01:17 06. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1854
  • RUB86.3692
Eesti uudised
lühendatud link
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
6120

President Kersti Kaljulaid märkis riigi 100. aastapäeva pidulikul vastuvõtul peetud kõnes, et eestlaste jätkuv usk paremasse homsesse on see edasitõukav jõud, mis riigil areneda lubab.

TALLINN, 24. veebruar — Sputnik. "Olgem rõõmsad, et oleme heal järjel — maailma 192 riigist on meist rikkam vaid viiendik. Aga Eesti vajab enamat. Väikeriik vajab suuri mõtteid ja suuri eesmärke, meiesugustel pole aega ajaloo kulgu lihtsalt kaasa teha," rõhutas president Kerti Kaljulaid riigi 100. aastapäeva pidulikul vastuvõtul peetud kõnes, vahendas Pealinn viitega BNS-le. 

Iseseisvuse 100. aastapäev Ameerika tankiroomikute all >>

"Me ise oma võrdsust muidugi alati ei usu. Ehkki tegime just eduka eesistumise Euroopa Liidus. Ja kuigi vahel tundub, et e-riigi tutvustamisele kulub meil rohkem auru kui tema edasiarendamisele, kõlbame veel partneritele eeskujuks küll," rääkis Kaljulaid.

"Nõudlik rahulolematus ja samas usk, et homne päev on tänasest parem, kui kõvasti tööd teeme — see oli siis ja on praegugi see võti, mis avab ukse me paremasse tulevikku ja aitab seletada kiiret arengut viimase veerandsajandi jooksul, mil me oleme jälle saanud ise oma maal otsustada. Niisiis — jätkame nõudlikult, aga ärme lase sel nõudlikkusel varjutada rõõmu me riigi heast käekäigust!" rääkis president.

Tema sõnul peab Eesti riigi eesmärk olema ajatu ja ta ongi. "See eesmärk on selgelt kirjas meie põhiseaduses — Eesti riik on loodud kaitsma sisemist ja välimist rahu ning tagama eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade. Nende eesmärkide saavutamiseks on Eesti riik rajatud vabadusele, õigusele ja õiglusele," ütles Kaljulaid.

"Kokkuvõtlikult — Eesti eesmärk on olla igal ajahetkel väärikas riik. Eelkõige meie endi silmis, seejärel partnerite, liitlaste ja naabrite silmis. Seda eesmärki tuleb täita headel, aga veel enam keerulistel aegadel, milliseid meil kahtlemata ka järgmisel sajal aastal ees seisab," arutles president.

Vabariigi 100. sünnipäeva hommik algas riigilipu heiskamisega >>

"Aga mida tähendab väärikas riik? Mis mõjutab riigi väärikust? Mida üks väärikas riik alati teeb? Mida ta kunagi ei tee? Ja mida üldse tähendab, et riik teeb? Eks seda, mida me kõik teeme — Eesti ongi me kõigi tegude summa," rääkis Kaljulaid.

"Kogukondade, omavalitsuste ja riigi koostöös, vabatahtlikku ja riigitööd lõimides, muidugi ka ette võttes ja riskides, toimetame oma kodus, oma Eestis, ikka Jaan Tõnissoni sõnade vaimus, tasapisi Eestit edendada. Ikka kõik 1,3 miljonit ühtemoodi, ei üks tähtsam kui teine. Ei üks tähtsam kui teine," lisas riigipea.

Tallinnas peeti Eesti Vabariigi 100. aastapäeva paraad
© Sputnik / Вадим Анцупов

Vabariigi 100. sünnipäeva tähistatakse seekord vastuvõtu ja kontserdiga Eesti Rahva Muuseumis, kuhu on palutud ligi 1500 külalist Eestist ja välismaalt.

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva hommik algas riigilipu piduliku heiskamisega Pika Hermanni torni. Lipp tõusis hümni saatel kell 7.33, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul rivistus Vabaduse väljakule 1100 paraadil osalejat ja ligi sada ühikut tehnikat. Paraadi võttis vastu president Kersti Kaljulaid, juhatas kaitseväe juhataja kindral Riho Terras.

100 aastat Eesti Vabariiki >>

EV100 juubeliperiood algas 2017. aasta 16. aprillil selle sündmuse meenutamisega ning kestab 2. veebruarini 2020, mil möödub 100 aastat Tartu rahu sõlmimisest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Teema:
100 aastat Eesti Vabariiki (214)
Tagid:
kõne, vastuvõtt, Eesti Vabariigi 100. aastapäev, Eesti Rahva Muuseum, Kersti Kaljulaid, Eesti, Tartu

Peamised teemad