17:52 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Eesti uudised
lühendatud link
5610

MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskuse hinnangul kahjustavad justiitsminister Urmas Reinsalu seisukohad vägivallaohvreid ja seetõttu tuleks tal ametist taanduda

TALLINN, 20. jaanuar — Sputnik. "Minister on igal juhul arvamusliider. Ja minister, kelle seisukohad kahjustavad vägivallaohvreid, ei sobi oma ametikohale," seisab naiste tugi- ja teabekeskuse avalikus pöördumises.

"Meie jaoks on tõsiselt häiriv justiitsminister Urmas Reinsalu arvamuslik sõnavõtt, kus ta väljendas selgelt, et kahetseb varasemalt enda poolt öeldud naistevastase vägivalla hukkamõistu. Sellele järgnes vabandus mis esindas tüüpilist jõupositsioonil oleva inimese mitte-vabandust: "mul on kahju, kui haiget saite"."

"Sellest tulenevalt palume Urmas Reinsalul tagasi astuda ning anda ametikoht väärikale inimesele, kes töötab meie valdkonda kahjustamata ja aitab kaasa vägivalla vähenemisele meie ühiskonnas," seisab pöördumises.

Justiitsministri kirjutatu ning hiljem sellele järgnenud vabandus ei ole naiste tugi- ja teabekeskuse sõnul demokraatliku riigi ametliku esindaja vääriline – ammugi pole see vääriline ministrile, kelle üheks töövaldkonnaks on naistevastase vägivalla vastu seismine ning selle kõigi vormide vähendamiseks loodava õigusliku keskkonna tagamine.

Koalitsioonisaadikud lubavad Reinsalu umbusaldusavaldusega ühineda >>

Reinsalu astus skandaali põhjustanud sõnakasutusega üles kaitstes kriitika alla langenud NO99 teatri juhti Tiit Ojasood. Esmaspäeval saadeti presidendile 104 allkirjaga avalik kiri, kus taunitakse 2016. aastal näitlejanna kallal vägivallatsenud NO99 lavastaja Tiit Ojasoo kaasamist EV 100. aastapäeva vastuvõtu kunstilise programmi loomisse, vahendas Sputnik Eesti teisipäeval.

Министерство юстиции Эстонии
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Ken Kesey raamatus "Lendas üle käopesa" saab McMurphy'il õde Ratchedi juhendamisel toimuvast alandamisest villand ja ta käratab, et kanakarja kambakas ära lõpetataks. Just see tunne oli mul hommikul, kui lugesin massiüleskutset, et Ojasoo ei tohi aastapäevaetendust lavastada," kirjutas Tiit Ojasoo kaitseks välja astunud justiitsminister Urmas Reinsalu Eesti Päevalehes.

EV100 vastuvõtt läheb maksma 400 000 eurot >>

"Kui mina tema lepitusmenetluse juhtumi kohta omal ajal arvamust avaldasin, siis mõistsin ma naistevastase vägivalla hukka, kuid nüüd, tänase kirja valguses, lausa kahetsen seda avaldust," lisas minister.

"Kuulge kurjakirjutajad, muidugi saate hüsteeriaga solkida vabariigi aastapäeva ja Ojasoo elu ära! Aitab! Lõpetage kanakarja kambakas!" kurjustas Reinsalu.

Reinsalu vabandus

Hiljem Reinsalu vabandas, et nimetas teater NO99 lavastajat Tiit Ojasood hukka mõistvate inimeste avaldust "kanakarja kambakaks", samuti teiste neid ärritavate avalike väljaütlemiste pärast.

"Minu tänane kommentaar selle kohta, kas ühiskonnas on olemas võime halastada pärast karistamist, on moondud hoopis küsimuseks, kas ma kergekäeliselt suhtun naistevastasesse vägivalda," ütles Reinsalu.

"Ei, ei suhtu," sõnas minister. "Igasugune vägivald kõigis vormides on lubamatu. Kuri tegu peab saama karistatud. Seda kurssi on ajanud justiitsministeerium varem ja ka nüüd. Ma vabandan oma avalduse sõnastuse pärast, kui see tegi kellelegi haiget."

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi teatas reedel, et kui justiitsminister Urmas Reinsalu esmaspäevaks tagasi ei astu, algatab fraktsioon umbusaldusavalduse.

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva vastuvõtt toimub sellel aastal 24. veebruaril Tartus Eesti Rahva Muuseumis, juubelivastuvõtu kunstilise lahenduse loob teater NO99, vahendas Sputnik Eesti.

Riik tahab tunnustada vägivalla levikut takistanud inimesi >>

Vastuvõtt Eesti Rahva Muuseumis läheb maksma suurusjärgus 400 000 eurot, millest lõviosa saab juubelivastuvõtu kunstilise lahenduse looja teater NO99.

23. veebruaril 1918 Pärnus ja 24. veebruaril Tallinnas kuulutas Eestimaa Päästekomitee välja iseseisvusmanifesti. Praegu tähistatakse iga aasta 24. veebruaril Eesti Vabariigi aastapäeva.

EV100 juubeliperiood algas 2017. aasta 16. aprillil selle sündmuse meenutamisega ning kestab 2. veebruarini 2020, mil möödub 100 aastat Tartu rahu sõlmimisest.

EV100 tähistamine algas Peterburis >>

EV100 tähistamine algas Peterburis, vahendas Sputnik Eesti aprillis. Peaminister Jüri Ratas osales Peterburi Jaani kirikus Eesti Vabariik 100 sündmuste tähistamisel.

8. aprillil möödus 100 aastat päevast, mil 40 000 eestlast osalesid Petrogradis meeleavaldusel, millega nõuti Eestile omavalitsusliku autonoomia andmist. Eestlased alustasid meeleavaldusega Jaani kiriku juurest ja võtsid suuna Tauria palee juurde, kus asus Venemaa Ajutine Valitsus.

Tagid:
tagasiastumine, umbusaldus, vägivald, ohvrid, MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus, Justiitsministeerium, Urmas Reinsalu, Eesti

Peamised teemad