09:37 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Eesti uudised
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
8010

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva vastuvõtt toimub sellel aastal 24. veebruaril Tartus Eesti Rahva Muuseumis, juubelivastuvõtu kunstilise lahenduse loob teater NO99

TALLINN, 12. jaanuar — Sputnik. "Kui me vaatame Eesti viimase paari aastakümne kultuurimaastikku, siis kindlasti on NO99 jalajälg üks suuremaid ning nende kunstilist taset on tunnustatud ka rahvusvaheliselt," selgitas presidendi kantselei direktor Tiit Riisalo valiku tagamaid.

Saada oma foto maailma kõige pikemale sünnipäevakutsele >>

Kui traditsiooniliselt on vabariigi aastapäeva vastuvõtud toimunud kontserdimajades, siis tänavu korraldatakse see Tartus Raadil Eesti Rahva Muuseumi hoones.

President ootab noori Eestile kirjutama, illustratiivne foto
© Sputnik / Alexander Lipovets

"See on sümboolne kooslus – ühelt poolt muuseum, kus on kokku võetud ja välja pandud kogu meie rahva ja riigi saamise lugu ja teisalt vabariigi sajas sünnipäev. Juba see asukoht ise loob paljuski seda õhustikku, mis vastuvõtul olema saab," ütles Riisalo, kelle sõnul soovivad korraldajad võimalikult palju ära kasutada neid võimalusi, mis ERM-is juba olemas on.

"Samas traditsioonilist istekohtadega kontserdisaali seal ei ole ning eks see esitab loomemeeskonnale täiendavaid väljakutseid, aga NO99-l on väga hea suurte produktsioonide loomise kogemus. Traditsioonidel selle sündmuse juures oluline roll, nii et kõik harjumuspärased selle õhtu osad – riigipea kõne, kunstiline programm, külaliste kätlemine, pidu – on omal kohal ka sel korral," rääkis Riisalo.

"Loomulikult on see meie teatrile suur au," ütles NO99 kunstiline juht Ene-Liis Semper. "Kuna ERM-is puudub tavapärane teatrilava, seab see meile täiesti uued väljakutsed, millele saab vastata ainult uute vahenditega. Teater NO99 on algusest peale aktiivselt mõtestanud Eestit ja elu Eestis, Eesti ajalugu − Eesti on meile südamelähedane."

100 aastat Eesti Vabariiki >>

"Seekordne muusikaline rännak viib nii ERM-i kutsutud külalised kui ka kõik telerite ette kogunenud sünnipäevalised erinevate piltide kaudu läbi meie ilusa maa. Oma kodu sajas sünnipäev on kahtlemata väärikas ja ühtlasi vastutusrikas hetk," lisas Semper.

Õhtu lavastamisse on kaasatud kogu Teater NO99 trupp. Riigipea kõnest, kunstilisest programmist ja sellele järgnevast vastuvõtust koos külaliste kätlemisega teeb ülekande ERR.

23. veebruaril 1918 Pärnus ja 24. veebruaril Tallinnas kuulutas Eestimaa Päästekomitee välja iseseisvusmanifesti. Praegu tähistatakse iga aasta 24. veebruaril Eesti Vabariigi aastapäeva.

EV100 tähistamine algas Peterburis >>

EV100 juubeliperiood algas 2017. aasta 16. aprillil selle sündmuse meenutamisega ning kestab 2. veebruarini 2020, mil möödub 100 aastat Tartu rahu sõlmimisest.

EV100 tähistamine algas Peterburis, vahendas Sputnik Eesti aprillis. Peaminister Jüri Ratas osales Peterburi Jaani kirikus Eesti Vabariik 100 sündmuste tähistamisel.

8. aprillil möödus 100 aastat päevast, mil 40 000 eestlast osalesid Petrogradis meeleavaldusel, millega nõuti Eestile omavalitsusliku autonoomia andmist. Eestlased alustasid meeleavaldusega Jaani kiriku juurest ja võtsid suuna Tauria palee juurde, kus asus Venemaa Ajutine Valitsus.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
vastuvõtt, juubel, Eesti Vabariigi 100. aastapäev, NO99, presidendi kantselei, Tiit Riisalo, Raadi, Tartu, Eesti

Peamised teemad