07:36 16. Juuli 2020
Kuula otse
 • USD1.1444
 • RUB81.0468
Eesti uudised
lühendatud link
18410

Vabariigi aastapäeva hommikul startisid Eesti aktsiisipoliitika vastased autokolonnis sõitu üle Läti piiri.

TALLINN, 24. veebruar — Sputnik. Piiri ületamine toimus kahest kohast: lõunaeestlased sõidavad lõunanaabrite juurde läbi Valga ja ülejäänud läbi Ikla. Iklas aktsiooni jälgimas käinud ERR-i reporter Ester Vilgats ütles, et autosid oli kolonnis sadade kaupa kui mitte tuhatkond.

Aktsiisitõusu vastased sõidavad autode kolonnis Lätti >>

Idee autor ja eestvedaja Taavi Leppik rõhutas, et alkoholi järele minek ei ole prioriteet ja eesmärk, kuid soodsamalt tankimine, ehituspoodi minek või alkoholi kaasaostmine on igaühe enda valik.

 • Алкозаезд-2018
  Aktsiisitõusu vastased sõitsid autode kolonnis Lätti
 • Главный организатор акции «Вместе в Латвию» Таави Леппик
  Idee autor ja eestvedaja Taavi Leppik
  © Фото : из личного архива Таави Леппика
 • Участники акции Кристьян (справа) и его друг Кауно
  Aktsiooni osalejad Kristjan (paremal) ja Kauno
  © Sputnik / Илона Устинова
 • Последние инструкции перед отъездом дает таллиннский координатор акции Гуйдо Инкман
  Viimased ettevalmistused
  © Sputnik / Илона Устинова
 • На месте сбора участников акции присутствовали полицейские
  Aktsiisitõusu vastased sõitsid autode kolonnis Lätti
  © Sputnik / Илона Устинова
 • Участник акции «Вместе в Латвию» Рауно
  Aktsiooni osavõtja Rauno
  © Sputnik / Илона Устинова
 • Автопробегом по акцизной политике. Последние минуты перед отправлением
  Aktsiisitõusu vastased sõitsid autode kolonnis Lätti
  © Sputnik / Илона Устинова
1 / 7
Aktsiisitõusu vastased sõitsid autode kolonnis Lätti

Päeval, mil Eesti vabariik saab 100 aasta vanuseks, moodustavad sajad valitsuse aktsiisipoliitikas pettunud inimesed autotodest kolonni ja sõidavad üheskoos Lätti, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti detsembris. 

Facebookis 24. veebruariks organiseeritud üritusele "Kõik koos Lätti!" on oma kindlast osalemissoovist teada andnud üle 4630 inimese. Täiendavad 8814 on märkinud end ühisaktsioonist huvitatuks.

Ambitsioonikad sammud rahva tervise edendamisel >>

"Kuna on tekkinud palju küsimusi antud ürituse kohta, üritan paari sõnaga kokku võtta, miks ma seda teen ja miks just sellel kuupäeval. Põhiline põhjus on Eesti valitsuse aktsiisipoliitika, tänu millele kaotab Eesti riik ning sellega seoses ka meie kõik päris suure summa ja ma ei räägi ainult alkohooliaktsiisist," kirjutas Leppik ürituse Facebooki lehel.

"Just see päev on minu arvates kõige õigem valitsust natuke torgata ja mõtlema panna, mis on nende statistikate ning exeli põhjal tehtud halbade otsuste tulem ning kui seda piisavalt kõva häälega ja suure massiga teha, võib olla mingi lootus, et meid kuulda võetakse. Lühidalt kokku võttes üritan anda enda pisikese osa selleks, et muuta nii enda, oma pere kui ka kõigi teie elu paremaks," selgitas postituse autor.

Riigikogu võttis jaanuari keskel vastu seadusemuudatused, millega vähendatakse õlle ja kange alkoholi 2018. aastaks planeeritud aktsiisitõusu poole võrra, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuari keskel.

"Mul on hea meel, et Riigikogu otsustas kärpida õlle ja kange alkoholi aktsiisitõusu. Varem kavandatud mahus aktsiisitõus oleks toonud kaasa liialt suuri riske piirikaubanduse kasvu ja eelarve alalaekumise osas," ütles rahandusminister Toomas Tõniste.

Piirikaubandus aasta teises pooles kasvas 260% >>

Aktsiisimäärade muutmise tulemusel kasvab toodete keskmine hind 6 protsendi asemel 3 protsenti. "Suur piirikaubandus, mis viib raha Eestist välja, ei ole Eesti majandusele kasulik," lisas Tõniste.

Õlu jõuab sujuvalt eliitalkoholi kategooriasse, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Uue seaduse kohaselt 1. veebruarist jõustunud kange alkoholi aktsiisimäär (25,08 € etanoolisisalduse 1% kohta hektoliitris) on oluliselt madalam eelmise valitsuse 2018. aastaks ettenähtud aktsiisimäärast (26,28 € etanoolisisalduse 1% kohta hektoliitris).

Piirikaubandus Läti suunal käivitus just kange alkoholi hinnaerinevuse pinnalt ning aktsiisitulu vähemlaekumine on eelkõige seotud kange alkoholiga, mille aktsiis moodustab enam kui poole alkoholiaktsiisi laekumisest.

Lätlased tahavad võrdsustada alkoholi narkootikumidega >>

Õlle aktsiisimäär on alates 1. veebruarist 16,92 eurot etanoolisisalduse mahuprotsendi kohta liitris, mis on samuti vähem, kui varem kavandati.

Valitsus kiitis 2018. aastaks planeeritud aktsiisitõusu vähendamise heaks mullu 23. novembril.

Tagid:
autokolonn, alkoholiaktsiis, piirikaubandus, alkoholipoliitika, auto, Eesti Vabariigi 100. aastapäev, Taavi Leppik, Läti, Eesti

Peamised teemad