08:22 15. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Eesti uudised
lühendatud link
5020

Alates 1. veebruarist Swedbank uusi paroolikaarte enam ei väljasta, olemasolevaid paroolikaarte saab kasutada kuni 2019. aasta 1. veebruarini

TALLINN, 29. jaanuar — Sputnik. Tuleva aasta sügisel jõustuv üleeuroopaline seadusemuudatus piirab turvalisuse huvides paroolikaardiga tehtavaid tehinguid oluliselt, muutes kaardi tulevikus kasutuks, teatab Swedbank.

Paroolikaartide kaotamine muudaks pangatehingud inimestele turvalisemaks >>

Swedbanki klienditeenuste juhi Ede Raagmetsa sõnul on üle 20 aasta kasutusel olnud paroolikaardid jäänud tänaseks kiirelt arenevale tehnoloogiale jalgu, sellest ka seadusemuudatus. Hetkel kasutab ainult paroolikaarti interneti- või mobiilipangas toimetamiseks ligikaudu 230 000 Swedbanki klienti, kuid nende arv väheneb kiiresti.

"Täna on juba olemas mitmeid turvalisemaid võimalusi panga- ja muude e-teenuste kasutamiseks – Smart-ID, ID-kaart, mobiil-ID või PIN-kalkulaator. Meie jaoks on äärmiselt oluline leida igale kliendile sobivaim lahendus.," sõnas Raagmets.

"Kuigi paroolikaarte saab veel aasta jooksul kasutada, soovitame mõne teise vahendi kasutusele võtmist viimasele hetkele siiski mitte jätta," rõhutas Raagmets.

Viimasel ajal on Raagmetsa sõnul väga populaarseks muutunud Smart-ID, mis sobib hästi nutiseadmete kasutajatele – teenus on tasuta. Smart-ID on Eestis juba kasutusele võtnud enam kui 140 000 inimest.

"Smart-ID saab nii iseseisvalt nutiseadmesse alla laadida kui ka pangakontoris vormistada," rääkis Raagmets. "Eakamatele klientidele, kes nutiseadmeid ei kasuta, võib näiteks sobida PIN-kalkulaator, mis loob automaatselt ühekordseid paroole. Pangakontori töötajad tutvustavad hea meelega, kuidas PIN-kalkulaatorit kasutada," sõnas Raagmets.

Kui inimene on juba võtnud kasutusele mõne alternatiivse lahenduse, ei pea paroolikaarti tingimata panka tagastama. "Kui plaanite tulla panka mõne muu toimingu pärast, võite tuua meile ka oma paroolikaardi, kuid spetsiaalselt ei pea selle pärast pangakontorisse tulema," lisas Raagmets.

Eesti Panga, pangaliidu, ettevõtete ja tarbijatekaitse esindajad leidsid Eesti maksekeskkonna foorumil, et mõistlik oleks suunata kliendid kasutama paroolikaartide asemel kaasaegsemaid ja turvalisemaid autentimislahendusi, vahendas Sputnik Eesti kuu keskel.

Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid >>

Eestis kasutab paroolikaarte aktiivselt enda tuvastamiseks umbes 300 000 pangaklienti, teatas Eesti Pank. Vajadus üle vaadata Eesti pangaklientide autentimine tuleneb Euroopa Liidu makseteenuste direktiivist ja selle rakendusmäärustest, mille eesmärk on suurendada turvalisust ja edendada innovatsiooni.

Eesti võttis direktiivi muudatused üle mullu novembris ning lisas makseteenuste nimekirja kaks uut makseteenust: kontoteabe edastamise ja makse algatamise teenuse. Autentimisteenuseid mõjutava Euroopa Liidu rakendusmääruse jõustumise tähtaeg on eeldatavasti 2019. aasta september.

Tagid:
paroolikaart, seadusemuudatus, ühiskond, turvalisus, majandus, Swedbank, Eesti

Peamised teemad