11:24 27. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0975
  • RUB77.7494
Eesti uudised
lühendatud link
74 0 0

Tartu Maakohus mõistis neljapäeval seitse meest kokkuleppemenetluses süüdi ulatuslikes kelmustes, mille käigus peteti 2013. aastast välja teraviljakasvatajatelt umbes 500 000 euro ulatuses teravilja

TALLINN, 1. detsember — Sputnik. Nelja süüdimõistetut karistati ka rahapesu eest. Kahele süüdistatavale mõistis kohus reaalse vangistuse. Koos varasema kohtuotsusega mõistetud karistusega peab Peeter Kutsar kandma nelja-aastase ja Patrick Mürk üle nelja aasta ja üheksa kuu pikkuse vangistuse, vahendab Pealinn.

Arnold Pähklepa, Alar Kõiv, Vahur Sõõro, Averi Paks ja Indrek Rüütli peavad kandma tingimisi vangistuse. Kõiv on oma karistusest aga reaalselt juba ära kandnud kuus kuud ja Paks kaks päeva ning Sõõro ühe kuu ja 22 päeva. Paks peab katseajal täitma ka kriminaalhoolduse kontrollnõudeid.

Kohus mõistis Tartu vallavanema süüdi >>

Kohtuotsusega konfiskeeriti süüdistatavatelt kuritegudega saadud tulu väljanõudmiseks ligi 200 000 euro väärtuses vara, sealhulgas 120 000 eurot sularaha. Süüdistatavad kannatanutele hüvitama ka kuritegudega tekitatud kahju kogusummas ligi 450 000 eurot. Konfiskeeritud varaga hüvitatakse kannatanutele tekitatud kahjusid. Menetluskuludena tuleb neil lisaks tasuda 705 kuni 2231 eurot.

Süüdistuse järgi petsid mehed 2013. aasta septembrist selle aasta jaanuarini erinevatel juhtudel teraviljakasvatajatelt välja tuhandeid tonne teravilja. Süüdistatavad teesklesid, et soovivad vilja osta ning jätsid siis selle eest tasumata. Pettuseag saadud vili müüdi seejärel edasi suurematele vilja kokkuostjatele.

Neli süüdistatavat arveldasid omakorda vilja müügist saadud kuritegelikku tulu erinevate variettevõtete ja isikute vahel, et varjata selle kuritegelikku päritolu ja suunata see legaalsesse käibesse.

Kokku peteti teraviljakasvatajatelt 26 kuriteoepisoodiga välja enam kui 2500 tonni ehk ligikaudu 500 000 euro väärtuses vilja. Sellega panid süüdistatavad süüdistuse kohaselt toime kelmuse ning Mürk, Kutsar, Sõõro ja Kõiv lisaks ka rahapesu.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Margus Lellepi sõnul tegid nii keskkriminaalpolitsei kui prokuratuur tööd, et rühmituse tabamise ja süüdimõistmiseni jõuda. "Ühel hetkel hakkas välja joonistuma ühtne kuritegelik muster, kus kindlal perioodil suurenesid viljakasvatajatelt teravilja väljapetmisega seotud kuriteod. Analüüsi tulemusel jõudsid uurijad selgusele, et kelmuste taga on regulaarselt olnud üks ja sama isikute ring. Käesoleva aasta jaanuaris õnnestus mehed kuriteos kahtlustatavatena kinni pidada ning seejärel hakkas välja kooruma järjest uusi kuriteoepisoode," ütles Lellep.

Politsei pidas kinni endised HKScan Balti juhid, illustratiivne foto
© Sputnik / Кирилл Каллиников

"Kuna kohtueelne menetlus viidi läbi kiiresti, poole aastaga, sai prokuratuur ka süüdistused kiiresti esitada ning kriminaalasja kohtusse saata. Täna oleme olukorras, kus aastaid viljakasvatajatele kahju tekitanud mehed seisid kohtu ees ning kelmusi koordineerinud mehed veedavad järgmised aastad trellide taga," lisas ta.

Õige aeg investeerida põllumajandustootmisse >>

Kriminaalasjas oli kokku 13 süüdistatavat. Ülejäänu kuue süüdistatava roll kuritegudes oli väiksem ja nende osas kriminaalmenetlus jätkub. Kohtueelse menetluse viis läbi keskkriminaalpolitsei lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtimisel.

Mürk, Kutsar, Paks ja Pähklepa on varem kriminaalkorras karistatud, kuid teised karistamata.

Tagid:
väljapetmine, teravili, rahapesu, vangistus, süüdistus, Tartu maakohus, Eesti

Peamised teemad