10:43 31. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.1034
  • RUB88.1385
Eesti uudised
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
39 0 0

Reedel tutvustati Jaan Poska majas Eesti Vabariik 100 Tallinna kava – mitmekülgse programmiga soovib linn pakkuda elamusi ja tegutsemisrõõmu kõigile tallinlastele kui ka linnakülalistele

TALLINN, 8. detsember — Sputnik. Tallinna Linnavolikogu esimees ja EV100 Tallinna komisjoni esimees Mihhail Kõlvart meenutas, et täna 140 aastat tagasi toimusid Tallinnas esimesed linnaduuma ehk linnavolikogu valimised, uue kalendri järgi 7. ja 8. detsembril 1877.

"Esmakordselt valitakse siinsel alal seisusliku omavalitsuse ehk Tallinna rae asemel kohaliku omavalitsuse institutsioonina linnaduuma, mis hiljem kannab linnavolikogu nime, ja linnavalitsus," rääkis Kõlvart.

Noorte laulu- ja tantsupeo nädal toob Tallinna 37 000 peolist, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

100 aastat Eesti Vabariiki >>

"Kümme päeva tagasi tähistati Toompeal saja aasta möödumist Eesti Maanõukogu otsusest tunnistada end kõrgeima võimu kandjaks Eestis, mis on oluline teetähis omariikluse sünniteel. Tallinna linnaduuma tekkimisest on maapäevani vaid 40 aastat," lisas Kõlvart.

"Muuhulgas on tähendatud, et Eesti riik on ajalooliselt välja kasvanud kohalikest omavalitsustest. Seega on Tallinna linnavolikogu andnud suure panuse Eesti Vabariigi moodustamisse ja iseseisvuse taastamisse ning meil on suur rõõm tähistada riigi sajandat juubelit," rõhutas linnavolikogu esimees.

Kõlvart nentis, et Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamine kestab ühtekokku kolm aastat ning oleme selle pika ja värvika teekonna alguses.

"Rõõmust ja heast tahtest sündinud kingitused ja eelseisva juubeliaasta sündmuste kava pealinnas räägivad koostööst ja ühtsusest. Oma programmis oleme sarnaselt üleriigilisele EV100 sõnumile seadnud fookusesse lapsed ja noored," rääkis Kõlvart. "Kui sõnastada lühidalt Tallinna kava, siis võib seda iseloomustada sõnadega – me näeme, me tunneme ja me teeme."

Kõlvarti sõnul on linna soov, et väärikast juubeliaastast kujuneks Tallinnas sündmusterohke ja emotsionaalne periood. "Seepärast kutsun kõiki aktiivselt osalema juubeliaasta meeleolu loomisest linnaosades, töökohtades, sõprade- ja pereringis," sõnas Kõlvart.

"Eesti riigi juubeliaasta algab suure ühispeoga, mida korraldatakse riigi ja linna koostööna, kui aastavahetusel toimub kontsert "Sajaga juubeliaastasse" Vabaduse väljakul. ERRi otseülekande kaudu jõuab see ka kõikide eestimaalasteni," lisas poliitik.

Leidlikumad laste ja noorte ideed saavad tunnustuse >>

Juba praegu on meeleolu loomiseks Vabaduse väljakule rajatud võimsad valgusinstallatsioonid, kus vahelduvad lipuvärvidega valgussambad ja nn. Päikesejänkud ehk valgusvihud, mis väljakul lustivaid lapsi ja noori jälitavad või nende eest ära liiguvad. Lisaks on avatud ja avatakse järgmiseks kolmeks aastaks veel seitse erinevat valguslahendit. Üheks kingituseks linnapildis, mis jääks püsima ja saab loodetavasti olema menukas ka turistide seas, on järgmise aasta suve lõpuks rajatav Tallinna pildistamissein.

