21:17 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Eesti uudised
lühendatud link
11520

USA plaanib järgmisel aastal investeerida 214 miljonit dollarit Euroopas paiknevatesse õhuväebaasidesse, millest 13,9 miljonit dollarit (11,8 miljonit eurot) saaks Eestis asuv Ämari lennubaas

TALLINN, 20. detsember — Sputnik. Ajaleht The Times toob välja, et baaside arendamise üheks eesmärgiks on tekitada võimalus, et sinna saaks regulaarselt saata USA moodsamaid sõjalennukeid, vahendab ERR.

Kõlblik piirangutega. F-35 hävitajad on "umbsed" >>

Oma artiklis toob Times välja, et Eesti, Läti, Ungari, Norra, Rumeenia ja Slovakkia õhuväebaaside laiendamisega kindlustatakse seda, et sinna saab regulaarselt paigutada nn vargtehnoloogial põhinevaid multifunktsionaalseid hävituslennukeid F-22 Raport ja F-35 Lightning II.

Raha on ette nähtud USA riigikaitse volituste seaduses, mille Ühendriikide president Donald Trump kinnitas 12. detsembril. Seni on Ühendriigid Euroopa heidutuse tugevdamise programmi raames Ämari baasi investeerinud üle 32 miljoni dollari.

Ämari lennubaas on Eesti õhuväe väeosa, mis teenindab Ämari lennuvälja. Baasi keskne osa on lennuväli, aga lisaks kuulub siia terve hulk muid elemente. Lennubaasi ülem on kolonelleitnant Ülar Lõhmus, seisab Kaitseväe kodulehel.

F-16 lendas madalalt: sügis. NATO õpib Eestis uutmoodi lendama >>

Õhuväe lennubaasil on mitu ülesannet, olulisemad neist on:

  • võtta vastu liitlaste lennuvahendeid nii rahu-, kriisi- kui ka sõjaajal. Eesti peab olema valmis tegutsema vastuvõtva riigina (host nation) ning selleks on tegutsemisvalmis lennubaas hädavajalik;
  • lennubaas on NATO Balti õhuturbe ühe lennusalga baasiks;
  • kogu Kaitseväe lennundustegevust korraldada. Lennuvahendite esmane ülesanne on Kaitseväe väljaõpet toetada.

Lennubaasi koosseisu kuulub õhuväe tagalatoetusgrupp, mis toetab kogu õhuväge logistiliselt. Samuti kuulub lennubaasi alla kogu õhuväe jaoks mõeldud väljaõppekeskus. Vajadusel saavad siin koolitust teistegi väeliikide kaitseväelased.

USA tahab F-35 Baltimaades näidata, illustratiivne foto
© Sputnik / Валерий Мельников

Nüüdisaegsete hävituslennukite suur hind on õhuvägede arendamisel probleelm ka suurriikides. Juba aeguvatest IV põlvkonna hävitajatest tuntuima, F-16-ne üks lennutund maksab elutsükli arvestuses u 13 000 eurot. Seega ei tule lähitulevikus kõne alla Eestile oma lennuvahendeid soetada, mis suudaksid meie õhuruumi suveräänsust kaitsta ning teisi väeliike õhust toetada.

USA F-35 hävitajad saabuvad Eestisse >>

Et me kuulume alates 2004. aastast NATO-sse, rakendub meile ka NATO kollektiivkaitse põhimõte. Selle üks alustala on NATO integreeritud õhukaitsesüsteem. Õhukaitse koostegutsemisvõime kohaselt panustab Eesti toimiva lennubaasiga. Seda silmas pidades rajaski Eesti Vabariik NATO-ga kahasse Ämarisse lennubaasi. Kaks kolmandikku ehituskuludest kattis Eesti, ühe kolmandiku NATO.

Tagid:
investeering, hävituslennuk, F-22, F-35, The Times, lennubaas, kaitsevägi, Ämari, USA, Eesti

Peamised teemad