21:55 21. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1161
  • RUB71.9646
Sõmeri lighthouse, autor Kristian Pikner

Vikipeedia aasta fotograafi looduspildid jõuavad miljoniteni

CC BY-SA 4.0 / Kristian Pikner / Sõmeri lighthouse
Eesti uudised
lühendatud link
4210

Vikipeedia aasta fotograafi tiitli sai konkurssidel tabavate ning tehniliselt leidlike loodusfotodega silma paistnud Kristian Pikner

TALLINN, 27. detsember — Sputnik. Tema kujutised Eesti loodusest ja ilmastikunähtustest on jõudnud entsüklopeediaartiklite illustratsioonidena miljonite inimesteni üle kogu maailma, edastas MTÜ Wikimedia Eesti pressiteate vahendusel.

Vikipeedia aasta sõber 2017 on Mart Noorma >>

Aastate eest harrastuspiltnikuna alustanud Kristian Pikner sai auhinna kvaliteetsete loodusfotode eest, mis näitavad mh droonifotograafia vahendeid kasutades Eesti loodust perspektiividest, mis jäävad tavalisele loodushuvilisele kättesaamatuks.

Piknerile on olnud väljakutseteks muutuvate ilmastikuolude tabamine merel ning ilmastikunähtuste nagu virmalised pildile püüdmine, kuid tema tähelepanu atmosfääri ning detailide jäädvustamisele hakkab silma ka töödest, mis dokumenteerivad Eesti loodust, linnavaateid ning üksikobjekte harjumuspärasemal viisil.

Fotograaf Deniss Georgijevski: inimene vajab "sabaid" >>

"Mulle meeldib Vikipeediasse pilte lisada, kuna ühest küljest on see hea viis oma töid läbi erinevate artiklite üle maailma jagada," selgitab tiitlivõitja Pikner. "Teisest küljest on see mulle tunnustus, kui keegi artiklite autoritest kasutab oma loodud teksti illustreerimiseks minu fotosid."

"Vikipeedia pildipanka kasutavad kõik selle ligi kolmsada keeleversiooni. Nii jõuavad sealsed pildid iga kuu keskmiselt poole miljardi vaatajani üle maailma," lisab vikipedist Ivo Kruusamägi.

"Samuti on Vikipeedia pildipanga sisu vabalt kasutatav ajakirjanduses, blogides, trükistel jm, mistõttu on see oluline kanal Eesti visuaalse kuvandi tutvustamiseks maailmas. Tänu Kristianile on kõigile kasutatavat kvaliteetset pildimaterjali Eesti kohta märkimisväärselt rohkem."

Eestikeelse Vikipeedia aasta fotograafi auhind antakse 2017. aastal välja esimest korda.

Selle eesmärgiks on tunnustada Vikipeedia pildipanka panustavaid Eesti fotograafe, tutvustada Vikipeediat kui olulist dokumentaalfoto levikukanalit ning võimalust Eesti fotokunsti ja selle visuaalse kuvandi viimiseks miljonite inimesteni üle kogu maailma.

Aasta fotograaf valitakse välja rahvusvahelisse pildipanka Wikimedia Commonsisse panustavate piltnike seast, kelle tööd on leidnud tunnustust konkurssidel ning kelle panus mõne valdkonna täiendamisel või dokumentaalfoto žanri viljelemisel on silmapaistev.

Wikimedia Commonsi fotod on vabaks kasutamiseks Creative Commonsi autorile viitamise (BY-SA) litsentsi all, mis mis lubab pildimaterjali pruukida nii isiklikuks otstarbeks blogides kui ka ajakirjanduses, trükistes jm eeldusel, et litsentsitingimused on korrektselt täidetud.

Ambitsioonikas plaan: viime eestikeelse Vikipeedia miljoni artiklini >>

Alates novembrist 2016 valitakse eestikeelses Vikipeedias valitud kuu vikipedisti ning augustis 2017 anti esmakordselt välja ka Vikipeedia sõbra auhind, mille pälvis Mart Noorma. Wikimedia Eesti ja Tartu Ülikooli koostöös veetava Miljon+ projekti raames plaanitakse aastaks 2020 jõuda miljoni eestikeelse Vikipeedia artiklini ning selleks korraldatakse koos partneritega mitmesuguseid konkursse ning kampaaniaid.

Wikimedia Eesti on Vikipeedia ja sõsarprojektide arengut toetav mittetulundusühing ja rahvusvahelise Wikimedia Foundationi kohalik haru.

Eesti ühing asutati 2010. aastal ning sellel on 36 liiget. Wikimedia Eesti kutsub ellu koostööprojekte, tutvustab Vikipeediat, korraldab võistlusi jm aktsioone, kuid ei tegele artiklite kirjutamise ega võrguentsüklopeedia sisu haldamisega.

Eestlanna foto 50 parima hulgas >>

Tagid:
loodusnähtus, loodus, fotograaf, foto, Wikimedia Eesti, Vikipeedia, Kristian Pikner, maailm, Eesti

Peamised teemad