Kuna EV100 on pühendatud lastele ja noortele, siis on kavas rida kingitusi ja üritusi just neile mõeldes. Tallinna vanim lasteaed, Kopli lasteaed sündis samal aastal mil Eesti Vabariik. Sellest ajendatuna otsustas linn kinkida oma lasteaedadele Eesti riigi juubeli puhul uued mänguväljakud. Projekti "100 mänguväljakut Tallinna lasteaedadele" raames kerkib 126 uut mänguväljakut.

Ka Tallinna päeva, 15. maid tähistatakse tuleval aastal kummardusena Eestile. Üks kesksemaid üritusi sel päeval on Tallinna õpilaste ühislaulmine Vabaduse väljakul, millest võtavad osa Tallinna koolide põhikooli- ja gümnaasiumiõpilased.

Peaminister Jüri Ratas Lääneranniku Eesti Päevade avamisel
© Фото : Jürgen Randma

Lasteaialaste laulupidu "SadaSäraSilma" toimub Vabaduse väljakul 1. juunil. Suurematele lastele korraldatakse 18. augustil noorte tänavakultuuri festival, mis toob nii osalejate kui külastajateni tänavatantsu, tänava korvpalli ja mini-jalgpalli säravad hetked, ehedad emotsioonid ja ambitsioonikad ning andekad noored. Lisaks võistlustele saab kuulda head muusikat, osa saada kunstist ja osaleda erinevates töötubades.

Laste Vabariik asub teele >>

Kuna naaberriigid Eesti, Läti ja Leedu tähistavad oma 100. sünnipäeva samal aastal, siis sel puhul toimuvad kõigi kolme riigi peaväljakutel ühised kontserdid. Balti riikide pealinnade orkestrite kontserttuur toimub 18.08-01.09 Riias, Tallinnas ja Vilniuses. Kingituseks naaberriikide pealinnadele paigaldatakse Riiga, Tallinnasse ja Vilniusesse ka kolme riigi lipuvärvides lillepeenrad.

Lisaks lastele ja noortele ei jäeta tähelepanuta ka neid, kes lapseeast väljas – igal tallinlasel on riigi sünnipäevaga oma side ja seda saab tähistada nii üheskoos linna südames kui eraldi oma kodukohas. Juubeliaasta meeldejäävaks tähistamiseks toimuvad üritused üle linna – nii on iga linnaosa tulnud välja oma programmiga.

Eesti kunsti kuldaja näitusega "Rõõm Tallinna südames" Tallinna Raekojas tähistatakse lisaks Eesti Vabariigi 100. aastapäevale ka 100 aasta möödumist Tallinna saamisest riigi pealinnaks. Näitus annab tervikliku ülevaate 20. sajandi esimese poole Eesti maalikunstist.

Tallinnas toimub Euroopa suurim robotivõistlus Robotex
© Sputnik / Вадим Анцупов

Tantsijad pöörasid Vabaduse väljakul 100 aasta liivakella (video) >>

Tallinna EV100 pühendatud programmi eelarve on 1,3 miljonit eurot, lisaks Tallinna Kommunaalameti investeeringud erinevatele valguslahenditele ligi poole miljoni euro ulatuses.

Kõik Tallinna linna sündmused on kokku kogutud ja leitavad EV100 kodulehel, mida ka pidevalt täiendatakse uute kingituste ja sündmustega.

EV100 juhtrühma liige Tiit Pruuli andis ühtlasi põgusa ülevaate 2018. aasta juubelinädala, 19.-24. veebruari kavast ja sündmustest. "Meie eesmärk on, et sündmused ei koonduks ainult suurematesse linnadesse, nagu Tallinn või Tartu, vaid need toimuksid võimalikult paljudes erinevates piirkondades," märkis Pruuli.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
kuupäevad, kava, lapsed, noored, kultuur, Eesti Vabariigi 100. aastapäev, Tallinna linnavolikogu, Mihhail Kõlvart, Eesti, Tallinn

Peamised teemad