14:55 24. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Eesti uudised
lühendatud link
5310

Justiitsminister Urmas Reinsalu ei välista, et nõukogudeaegne Maarjamäe memoriaal osaliselt lammutatakse, et välistada seal varisemisoht

TALLINN, 6. jaanuar — Sputnik. "Kui jõutakse seisukohale, et õiguslikult on võimalik seal veneaegseid elemente kõrvaldada, siis tuleks ka see võtta kaalumise alla. Küsimus on see, et poleks ohtlik ja kui on vaja, siis tuleb midagi kinni betoneerida või maha lõhkuda," ütles Reinsalu reedel Vikerraadio saates "Uudis+", vahendab Pealinn

Lukas: punamonument ei sobi ERM-i territooriumile >>

Reinsalu lisas, et talle teadaolevalt pole memoriaal ja seal olevad taiesed kantud mälestiste registrisse. Justiitsministeeriumi tellitud uuringu kohaselt maksaks memoriaali ohutuks muutmine ligi miljon eurot.

Reinsalu ütles, et selles paigas Pirita tee ääres saab keskne objekt olema kommunismiohvrite memoriaal, mille ehitamisega on alustatud.

Ministri sõnul on tal soov lähiajal kohtuda Tallinna linna, Riigi Kinnisvara AS-i (RKAS) ja riigihalduse ministri esindajatega, et võtta riigile üle ka Maarjamäe memoriaal, mis asub reformimata riigimaal, kuid sellel asuvad rajatised kuuluvad linnale.

„Pronksiöö": 10 aastat hiljem >>

Tallinna abilinnapea Andrei Novikov ütles ERR-ile, et toetab kompleksi riigile andmist. "Usun, et ka linnavalitsus toetab, kuna juba 2016. aastal oli ta vastava ettepaneku teinud. Kui riik selle otsuse vastu võtab, siis linna poolt see pikk saaga saab loogilise jätku. On olemas konkreetne peremees, kes kannab vastutust selle koha korrashoiu ja ohutuse eest," ütles Novikov.

Обелиск на Маарьямяги не связан с историей Великой Отечественной войны.  Памятник был установлен в память о моряках Балтийского флота, и их подвиге, который они совершили в 1918 году
© Sputnik / Вадим Анцупов
Maarjamäe memoriaali võib oodata osaline lammutamine

Ukraina palub Eestilt abi pronkssõduri küsimuses >>

Ukraina Lvivi linnapea Andriy Sadovyy palus Eesti suursaadikult Gert Antsult infot Eesti kogemusest ümberkäimisel Nõukogude võimu mälestusmärkidega, vahendas Sputnik Eesti oktoobris.

Lvivis vaieldakse, mida teha tohutu suure Nõukogude memoriaaliga, mille keskseks osaks on 30 meetri kõrgune sammas, mille külgedel seisavad jalaväelase, tankisti, kahurväelase, lenduri ja madruse täispikkuses bareljeefid.

Nõukogude aja meenutamine on eestlastele raske >>

Ukraina seaduste kohaselt kuuluvad totalitaarsete võimude sümbolid avalikust ruumist eemaldamisele. Linnapea Sadovyy sõnul on võimalik aga monumendi musealiseerimine ning selles osas kuluks Eesti kogemus marjaks ära.

Tagid:
varisemisoht, memoriaal, lammutamine, nõukogudeaegne, Justiitsministeerium, Urmas Reinsalu, Maarjamägi

Peamised teemad