02:34 26. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0840
  • RUB70.7943
Eesti uudised
lühendatud link
7632

Euroopa Parlamendi saadik Eestist Yana Toom rääkis mõistete muutmisest EL-i põhilise seadusandliku organi ametlikus dokumendis, mis õnnestus viimsel hetkel ära parandada

TALLINN, 8. veebruar — Sputnik. Euroopa Parlament võttis kolmapäeval, 7. veebruaril häälteenamusega vastu resolutsiooni Euroopa Liidu riikide rahvusvähemuste mittediskrimineerimise ja õiguste kaitseks. Sellest teavitas Euroopa Parlamendi saadik, Keskerakonna liige Yana Toom oma kodulehel suhtlusvõrgustikus Facebook.

Aga, nagu Toom teatas, vahetult enne hääletamist oli dokumendis tehtud parandusi, mis muutsid kardinaalselt selle sätete tähendust:

"Plenaaristungiks koostatud aruande tekstis oli termin non-citizens asendatud väljendiga non EU-citizens (kodakondsuseta asemel EL-i kodakondsuseta). Aga see, nagu te mõistate, ei ole kaugeltki üks ja sama. Kõik kodakondsusetud ei ole EL-i kodanikud, kuid kaugeltki kõik EL-i mittekodanikud ei ole kodakondsuseta."

Kreml jälle siin>>

Europarlamentääri sõnul "terve mõistuse seisukohast seisime silmitsi elementaarse võltsimisega, kui parlamendile ei esitata hääletamiseks sugugi mitte seda teksti, mis oli eelnevalt komisjonis heaks kiidetud." Alles viimsel hetkel enne hääletamist õnnestus asendus välja selgitada ja muuta tekst tagasi selliseks, nagu ta algselt oli. Toom lisas, et "nähtavasti rikkus see kõvasti nende minu kolleegide meeleolu, kes on seadnud võitluse mittekodanike vastu oma elutööks."

"Hallipassimeestest" ja Eesti Vabariigi kodakondsusest>>

Toom märkis, et Euroopa Parlamendi saadik opositsioonilisest liberaalsest Reformierakonnast Kaja Kallas hääletas resolutsiooni vastu. Toom väljendas veendumust, et ka teine reformierakondlane, tema "leppimatu kolleeg", endine Eesti välisminister Urmas Paet hääletas samamoodi.

Massilise kodakondsusetuse häbiväärne praktika

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, eksisteerib Eestis ja Lätis alates nende riikide iseseisvuse taastamise hetkest 1991. aastal nähtusena massiline kodakondsusetus, mille puhul nende riikide alalised elanikud on seaduslikult ilma jäetud kodakondsusest ning koos sellega ka olulistest poliitilistest õigustest – võimalusest valida ja olla valitud riiklikku ja Euroopa parlamenti. Jutt käib enam kui 80 000 mittekodanikust Eestis ja enam kui 300 000 mittekodanikust Lätis, põhiliselt venekeelsest elanikkonnast.

Rahvusvaheliste kohustuste rikkumisele Eesti ja Läti poolt on korduvalt juhtinud tähelepanu Venemaa välisministeerium.

Vene föderatsiooninõukogu esinaine Valentina Matvijenko
© Sputnik / Алексей Дружинин

Mittekodanikud Lätis: mujal ei mõista seda keegi>>

Euroopa Parlamendi viimasel istungil 2017. aasta detsembris Strasbourgis toetasid parlamendisaadikud 299 häälega võtta kiiremas korras menetlusse petitsioon "mittekodanike" õigusest valimistel osaleda ning eeskätt anda Eesti mittekodanikele õigus kuuluda poliitilistesse parteidesse ja hääletada Euroopa Parlamendi valimistel.

"See oli esimene kord, mil Euroopa Parlament nimetas oma aruandes asju õigete nimedega: jutt ei käi mitte kolmandate riikide kodanikest, kellel on alaline elamisluba, ja mitte mingitest teadmata kelle juurteta järeltulijatest, vaid nimelt Eesti ja Läti mittekodanikest, kellel ei ole hääleõigust," rõhutas Yana Toom.

Euroopa parlamendisaadiku sõnul nõuavad kodakondsusetuse küsimused radikaalset lahendust: "On tuntud ütlus: kodakondsus – see on õigus omada õigusi. Rahvusvaheline õigus keelab kodakondsuseta isikute diskrimineerimise, kuid EL-i liikmesriikides diskrimineeritakse mittekodanikke endiselt."

Tagid:
kodakondsuseta, Yana Toom, Läti, Eesti

Peamised teemad