16:16 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Eesti uudised
lühendatud link
6910

Tänavusele kuuskede põletamise riitusele paneb tulise punkti Põhja-Tallinn 17. veebruaril Kalarannas – ühtlasi tähistatakse üritusega kollase maakoera aasta algust

TALLINN, 18. jaanuar — Sputnik. Tallinnas saavad jõulukuused taas tuleskulptuurideks.

Lasnamäel toimub pühapäeval, 21. jaanuaril traditsiooniline tuleskulptuuride etendus ja süüdatakse suur kuuselõke. Tuleskulptuuride etendus algab kell 18 Paevälja lagendikul aadressil Narva mnt 150/90.

Juba 1441. aasta majanduskulude raamatus on märgitud, et raelaekast tasuti muusikutele, kes 25. detsembril puhusid pasunaid ja mängisid kuuse juures
© Sputnik / Вадим Анцупов

Üritus on kõigile huvilistele tasuta, ürituse toimumiskohale saab tulla bussidega nr 12, 29, 60, 63 ja 65 (peatus Paevälja). Parkimisvõimalused Paeväljal on piiratud, Lasnamäe Linnaosa Valitsus soovitab otsustada ühistranspordi kasuks.

Tartlaste vanadest jõulukuuskedest saavad jälle tuleskulptuurid>>

Laupäeval, 27. jaanuar kell 18 toimub valgusfestival Mustamäe Kultuurikeskuse Kaja kõrval asuvale staadionile. Mustamäe XV valgusfestivali ehivad rahvusmustritest inspireeritud tuleskulptuurid, suur kuuselõke, tuletantsijad, trummishow jne.

Kesklinna ja Kristiine jõulukuuskedest süttib pühapäeva, 28. jaanuari õhtul kell 18 Suur- ja Väike-Ameerika tänava vahelisel lastestaadionil "superministeeriumi" taga Talvetuli.

Jõulukuuskede kogumiskohad on avatud kõikides Tallinna linnaosades>>

"Uhked tuleskulptuurid valmistatakse kesklinnas ja Kristiine linnaosas kogutud vanadest jõulukuuskedest," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet. "Pidu on tasuta ja kogu perele ning lisaks silmale pakub see midagi ka kuulmis- ja maitsmismeeltele."

Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe lisas, et kahe linnaosa koostöö tulemusena on oodata suurejoonelist ja visuaalselt põnevat vaatemängu.

Pealkirja Talvetuli kandvaks sündmuseks rajatakse kompositsioon, mis viitab nii Eesti Vabariigi 100. aastapäevale kui ka mõlema linnaosa jaoks olulisele südame kujundile. Tuleskulptuuride ettevalmistamisel saab MTÜ Valgusfestival abi kaitseliitlastelt.

Tänavusele kuuskede põletamise riitusele paneb tulise punkti Põhja-Tallinn 17. veebruaril Kalarannas – ühtlasi tähistatakse üritusega kollase maakoera aasta algust.

Jõulukuused kogu maailmast>>

Linnaosa inimeste poolt toodud kuuskedest valmistatud suur 3D tuleskulptuur ja lõke süüdatakse kell 18. Pidu saab alguse juba kell 15 koera-aasta teemalise töötoa ja mininäitusega, telgis tegutseb šamaan. Korraldajad soovitavad sündmusele tulla jalgsi või ühistranspordiga – kohale toob buss nr 73, sissepääs Kalaturu poolsest väravast.

Viimastel aastatel on Tallinnas linnaelanikelt pühade lõppedes kogutud pea 10 000 jõulukuuske. Tuleskulptuurideks toodud jõulupuid on nii palju, et tänavu saab lisaks silmailule nendest ka sooja.

"Rohelise linnana soovime jäätmetega aina tõhusamalt ümber käia. Nii jõuab osa kuuskedest tänavu elektri ja soojana taas linlaste kodudesse," selgitas Tallinna aselinnapea Züleyxa Izmailova.

Jõulukuused purustatakse koos haljastusraiest tulnud jääkidega hakkemasinas. Pilootprojekti on kaasatud Lasnamäe ja Mustamäe, kust kogutakse kokku umbes 5000 jõulukuuske.

Kuuskede toasoojaks põletamine ei pruugi olla ainus kasutusvariant — hakkemasinast läbi lastud kuuskedest saab teha hakkepuitu, mis leiab kasutust terviseradadel — tänavu katsetab seda esimeste hulgas Nõmme linnaosa.

Tagid:
tuleskulptuur, jõulukuusk, Tallinn

Peamised teemad