04:03 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Eesti uudised
lühendatud link
1720

Kui nädala algus pakub veel kohati krõbedaid külmakraade, siis nädala teisel poolel läheb sulale, prognoosib ilmateenistus

TALLINN, 23. jaanuar — Sputnik. Kolmapäeval laieneb madalrõhkkonna serv üle Läänemere, vanendab Pealinn viitega BNS-le ilmateenistuse teadet. Pärast keskööd hakkab saartel lund sadama, hommikuks laieneb sadu mandrile ja muutub tihedaks, samuti tuiskab. Lõuna- ja edelatuul tugevneb 5-12, saartel ja rannikul kuni 15, puhanguti 20 m/s. Õhutemperatuur on Lääne-Eestis vahemikus —2 kuni —7, Kesk- ja Ida-Eestis —8 kuni —12 kraadi.

Tallinna taeva vallutasid ronkmustad pilved >>

Liikmesriigid kiitsid heaks Euroopa Komisjoni erakorralise toetuse ettepaneku, illustratiivne foto
© Sputnik / Игорь Зарембо

Päeval sajab mandril tihedat lund ja tuiskab, saartel ja õhtul ka läänerannikul muutub sadu vesisemaks ja on jäidet. Puhub lõuna- ja kagutuul 7-12, puhanguti 16, saartel ja rannikul kuni 23 m/s. Õhtu poole pöördub tuul edelasse ja üürikeseks tõmbub veidi tagasi. Õhutemperatuur on Lääne-Eestis ennelõunal vahemikus —1 kuni —5 kraadi, pärastlõunaks tõuseb üle 0° kraadi, Kesk- ja Ida-Eestis on aga vahemikus —4 kuni —7 kraadi.

Neljapäeval tekib Skandinaavia keskosa kohal uus osatsüklon, liigub edelavoolus edasi Lapimaa suunas ja selle lõunaserva mööda kandub Eesti kohale soe õhumass. Aeg-ajalt sajab ja enamasti vihma, vaid öö hakul tuleb sadu Ida-Eestis veel lume ja lörtsina. On jäidet. Tuul tugevneb uuesti ja puhub öösel edelast, sisemaal on puhanguid 15, rannikul 20 m/s, päeva jooksul veidi nõrgeneb. Õhutemperatuur on öösel vahemikus 0 kuni +5 kraadi, enne keskööd võib Ida-Eestis veel alla 0 kraadi olla, päeval tuleb +2 kuni +5 kraadi.

Euroopa vaevleb kuuma käes >>

Reedel jõuab uus osatsüklon Norra rannikule ja laieneb üle Skandinaavia ning selle serva mööda jätkub võrdlemisi sooja õhu vool üle Läänemere ümbruse. Öösel sajab kohati vihma, päeval võib sadu laialdasem olla ja sekka ka lörtsi tulla. Õhutemperatuur on öösel vahemikus 0 kuni +2 kraadi, päeval +1 kuni +4 kraadi.

Laupäeval liigub madalrõhkkond edasi Botnia lahe äärde ja selle servas sajab vihma, sekka ka lörtsi — öösel on sadusid hõredamalt, päeval laialdasemalt. Puhub võrdlemisi tugev lõuna- ja edelatuul. Õhutemperatuur on öösel vahemikus —1 kuni +2, päeval 0 kuni +3 kraadi.

Pühapäeva öösel madalrõhkkonna mõju väheneb ja kohati sajab lörtsi ja vihma. Tuul üürikeseks nõrgeneb, kuid juba hommikul algab saartel tugevnemine. Skandinaaviast laieneb Läänemerele uue aktiivse madalrõhkkonna serv. Päev tuleb tugeva lõunatuulega, tõenäolised puhangud on 20 m/s, õhtul pöördub saartel edelasse. Aeg-ajalt sajab lörtsi. Õhutemperatuur on öösel vahemikus —2 kuni +1, päeval 0 kuni +2 kraadi.

Rahvalikud ilmaennustused — kui sünoptikuid ei tea uskuda >>

Järgmise nädala esmaspäeval liigub madalrõhkkond edasi Soome ja selle lõunaservas lõõtsub meil tugev lõuna- ja edelatuul. Aeg-ajalt sajab lörtsi, sekka ka vihma. Õhutemperatuur on öösel vahemikus —1 kuni +2, saartel kuni +4 kraadi, päeval on +2 kuni +4 kraadi.

1,3 miljonit eurot ilmakahjude katteks 

Brüsselis toimus põllumajandusturgude ühise korralduse komitee istung, kus kiideti heaks Euroopa Komisjoni ettepanek eraldada erakorralist toetust ilmakahjude osaliseks hüvitamiseks Eestile, Soomele, Lätile ja Leedule, vahendas Sputnik Eesti esmaspäeval.

Eelmise aasta saagikoristusperioodi erakorraliste ilmastikuolude tõttu pöördusid Balti riigid ja Soome eelmise aasta sügisel Euroopa Komisjoni poole erakorralise toetuse saamiseks.

Erakorralisest toetusest 9,1 miljonit eurot saab Leedu, 3,5 miljonit eurot Läti, 1,3 miljonit eurot Eesti ja 1,1 miljonit eurot Soome. Lisaks on liikmesriikidele antud õigus omalt poolt toetusele 100% riigieelarvest lisada.

Soome põllumeestele pakutakse hingeabi >>

Vahendite jagamisel on Euroopa Komisjon arvesse võtnud, kui palju jäi erinevates riikides 2017. aastal sademete ja liigniiskuse tõttu talivilja külvamata. Eestis jäi hinnanguliselt külvamata üle 42 821, Leedus 291 722, Lätis 110 483, Soomes 34 654 hektarit talivilja.

Tagid:
õhutemperatuur, sulama, ilm, prognoos, Ilmateenistus, Eesti

Peamised teemad