08:23 07. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1094
  • RUB70.7441
Kauplused peavad kõrvaldama müügilt õunad Renett ja Kuldrenett, illustratiivne foto

Kauplused peavad kõrvaldama müügilt õunad "Renett" ja "Kuldrenett"

© Sputnik / Григорий Сысоев
Eesti uudised
lühendatud link
11710

Teisipäevast jõustub ettekirjutus, mille alusel on kauplused kohustatud lõpetama Mulgi Õun OÜ ja Aran PM OÜ turustatavate õunte "Renett" ja "Kuldrenett" müügi

TALLINN, 28. november — Sputnik. Õunte turustamisele on kehtestatud konkreetne standard, mis näeb ette sordinime märkimise pakendile või hinnasildile. Sordinime võib asendada sünonüümiga. Ei ole olemas sorti "Renett" ega ka "Kuldrenett", samuti ei ole need registreeritud sordinime sünonüümidena, teatas Põllumajandusamet.

Tamm: inimeste tervis on meile esmatähtis >>

Põllumajandusamet koostas ettekirjutuse ettevõtetele Rimi Eesti Food AS, Selver AS ja Coop Kaubanduse AS, kuhu Mulgi Õun OÜ ja Aran PM OÜ on õunu turustanud.

Põllumajandusamet jätkab õunte "Renett" ja "Kuldrenett" tarneahela uurimist, dokumentatsiooni kontrollimist ja õunte päritolu kindlakstegemist.

Imelikud õunad

Suurim õunakasvataja müüb kuldreneti pähe tundmatut sorti ja teadmata päritoluga ubinaid, kirjutas Maaleht eelmisel nädalal. Mulgi Õuna ubinad olid algselt müügis "Kuldreneti", seejärel "Reneti" nime all, kuid need ei sarnane ühegi Eestis tuntud renettõunaga. Sellist õuna pole ka Polli aiandusuuringute keskuse 400 õunasordi seas.

Meie igapäevast leiba: EL tunnistab "toiduapartheidi" >>

Silmatorkavalt hea välimusega õunad ilmusid suurtesse kaubanduskeskustesse müüki sel kuul, kandes esmalt silti "Kuldrenett". Nüüdseks on "Kuldrenett" asendunud sõnaga "Renett", kuid kummalgi juhul ei ole tegu eestlastele hästi tuntud õunasordiga ‘Liivi kuldrenett'.

Samuti ei sarnane õunad mõne muu Eesti aedades levinud reneti-rühma kuuluva õunasordiga, ehkki õunte päritolumaaks on märgitud Eesti. Hinda on neil omajagu — kilo maksab 2 eurot ja 99 senti.

Eestisse on jõudnud fiproniili sisaldav munatoode >>

Kuna algul kandsid sildid õunakottidel "Kuldreneti" nime, äratasid need Lõuna-Eesti kauaaegse õunakasvataja, Halika Õunatalu juhi Lauri Kasvandi tähelepanu, sest juba palja silmaga vaadates oli asjatundjale selge, et ‘Liivi kuldrenett' see küll olla ei saa.

Tagid:
sordinimi, Kuldrenett, Renett, õunad, Põllumajandusamet, Selver, Rimi, Eesti

Peamised teemad