06:21 24. Veebruar 2020
Kuula otse
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
Eesti uudised
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
18810

Eesti Panka külastas esmaspäeval Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud erikujundusega 2-eurose käibemündi tutvustusürituse raames 750 inimest.

TALLINN, 19. veebruar — Sputnik. Eesti Pank avas 19. veebruaril oma peaukse, et esitleda Iseseisvussaalis Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud erikujundusega 2-eurost käibemünti.

Esitluse alguses etendus saalis minietüüd Päästekomitee ainetel ning pärast esitlust said huvilised osta endale mündi ja mündikaardi. Keskpanga Iseseisvussaal oli sel päeval inimestele avatud kella 17-ni. 

Sputnik Eesti korrespondent jälgis toimuvat sündmuskohal. Ürituse detailne kirjeldus on portaali venekeelses osas.

 • Изображение монеты номиналом в два евро, посвящённой юбилею Эстонии
  Eesti Pank näitas Eesti 100. sünnipäevale pühendatud mälestusmünti
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Выступает президент Банка Эстонии Ардо Ханссон
  Eesti Panga president Ardo Hansson
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Ростислав - один из первых покупателей юбилейной монеты
  Eesti Pank näitas Eesti 100. sünnipäevale pühendatud mälestusmünti
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Покупатель юбилейной монеты Сергей Степаненко
  Eesti Pank näitas Eesti 100. sünnipäevale pühendatud mälestusmünti
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Презентация посвящённой юбилею Эстонии монеты номиналом в два евро
  Eesti Pank näitas Eesti 100. sünnipäevale pühendatud mälestusmünti
  © Sputnik / Вадим Анцупов
1 / 5
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti Pank näitas Eesti 100. sünnipäevale pühendatud mälestusmünti

Mälestusmünt on mõeldud sümboolselt kõigi Eesti elanike jaoks ja seetõttu tuleb müntide tiraaž sama suur, nagu oli Eesti rahvaarv 2017. aasta alguses: 1 317 800. Alates 19. veebruarist jõuavad juubelimündid jaekaubanduse kaudu ka ringlusse.

Eesti Pank esitleb XXIII taliolümpiamängudele pühendatud meenemündi ja postmargi >>

Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud mälestusmünti esitleti Eesti Panga Iseseisvussaalis, mis on Eesti omariikluse üks sümbolitest, kus 24. veebruaril 1918 moodustati Ajutine Valitsus.

Eesti Pank: aeg on küps arutada 1- ja 2-sendiste kasutamise vähendamise üle, illustratiivn efoto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Erikujundusega juubelimündi rahvuslikul küljel on kujutatud Eesti Vabariigi ametlikku juubelilogo "Aastasada", mis seob endas moodsas võtmes numbreid 18 ja 100, ühendades nii riigi asutamise aasta ja tänapäeva. Mälestusmündi kujunduse autoriks on loovagentuur Identity ja mündid on vermitud Leedu Rahapajas.

Peaminister kuulutas Eesti sünnipäevanädala avatuks >>

Eesti Pangas toimunud mündiesitlus ja —müük on osa EV100 sünnipäevanädala avaüritusest. Lisaks kaheeurosele mündile said huvilised soetada mündikaarti ja 2018. aasta käibemüntide voldikut.

Mälestusmünti, mündikaarti ja —voldikut saab osta Omniva e-poest. Eesti Panga muuseumipoes tulevad tooted müügile 20. veebruaril kl 12.

Mündikaarte tuleb müügile 10 000 tükki ja selle hind on 10 eurot. Mündikaardi on kujundanud loovagentuur Identity. Mündikaarti saab osta ka Eesti Posti nendest postkontoritest, kus müüakse Eesti Panga meenemünte ja meenetooteid. Postkontorites ei müüda üksikuid münte, tropse ega mündivoldikuid.

Lapsed saatsid 2eurose mündi joonistuskonkursile peaaegu 8000 kavandit >>

Mündivoldik sisaldab kokku kümmet münti, millest kaheksa on 2018. aasta Eesti euromündid ja kaks mälestusmündid. Kõik mündivoldikus olevad mündid on BU (brilliant uncirculated) kvaliteediga ehk ringlemata ja kõrgläikega. Mündivoldiku tiraaž 5000 tükki ja hind on 20 eurot. Mündivoldiku on kujundanud Vladimir Taiger.

Nii mündikaardi kui ka —voldiku on valmistanud Kurowski Group Sp. z o.o.

12. veebruaril algas rahvahääletus, et valida laste joonistuste seast laulupeo 150. aastapäevale pühendatud 2-eurose mündi kujundus. Inimesed saavad 4. märtsi keskööni valida kaheksa joonistuse vahel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Münt on eriline selle poolest, et kavandeid võisid saata vaid lapsed ja kuni 19aastased noored. Kokku jõudis konkursile ligi 8000 joonistust.

Peaminister Jüri Ratas kuulutas avatuks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva nädala, kutsudes kõiki eestimaalasi töötama ühiste eesmärkide nimel. Lisaks ajaloolistele sündmustele kutsus peaminister juubelinädalal tähistama ka Eesti viimase aja saavutusi, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

100 aastat Eesti Vabariiki >>

"Meie kodumaa tuntuse ja rolli tugevdamine rahvusvaheliste riikide kogukonnas on meie kõigi ühine saavutus. Samuti hiilgavad tähelepanuväärsete tulemustega rahvusvahelisel areenil meie kunstnikud, kooliõpilased ja teadlased. See näitab selgelt, et tugev algharidus ja jätkuv ühiskondlik toetus aitavad jõuda tippu nii teaduses, kultuuris kui ka spordis," ütles Ratas, kelle sõnul on vaimne rikkus rahva elujõulisuse üks tähtsaim näitaja ja selle eest tuleb pidevalt hoolt kanda.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
münt, mälestusmünt, esitlus, Eesti Vabariigi 100. aastapäev, Eesti Pank, Ardo Hansson, Eesti, Tallinn

Peamised teemad