10:41 20. Veebruar 2020
Kuula otse
 • USD1.0800
 • RUB68.6245
Eesti uudised
lühendatud link
6610

Narva on aastatega palju muutunud ning linn on juba praegu täis häid algatusi, milleta kultuuripealinnaks kandideerimine kõne alla ei tuleks, märkis Narvas visiidil olev president

TALLINN, 23. jaanuar — Sputnik. "Narva eeldused ja potentsiaal on ju tegelikult muljetavaldavad. Asukoht kultuuride ja narratiivide ristteel – sellised kohad on läbi ajaloo silma paistnud loovuse ja leidlikkusega," ütles president Kersti Kaljulaid tervituskõnes Narva linna 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks kandideerimise puhul.

"Narva on järgmine suur Eesti edulugu. See on Eesti kolmas linn. On aeg," ütles president.

President Kaljulaid ütles, et on vaid hea, et kohale on konkurents ja Euroopa kultuuripealinnaks kandideerivad nii Narva kui Tartu: "Minul on ühtviisi hea meel, võitku kumb tahes. See on üks nendest olukordadest, kus kandideerimine ja valmistumine on täpselt sama oluline, kui see, kas lõpuks ka see tiitel saadakse. Kui mõlemad linnad seda kandideerimist tõsiselt võtavad, on sellest mõlemal ja kogu Eestil võita."

President kolib sügisel kuuks ajaks Narva >>

"Linna uus promenaad ja bastionid, üle Euroopa tuntud underground muusikakultuuri esindusklubi RoRo klubi, EKA Narva kunstiresidentuur Kreenholmi hoones, Vaba Lava ja Linda2 arendus Baltijets tehases, Bazar arutelupäev ja Ideejazz. Peagi algab selle sama Raekoja renoveerimine, kus me täna seisame ning töös on ka Narva raekoja platsi ümberehitus, rajamisel on Narva kergliiklusteed. EV 100 juubelile pühendatud park on ühine algatus kodanikuühiskonna ja linna koostöös," lisas president Kaljulaid.

"Kultuuripealinnaks kandideerimine ei tuleks kõne allagi, kui kõik need positiivsed algatused juba Narvas ei oleks käimas. Ilmselt ei oleks see teoks saanud kui Tallinn Music Weeki meeskond Helen Sildna vedamisel ei oleks seda võtnud üheks oma südameasjaks," tõi president näiteks.

Riigipea sõnul algab igasugune areng visioonist. "Ma kutsun üles Narva inimesi, ettevõtjaid, koolinoori ja pensionäre, linnavõimu ja vabakonda koos kasutama seda võimalust, mida kultuuripealinnaks kandideerimine linnale annab. Eelkõige võimalust enda jaoks mõelda, missugusena teie tahate näha tuleviku Narvat, kultuuripealinna Narvat, aga loomulikult ka Narvat pikemas perspektiivis. Tundub, et industriaalajastu on Euroopas üsna jäädavalt minevikuks saanud. Ja kui ta Euroopas minevikku jäänud, siis on industriaalajastu tõenäoliselt lõppemas ka Narvas." Nüüd on president Kaljulaidi sõnul küsimus, mis ajastu linna ees ootab.

 • Президент Эстонии Керсти Кальюлайд на перроне Нарвского вокзала
  President Kersti Kaljulaid Narvas
  © Sputnik / Евгений Ашихмин
 • Президент Эстонии Керсти Кальюлайд на перроне Нарвского вокзала
  President Kersti Kaljulaid Narvas
  © Sputnik / Евгений Ашихмин
 • Глава государства в нарвской Ратуше
  President Kersti Kaljulaid Narvas
  © Sputnik / Евгений Ашихмин
 • Президент с руководителями Нарвы, дипломатами и гостями из Таллинна в Ратуше
  President Kersti Kaljulaid Narvas
  © Sputnik / Евгений Ашихмин
1 / 4
© Sputnik / Евгений Ашихмин
President Kersti Kaljulaid Narvas

Riigipea hinnangul on Narva kultuuripealinna kandidaadiks esitamine linnajuhtide poolt julge samm, mis näitab nende ambitsioonikust. "Oma linna tuleviku mõtestamine on ühe korraliku linnarahva ja linnavalitsuse ühine töö. See võistlus kultuuripealinnaks saamise nimel aitab loodetavasti ka rohkem selgeks mõelda, milline on meie kõigi tuleviku Narva," lisas president Kaljulaid.

Kõne täisteksti leiab siit.

Kultuuripealinn 2024 tuleb taas Eestist >>

President Kersti Kaljulaid istus teisipäeval veidi enne kella 8 Tallinnas Balti jaamas rongi peale, et sõita Narva, kus ta osaleb "Narva Euroopa kultuuripealinnaks" väljakuulutamise üritusel, vahendas Sputnik Eesti hommikul.

2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks pürgib Eestist kaks linna: Narva ja Tartu. Sõltumatu ekspertkomisjon valib võitjalinna välja 2019. aasta sügisel. Varem on Eestist Euroopa kultuuripealinn olnud Tallinn.

Tartu kandideerib Euroopa kultuuripealinnaks
© Фото : Алексей Серов

Üks 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnadest on taas Eestist, vahendas Sputnik Eesti novembris. Kultuuriministeerium ja Eesti Linnade Liit kuulutasid 29. novembril välja konkursi selle linna leidmiseks.

2024. aastal kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit kokku kolm linna: üks Austriast, teine Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni riigist, euroliidu kandidaatriigist või võimalikust kandidaatriigist ning kolmas Eestist.

President Kersti Kaljulaid jätkab sel nädalal ringsõitu uutes omavalitsustes ja kohtub kolme päeva jooksul Tartumaa ning Harjumaa kohaliku elu edendajatega.

Tagid:
edulugu, perspektiivid, kultuur, kultuuripealinn, Kersti Kaljulaid, Narva, Eesti

Peamised teemad