14:38 26. Veebruar 2020
Kuula otse
 • USD1.0840
 • RUB70.7943
Eesti uudised
lühendatud link
Savisaare protsess (32)
8820

Teisipäeva hommikul Harju maakohtus peetud kinnisel istungil kuulas kohus ära Edgar Savisaare raviarsti, Jõgeva haigla juhataja Peep Põdderi hinnangu oma patsiendi tervisele

TALLINN, 30. jaanuar — Sputnik. Pärast kohtus oma arvamuse esitamist ei soovinud Põdder delikaatsetele isikuandmetele viidates Savisaare tervist ajakirjanikele kommenteerida, kuid tema üksikutest sõnaahtratest selgitustest kujunes mulje, et tema patsient ei peaks siiski kohtuprotsessi jätkumist, vähemalt praeguse seisuga, vastu, kirjutab Pealinn.

Selgub Savisaare kohtuprotsessi edasine kulgemine >>

Kuna Savisaare tervis on mitmete allikate andmetel järsult halvenenud ning ta viibib jätkuvalt Jõgeva haiglas ravil, siis suure tõenäosusega eraldatakse teda puudutavad episoodid ülejäänud kohtuasjast, et saaks vinduma jäänud "sajandi protsessi" teiste kohtualuste, korruptsioonis süüdistatavate äritegelaste osas jätkata. Selleks on kohtul vaja enne ära kuulata, kuidas hindavad arstid Savisaare tervist. Kuidas protsessiga edasi minnakse, otsustab kohus neljapäeval.

Kui täna hommiku poole kuulas kohus kinnisel istungil ära Savisaare raviarsti Peep Põdderi hinnangud oma patsiendi tervise kohta, siis kl 15 on samamoodi kinnisele istungile oodatud südamearst Margus Viigimaa.

Haiglas viibiv Savisaar teisipäeval kohtusse ei jõua >>

Järgmine kohtuistung peaks seejärel toimuma neljapäeval, kus Savisaare kaitsja Oliver Nääs esitab arvatavasti kohtule taotluse, et eksperdid uuriksid Savisaare tervist uuesti, sest alates kohtuprotsessi algusest mullu 12. juunil on selle mammutkohtuasja peategelase tervisenäitajad järsult halvenenud. Seega soovib kaitsja tõenäoliselt protsessi peategelase tervise asjus kordusekspertiisi.

Küsitlus

Millega lõpeb Edgar Savisaare kohtuasi?
 • Savisaar mõistetakse süüdi ja kohtusaaga jätkub järgmises kohtuastmes
  26.9% (31)
 • Savisaar mõistetakse õigeks ja kohtusaaga jätkub järgmises kohtuastmes
  6.1% (7)
 • Kohtuasi lõpetatakse Savisaare kehva tervise tõttu
  15.7% (18)
 • Kohtuasi lõpetatakse Savisaare ja prokuratuuri kokkuleppega
  6.1% (7)
 • Savisaarele määratakse uus kohtumeditsiiniekspertiis ja istung jätkub pärast valimisi
  15.7% (18)
 • Savisaar saab valimistel rekordarvu hääli, saab uuesti Tallinna linnapeaks ja prokuratuur loobub süüdistusest
  13.9% (16)
 • Mul ükskõik
  15.6% (18)
Hääleta: 115

Peep Põdder keeldus täna delikaatsetele isikuandmetele viidates kommentaaridest. Siiski võib arvata, et kohtule esitas ta täna suure tõenäosusega sellise seisukoha, et tema kaitsealuse tervis ei peaks istungitel käimist vastu.

Kui prokurör Steven Hristo Evestus asus varem selgelt arvamusel, et Savisaar on siiski võimeline kohtupidamisel osalema, siis täna, pärast Põdderi ära kuulamist väljendus Evestus juba ettevaatlikumalt, sõnades vaid, et "ma ei ole spetsialist, et vastust anda". Ta viitas seega vajadusele arstid ära kuulata ja alles siis oma vaade kujundada.

