20:49 22. Jaanuar 2019
Kuula otse
  • USD1.1354
  • RUB75.4433
Itaalia piloodid Ämaris

Itaalia piloodid asusid Ämarist valvama Balti riikide õhuruumi

© Estonian Defence Forces Ardi Hallismaa
Eesti uudised
lühendatud link
27 0 0

Ämari lennubaasis peetud tseremoonial andsid Belgia õhuväelased Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi turvamise üle Itaalia õhuväelastele

TALLINN, 11. jaanuar — Sputnik. Vabariigi President Kersti Kaljulaid tänas oma sõnavõtus Belgia õhuväelasi Eesti õhuruumi eeskujuliku turvamise eest.

"Teie panustamine on olnud suurepäraseks näiteks nii NATO liikmesriikide solidaarsusest ning Belgia riigi valmidusest ja suutlikkusest oma liitlasi toetada," ütles president Kaljulaid.

USA ründelennukid maandusid Jägala-Käravete maanteele>>

Samuti tervitas president Ämarist õhuturbelende alustavaid Itaalia õhuväelaseid, tuues Eesti ja Itaalia vahelist koostööd kui suurepärast näidet täna NATO ees seisvatest väljakutsetest ja ühistest lahendustest.

Taani kontingendi põhikoosseis jõudis Ämarisse>>

"Itaalia panustab oma lennukitega NATO idatiiva kollektiivkaitsesse, samas kui Eesti panustab oma kaitseväelastega aktiivselt Alliansi lõunatiival toimuvatesse välisoperatsioonidesse," ütles Eesti riigipea.

Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras andis Belgia õhuväelastele üle Balti õhuturbemissiooni medalid ja tänas neid Eesti ja teiste Balti riikide õhuruumi turvamise eest. Samuti tervitas ta Itaalia õhuväelasi, kellel seisab ees neljakuune teenistus Eestis.

Keegi ei taha surra: mida lubab Eestile NATO ja mida tõotab Venemaa doktriin>>

Ämaris baseeruv Itaalia lennusalk kuulub Apuulias Gioia del Colle lennubaasis paikneva 36. üksuse koosseisu ning ta relvastuses on lahinglennukid Eurofighter, mis on kahe mootoriga mitmefunktsioonilised hävitajad. Lennukid võivad täita hävitaja, aga ka ründelennuki, vaatlus- ja luurelennuki ülesandeid. Eurofighteri relvastusesse kuulub hulk mitmesuguseid õhk-õhk ja õhk-maa tüüpi relvi.

Tseremoonial osalesid Eesti vabariigi president Kersti Kaljulaid, kaitseminister Jüri Luik, Itaalia vabariigi suursaadik Filippo Formica, Belgia kuningriigi suursaadik Carl Peeters, kaitseväe juhataja kindral Riho Terras, NATO õhuväe peakorteri esindaja brigaadikindral Roberto Di Marco ja ja Belgia peastaabi esindaja brigaadikindral Claude Antoine.

USA ründelennukid maandusid Jägala-Käravete maanteele>>

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. 2012. aasta Chicago tippkohtumise raames pikendas Põhja-Atlandi Nõukogu Balti riikide õhuturbe missiooni määramata ajaks.

NATO õhuturbe teine lennusalk baseerub Šiauliai lennubaasis Leedus. 8. jaanuaril toimunud tseremoonial võttis Šiauliais USA lennusalgalt valvekorra üle hävitajatega F-16 relvastatud Taani õhuväe lennusalk.

Peamised teemad