16:44 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Eesti uudised
lühendatud link
18220

Tallinnas Maarjamäel leiti Kommunismiohvrite memoriaali ehitajate poolt kaevetöödekäigus sajakonna Saksa sõduri säilmed

TALLINN, 9. jaanuar — Sputnik. "Ehitajad peatasid tööd, kui nad luudele sattusid ja järgnevalt on seda olukorda uuritud. Tegemist on Teise maailmasõja aegse Saksa sõjaväekalmistu ühe osaga, mis sinna praegusele ehitustandrile välja ulatub," ütles ERR-i uudisteportaalile Eesti Sõjamuuseumi esindaja Arnold Unt.

Unt täpsustas, et tegemist on üksikhaudade kogumiga, mitte ühe massihauaga.

Reinsalu ei välista Maarjamäe memoriaali osalist lammutamist >>

"Matmiskoht on leitud. Kui palju täpselt seal inimsäilmeid leitud on, seda täpselt öelda ei saa, aga suurusjärgu mõttes võiks öelda, et sadakond. Aga see võib olla vähem, võib olla rohkem," lisas Unt.

"Kui nüüd sellised asjad omavahel kokku on saanud, siis ilmselt tuleb need säilmed ekshumeerida ja kõrvalasuvale Saksa sõjaväekalmistule sobivasse kohta ümber matta," ütles ta veel.

Maarjamäe punamemoriaali võib oodata osaline lammutamine

Justiitsminister Urmas Reinsalu ei välista, et nõukogudeaegne Maarjamäe memoriaal osaliselt lammutatakse, et välistada seal varisemisoht, vahendas Sputnik Eesti eelmisel nädalal.

Lukas: punamonument ei sobi ERM-i territooriumile >>

"Kui jõutakse seisukohale, et õiguslikult on võimalik seal veneaegseid elemente kõrvaldada, siis tuleks ka see võtta kaalumise alla. Küsimus on see, et poleks ohtlik ja kui on vaja, siis tuleb midagi kinni betoneerida või maha lõhkuda," ütles Reinsalu reedel Vikerraadio saates "Uudis+"

Reinsalu lisas, et talle teadaolevalt pole memoriaal ja seal olevad taiesed kantud mälestiste registrisse. Justiitsministeeriumi tellitud uuringu kohaselt maksaks memoriaali ohutuks muutmine ligi miljon eurot.

Reinsalu ütles, et selles paigas Pirita tee ääres saab keskne objekt olema kommunismiohvrite memoriaal, mille ehitamisega on alustatud.

Ministri sõnul on tal soov lähiajal kohtuda Tallinna linna, Riigi Kinnisvara AS-i (RKAS) ja riigihalduse ministri esindajatega, et võtta riigile üle ka Maarjamäe memoriaal, mis asub reformimata riigimaal, kuid sellel asuvad rajatised kuuluvad linnale.

"Pronksiöö": 10 aastat hiljem >>

Tallinna abilinnapea Andrei Novikov ütles ERR-ile, et toetab kompleksi riigile andmist. "Usun, et ka linnavalitsus toetab, kuna juba 2016. aastal oli ta vastava ettepaneku teinud. Kui riik selle otsuse vastu võtab, siis linna poolt see pikk saaga saab loogilise jätku. On olemas konkreetne peremees, kes kannab vastutust selle koha korrashoiu ja ohutuse eest," ütles Novikov.

Tagid:
säilmed, sõdurid, haud, kalmistu, ehitus, Teine maailmasõda, Eesti sõjamuuseum, Arnold Unt, Saksamaa, Maarjamägi, Tallinn

Peamised teemad