Savisaare protsess >>

Gripikarantiin ei luba külalisi

"Las Savisaar räägib parem ise oma tervisest," ütles Põdder pärast kohtu ees ära kuulamist meediale, sest tegemist on delikaatsete isikuandmetega. Tema sõnul suhtlevat Savisaar telefoniga. Ka võtvat ta Jõgeva haiglas vastu külalisi, kuid mitte praegu: "Nagu kiuste on meil parasjagu gripikarantiin."

Kui kauaks Savisaar Jõgeva haiglasse ravile jääb, on Põdderi sõnul praeguse seisuga keeruline öelda. Kuid tema sõnul leidub Jõgeva haiglas kõik Savisaare tervise parandamise jaoks vajalik.

Kas Savisaar üldse mingis käegakatsutavas tulevikus võiks jõuda oma tervisega staadiumi, et taas kohtu palge ette ilmuda, jättis Põdder prognoosimata. "Istungil võib (teoreetiliselt) osaleda ka surnud inimene," lisas ta morni irooniaga. Varem on Põdder märkinud, et Savisaar jääb haiglasse veel "pikaks ajaks". Ka on ta öelnud, et Savisaar ei saa praegu istungitest osa võtta.

Ajalehele Vooremaa antud intervjuus rääkis Savisaar hiljuti, et haiglasse saabudes oli tema veresuhkru tase ohtlikult kõrge, samuti teeb talle pidevalt valu niiöelda fantoomjalg ning seda valu saab leevendada ainult valuvaigistitega.

Kaitsja: Savisaar vajab uut terviseekspertiisi >>

"Kes ei ole ise neid valusid tundnud, see ei kujuta ette," rääkis Savisaar. "See valu saadab mind kogu aeg. Ma ei imesta, et üks sama probleemiga elanud tuttav rääkis, kuidas ta sellistel valuhetkedel mõtles ainult surmale."

"Mina õnneks küll nii ei mõtle. Olen püüdnud jalale ikka abi saada. Küll ühelt Tiibeti arstilt, küll Moskvas kõrgelt haritud spetsialistide juures. Ma ei sõitnud vahepeal Moskva vahet mitte poliitilistel põhjustel, nagu arvasid IRLi poliitikud, vaid ikka jalamuredega. Kuid jalg ei ole paremaks läinud," selgitas poliitik.

Keskerakonna eksjuht ja Tallinna linnapea ametist kõrvaldatud Edgar Savisaar
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Kuus ravimatut haigust

Savisaar lisas intervjuus veel, et kui doktor Jaan Eha ütles kunagi, et mul on kuus ravimatut haigust, siis nüüd on lisandunud veel seitsmeski – ajuinfarkt, mis istub aju vasakus pooles. "Süda on niigi nõrk, rääkimata jalast," nentis Savisaar.

Just selle tõttu kutsutaksegi täna kohtu ette selgitusi andma südamearst Viigimaa.

Savisaare kohtuprotsessil toimus viimane istung viimati mullu 19. oktoobril. Pärast seda on kohtuprotsessi jätkamist erinevatel põhjustel, sealhulgas kohtuniku enda tervise tõttu, pidevalt edasi lükatud.

Kohus mõistis Villu Reiljani altkäemaksu vahendamises süüdi >>

Riigiprokuratuur süüdistab Savisaart Tallinna eelarvevahendite kasutamises enda ja Keskerakonna huvides ehk omastamises suures ulatuses, ametiisikuna ja grupis, samuti neljas altkäemaksu võtmises, rahapesus ning Keskerakonnale suures ulatuses keelatud annetuse vastu võtmises. Keskerakond on kohtu all juriidilise isikuna.

Savisaarele altkäemaksu andmises süüdistab riigiprokuratuur ettevõtjaid Aivar Tuulbergi, Alexander Kofkinit, Hillar Tederit ja Vello Kunmanit.

Teema:
Savisaare protsess (32)
Tagid:
kohtuistung, poliitika, tervis, haigla, kohus, Peep Põdder, Edgar Savisaar, Jõgeva, Eesti

Peamised teemad