitseameti kontrollkäik sellele objektile olevat Sultsi väitel tehtud 2011. aastal.

Karu ja viiking on vastu
Tallinna linnahalli seinad saavad puhtaks
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Etteheide seisneb selles, et kolmas osa seinamaalingust ei ole maha pestud. Kuid see on jäänud tegemata sellepärast, et puhastatud seintele ilmusid sedamaid ropu sisuga kirjad ja igal hommikul neid uuesti maha pesta ei ole mõtet. Kellelgi polnud kavatsust eirata muinsuskaitseameti ettekirjutust, kuid miks me peame maha pesema kunsti selleks, et mingi tainapea saaks sellele kohale roppusi kirjutada: viiking ja karu näevad palju kaunimad välja, kui kirjutatud roppused," teatas Sults.

Linnahalli seinamaalingu eemaldamise eest tasub linn >>

Riigikogu ja linnavolikogu liige teatas, et PRDS Eesti OÜ-le ette heidetavat paragrahvi pole rikutud. Kriminaalmenetlust on alustatud karistusseadustiku § 204 tunnustel, mis näeb ette vastutuse kultuurimälestise, muuseumikogu või kollektsiooni hävitamise või rikkumise eest. Tegelikult mingit füüsilist kahju Linnahallile tekitatud ei ole.

Tallinna Linnahall remondi ootel >>

Seda enam, teatas Sults, et poole aasta pärast hakatakse hoone välisseinu nagunii amortiseerumise tõttu lammutama: dolomiit on ekspertiisiakti kohaselt amortiseerunud ja seepärast on Tallinna linn ja Tallinna Linahalli AS juba varem otsustanud, et mõttekam on katta Linnahalli välisseinad supergraafilise kujutisega. PRDS OÜ hakkab poliitiku sõnul oma au kohtus kaitsma ja muinsuskaitseametil saab olema raske oma õigsust tõestada.

"Mina, ütleme nii, olen selle projekti juht, Linnahalli nõukogust olen ma skandaali tõttu tagandatud. Juriidilise ja eraisikuna pole mul kriminaalmenetlusega mingit pistmist," teatas Sults.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Riigikogu saadik, keskerakondlane Märt Sults sattus septembri alguses skandaali, kui tema algatusel värvisid tänavakunstnikud Linnahalli fassaadi üle, mis kutsus esile muinsuskaitseameti terava pahameele.

Samal teemal

Vaata, kuidas Linnahall tulevikus välja nägema hakkab
Linnahall valmib 100 miljoni euroga ilmselt 2019. aastal
Tallinna linnavalitsus võttis vastu linnahalli detailplaneeringu
Valitsus toetas Tallinna Linnahalli rekonstrueerimist
Peaminister külastas Tallinna linnahalli
Algas linnahalli renoveerimise esimene etapp
Linnavalitsus algatab Linnahalli piirkonna detailplaneeringu
Tagid:
seinad, maalingud, kommentaar, kunst, kriminaalmenetlus, värv, poliitik, Linnahall, Märt Sults, Eesti, Tallinn

Peamised teemad